Eurowybory w Polsce cz. II: Kampania wyborcza
08.05.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Europosłowie za „Raportem Witolda” w kanonie lektur
- Szansa polskich budowli na miejsce wśród najlepszych w Europie!
- Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w 2015?
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Jak wygląda kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Kiedy się zaczęła? I jak przebiegał jej początek, dowiecie się czytając nasz artykuł.
Kampania wyborcza PO
Każda partia wyznacza swój własny termin rozpoczęcia kampanii wyborczej. Platforma Obywatelska start swojej kampanii wyznaczyła na 9 maja. Jest to symboliczna data, gdyż tego samego dnia obchodzony jest Dzień Europy zwany też Dniem Schumanna (patrz: Robert Schumann – człowiek pogranicza). Hasło wyborcze PO to „Postaw na Polskę”. Kampania ma się koncentrować na sprawach ważnych dla Polaków, m.in. walce z kryzysem, efektywnym wykorzystywaniem funduszy unijnych i rozwoju gospodarczym, bezpieczeństwie energetycznym i Partnerstwie Wschodnim.
6 maja partia przedstawiła billboardy wyborcze, na których widnieją liderzy list na tle budynku Parlamentu Europejskiego. Zdaniem działaczy PO, mocną stroną partii jest to, że postawiła nie tylko na działaczy partyjnych, ale także ludzi zasłużonych dla Polski, a także bezpośrednie spotkania kandydatów z wyborcami.
Kampania PO rusza 9 maja w Wielkopolsce, a następny dzień zaplanowano spotkanie z wyborcami w Małopolsce. Kampania zakończy się około 28-29 maja w Warszawie, „Błękitnym marszem”, w którym wezmą udział zwolennicy partii z premierem Tuskiem na czele. Platforma liczy na szerokie poparcie wśród społeczeństwa i zdobycie co najmniej 25 z 50 możliwych do zdobycia mandatów w Europarlamencie.
Pierwsze skandale wyborcze
Platforma Obywatelska w trybie wyborczym zaskarżyła do sądu spot PiS-u, który zdaniem polityków PO zawierał nieprawdziwe informacje. Sąd zakazał emisji spotu i nakazał przeproszenie polityków Platformy.
30 kwietnia 2009 roku odbył się w Warszawie Kongres Europejskiej Partii Ludowej. W obradach wziął udział przewodniczący PE Hans – Gert Pöttering. Spotkał się on także z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem i marszałkami Sejmu i Senatu – Bronisławem Komorowskim i Bogdanem Borusewiczem. Rozmowy dotyczyły zbliżających się wyborów do PE, przyszłości Traktatu Lizbońskiego i piątej rocznicy przystąpienia Polski do UE.
Prawo i Sprawiedliwość złożyło doniesienie do prokuratury w związku z tym Kongresem. Partia Jarosława Kaczyńskiego zarzuca PO, że Kongres ten był początkiem kampanii wyborczej Platformy, a ponieważ został sfinansowany z pieniędzy Europejskiej Partii Ludowej, jest to nielegalne finansowanie kampanii wyborczej partii Tuska.
Kampania PiS
Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło swoją kampanię wyborczą 2 maja w Szczecinie. Hasło wyborcze partii to „Więcej dla Polski”. Partia zaprezentowała także swój billboard. Widnieją na nim twarze kandydatów PiS do Europarlamentu, ale ustawione w taki sposób, by w całości tworzyć flagę Polski. Nowe hasła wyborcze mają się skupiać na tematyce europejskiej i pokazać, że partia Kaczyńskiego potrafi lepiej i godnie reprezentować Polskę w UE. W inauguracji kampanii wzięli udział m.in. Adam Bielan, Krzysztof Putra, Beata Kempa, Marek Kuchciński, Marek Migalski.
Kampania SLD
Koalicja SLD – UP została zainaugurowana 18 kwietnia w Poznaniu. Hasło wyborcze koalicji to "Po pierwsze człowiek", które ma nawiązywać do socjalnych postulatów partii.Gościem specjalnym był były premier Danii Poul Nyroup Rasmussen. W swoim wystąpieniu mówił o wsparciu dla polskiej lewicy od europejskich socjalistów.
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski podczas przemówienia, zapowiedział walkę o równe prawa dla wszystkich, wsparcie bezrobotnych, obronę praw obywatelskich, wspieranie edukacji. Hasło wyborcze warszawskiej „jedynki” SLD, Wojciecha Olejniczaka to „Energia dla Warszawy”. W swoim wystąpieniu Olejniczak stwierdził, że w Polsce i Polakach jest bardzo dużo energii, która jest marnowana w sporach między PO i PiS. Koalicja SLD – UP stawia przede wszystkim na spotkania z wyborcami.
Pozostałe partie
PSL startuje pod hasłem wyborczym "Sukces Europy - sukcesem dla Polski". Centrolewica z kolei mówi "Europa to człowiek", a Libertas zrezygnował z jednego głównego hasła i będzie prowadził kampanię pod różnymi hasłami, w zależności od regionu.