Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Włodzmierz Wysocki nieustannie aktualny

10.10.2010 Autor: Maciej Gach[ 0 komentarzy ]
Włodzimierz Wysocki

Włodzimierz Wysocki
Źródło: http://commons.wikimedia.org

Włodzimierz Wysocki z rodzicami - 1948 ok

Włodzimierz Wysocki z rodzicami - 1948 ok
Źródło: http://ru.wikipedia.org

Włodzimierz Wysocki

Włodzimierz Wysocki
Źródło: http://ru.wikipedia.org

Grób Włodzimierza Wysockiego na Cmentarzu Wagańkowskim

Grób Włodzimierza Wysockiego na Cmentarzu Wagańkowskim
Źródło: http://pl.wikipedia.org

Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski
Źródło: http://pl.wikipedia.org

Włodzimierz Wysocki był jednym z najwybitniejszych rosyjskich bardów, sumieniem nie tylko dla swoich rodaków, ale także dla Polaków. Dziś jego teksty są odzwierciedleniem tego, co dzieje się w Rosji.

Twórczość Włodzimierza Wysockiego była dla mieszkańców państw bloku wschodniego swoistym oddechem wolności w czasach siermiężnego socjalizmu. Jego piosenki dodawały otuchy, że wbrew istniejącemu chamstwu, głupocie i zakłamaniu, warto zachowywać się godnie i przyzwoicie.

W Polsce ludzie działający w opozycji antypeerelowskiej z podziwem słuchali jego piosenek, które dodawały im odwagi w przeciwstawieniu się systemowi realnego socjalizmu.

Mimo iż ponad dwadzieścia lat temu przestał istnieć Związek Sowiecki, to problemy jakie przedstawiał w swoich utworach Włodzimierz Wysocki nadal są aktualne na terenie dzisiejszej Rosji.

Wielu intelektualistów nie może pogodzić się z tym, że w Rosji nie nastała demokracja z prawdziwego zdarzenia, czego efektem są rządy twardej ręki Putina i jego współpracowników. Dopóki nie nastanie w Rosji wolność, to bardowie sumienia jak Okudżawa czy Wysocki nadal będą na ustach tej części społeczeństwa, która wie, że pieniądze i władza to nie wszystko, czym człowiek żyje.

Życiorys Włodzimierza Wysockiego


Włodzimierz Semionowicz Wysocki urodził się 25 stycznia 1938 roku w Moskwie. Matka - Nina Maksymowna Wysocka była z wykształcenia tłumaczem z języka niemieckiego, natomiast ojciec - Semion Władimirowicz Wysocki był pułkownikiem Armii Czerwonej.

Gdy w 1941 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki, Włodzimierz wraz z matką ewakuowali się do miejscowości Buzułuk. Po powrocie do Moskwy Wysoccy zamieszkiwali w domu na Mieszczańskiej ulicy. Wspomnienia z tego okresu Wysocki zawarł w pieśni Ballada o diectwie.

Po wojnie


Po zakończeniu wojny, w 1947 roku Wysocki wraz ze swoim ojcem i jego żoną Eugenią Lihałatową-Wysocką wyjechali do Niemiec. Warto wspomnieć, iż wtedy słynny bard Rosji uczył się gry na fortepianie.

Powrót do Moskwy datuje się na rok 1949. Wysocki zamieszkiwał wówczas w zaułku Bolszoj Karietnyj. Od nazwy tego placu pochodzi tytuł jednej z najbardziej znanych pieśni Wysockiego.

Nauka


Szkołę średnią młody Wołodia ukończył w 1955 roku. Następnie zaczął studia na uniwersytecie. Po ukończeniu szkoły podjął naukę w Instytucie inżynieryjno-budowlanym, jednak po pierwszym semestrze zrezygnował. W tym czasie brał udział w domowych zajęciach dramaturga i artysty Bogomołowa . Następnie podjął naukę na wydziale aktorskim przy Moskiewskim Wydziale Artystycznym. Tam poznał swoją żonę Izę Żukową. Jego pierwszą teatralną rolą było wcielenie się w postać Porfira Pietrowicza w sztuce Zbrodnia i kara (Fiodor Dostojewski). Po ukończeniu studiów Wysocki zaczął pracować w teatrze im. Aleksandra Puszkina.

Twórczość


W roku 1961 podczas kręcenia jednego z filmów, Wysocki poznał Ludmiłę Abramową, która została jego drugą żoną. W tym czasie artysta zaczął, także pisać pierwsze pieśni, a w następnym roku Wysockiemu urodził się pierwszy syn - Arkadij.

W 1964 roku na świat przyszedł drugi syn Wysockiego - Nikita. W tym czasie ten wybitny artysta podjął pracę w Moskiewskim teatrze dramatu i komedii na Tagance, z którym zawodowo związał się do końca swoich dni. Na scenie wcielał się w takie postacie, jak Hamlet, Łopachin w Wiśniowym sadzie czy Don Juan. Wystąpił też w wielu filmach.

Największą sławę zyskał jednak dzięki swoim pieśniom, śpiewanym przy akompaniamencie gitary, których napisał ponad siedemset. Swoim charakterystycznym głosem i pasją wykonywania swoich pieśni, porywał tłumy. Był zmilczany i pomijany przez radio, TV i wytwórnie płytowe. Jego piosenki wywoływały furię krytyków i decydentów, a nagrania barda rozchodziły się po kraju w formie amatorskich nagrań magnetofonowych.

W 1967 roku Wysocki poznał swoją kolejną już trzecią żonę, Marinę Vlad. W tym czasie współpracował między innymi z teatrem (Verikal, Pugaczow).

Rola życia


Rolą, która przyniosła Wysockiemu największe uznanie, była postać Hamleta w sztuce o tym samym tytule. Przedstawienie z jego udziałem wygrywało na festiwalach teatralnych w Jugosławii, Francji i Warszawie.

Włodzimierz Wysocki zmarł na atak serca 25 lipca 1980, a było to niedługo po powrocie z Polski, z występów z wyżej wymienionym przedstawieniem Hamleta. Jego nagrobek znajduje się na cmentarzu Wagankowskim.

Najbardziej znane piosenki Włodzimierza WysockiegoTytuły i słowa piosenek Wysockiego odwołują się do spraw powszechnych, które są bliskie każdemu człowiekowi jak, miłość, zdrada, przyjaźń czy strach. Teksty pieśni rosyjskiego barda dotyczą też spraw związanych z problemami politycznymi i społecznymi: wojna, góry, sport, świat, zwierzęta, władza. Oto tytuły najbardziej znanych piosenek Włodzimierza Wysockiego:

Budujemy mosty, Polowanie na muchy, W górach, Bokser, Poranna gimnastyka, W ciemnościach, Synowie idą na wojnę, On nie powrócił z boju, Braterskie groby, Droga na szczyt
.

Esej Jacka Kaczmarskiego o bardach rosyjskich


"To, co robiłem, kim byłem i jestem, zawdzięczam trzem "ludziom z taśmy": Wysockiemu, Galiczowi, Okudżawie.
Siłą bardów była prostota przekazu i jego autentyzm, rzeczywiście rodem z folkloru, zwłaszcza miejskiego i więziennego. Niedoskonałość muzyczna nie tylko nie przeszkadzała w odbiorze głosów z taśmy, które były głosami z "nieludzkiej ziemi" - nadawała im wiarygodność.

To były rosyjskie odpowiedniki niewolniczych bluesów z amerykańskich plantacji bawełny, dowiadywaliśmy się z nich o Archipelagu Gułag, o przerażająco zbawczej mocy wódki, o ulicznym kodeksie honorowym, o budowie metra, o niemożliwej do ocalenia miłości, o absurdalnych programach telewizyjnych i radiowych nawet oglądanych i słuchanych przez groteskowych obywateli i towarzyszy, niby urobionych przez system, ale przejawiających w najmniej spodziewanych momentach, przeważnie w chwilach próby, swoje niesforne człowieczeństwo.

Dziesiątki, setki tych piosenek składały się na panoramę życia ludzi z krwi i kości w systemie nierealizowanej, nieludzkiej teorii powszechnej szczęśliwości. A ponieważ byli to ludzie z krwi i kości, stworzeni przez słowo, muzykę i szorstką interpretację, to również ich problemy, radości i dramaty stawały się ludzkie, nie systemowe. I nie zniknęły wraz z systemem."


Źródła:
www.vysotsky.neostrada.pl,
http://www.rosjapl.info/muzyka/wysocki.php...

Odsłon: 7557 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Włodzmierz Wysocki nieustannie aktualny nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 21.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Velbert Dusseldorf

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy