Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

ILGA: Europa Środkowo-Wschodnia najbardziej nieprzyjazna homoseksualistom

19.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 4 komentarze ]
W wielu państwach naszego kontynentu pary homoseksualne  są wciąż nieakceptowane społecznie

W wielu państwach naszego kontynentu pary homoseksualne są wciąż nieakceptowane społecznie
Źródło: Wikimedia Commons

Większość państw europejskich, w których najmniej działa się na rzecz polepszenia sytuacji osób homoseksualnych, to kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Polaryzacja Europy


Takie wnioski przynosi raport opublikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA) w poniedziałek 17 maja z okazji przypadającego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią i Transfobią. Z raportu wynika, że pod względem poszanowania i poszerzania praw homoseksualistów z krajów europejskich najniżej plasują się Ukraina i Rosja, a tuż za nimi Białoruś, Mołdowa i Turcja. Z państw Unii Europejskiej najsłabiej wypadają natomiast Cypr, Łotwa i Polska.

Na przeciwległym końcu listy znalazły się kolejno takie państwa jak Szwecja, Norwegia, Holandia, Islandia i Wielka Brytania. Jedynym państwem UE, na którego terytorium homoseksualizm traktowany jest jak przestępstwo, jest Cypr (część turecka). Prawo to jest jednak rzadko egzekwowane.

Katolicyzm równoznaczny z homofobią?


Patrząc na wyniki badania można odnieść wrażenie, że najmniej przyjazne osobom LGBT (ang. skrót od Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders – lesbijki, geje, osoby biseksualne oraz transgenderyczne) są te kraje europejskie, w których większość mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego lub prawosławnego. Tej teorii przeczy jednak przykład Belgii, której populacja niemal w połowie jest wyznania właśnie katolickiego, oraz w większości katolickiej Hiszpanii. W obu państwach dozwolone jest zarówno zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, jak i adopcja przez nie dzieci. Do przyjaznych homoseksualistom katolickich krajów prawdopodobnie już wkrótce dołączy też Portugalia: w poniedziałek prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva zapowiedział, że zamierza podpisać przegłosowaną przez portugalski parlament ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci.

Jak zauważył hiszpański eurodeputowany z ramienia grupy Zielonych, Raül Romeva, najbardziej zaogniona sytuacja w UE występuje tam, gdzie stykają się ze sobą kraje o liberalnym charakterze, w których społeczeństwo i politycy są tolerancyjni i otwarci wobec homoseksualistów, oraz kraje, w których taka sytuacja nie występuje.
- Kwestią kluczową jest - dodaje europoseł - aby osoby o orientacji innej niż heteroseksualna były we wszystkich państwach członkowskich chronione przed dyskryminacją na mocy traktatu oraz Karty Praw Podstawowych. Jeżeli wystąpi taka konieczność, Komisja Europejska i Rada Ministrów powinny podjąć się dodatkowych działań w celu edukacji i poszerzenia świadomości polityków oraz autorytetów publicznych. Dzięki temu Unia będzie rzeczywiście przewodzić i dawać dobry przykład.

Buzek: Homofobia narusza ludzką godność


W oświadczeniu prasowym opublikowanym w niedzielę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek napisał, że „homofobia jest jawnym naruszeniem ludzkiej godności, poddającym w wątpliwość podstawowe prawa człowieka, i jako takie musi zostać potępione. Musimy zrobić wszystko, by przyszłe pokolenia Europejczyków wyrastały w kulturze otwartości, niedyskryminacji i tolerancji”.

Jednakże, jak donosi portal www.euroobserver.com, pochodzący z katolickiej Polski przewodniczący PE początkowo wahał się, czy wziąć udział w uroczystościach związanych z Międzynarodowym Dniem Walki z Homofobią i Transfobią. Ostatecznie jednak przesłał nagranie, w którym razem z unijną komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości, Vivianne Reding, wypowiedział się przeciwko wszelkim formom ucisku osób homoseksualnych.

Czym jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią


Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią (ang. International Day Against Homophobia - IDAHO) jest obchodzony co roku 17 maja.To w tym dniu w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Eksperci WHO oświadczyli wówczas również, że żadnej orientacji seksualnej nie należy traktować jako zaburzenie.

...

Odsłon: 4053 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu ILGA: Europa Środkowo-Wschodnia najbardziej nieprzyjazna homoseksualistom:

Komentarz

Wojtek |

2010-05-19, 21:01

Bardzo ciekawy i potrzebny tekst. Gratuluje autorce! Mam tylko jedną małą uwagę, to pewnie przez pośpiech, ale pomyliłaś skróty, zamiast WHO (World Health Organization) napisałaś WTO:)


Komentarz

Anna Limanowska |

2010-05-20, 00:05

Ojej. Fakt, sporo ostatnio czytałam o niejakiej Światowej Organizacji Handlu... Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że Redakcja lada chwila usunie pomyłkę.


Komentarz

Misiek

2011-05-17, 14:27

Jak tak dalej pójdzie to za paręnaście lat będziemy mie dzień walki z heterofobią. Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących.


Komentarz

timur

2011-05-17, 15:50

To jeszcze jednak uwaga. Turecka część Cypru nie znajduje się w UE tylko w Turcji. to dosyć logicznePowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy