Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia w Aberdeen [wywiad]

21.05.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 4 komentarze ]
Agata Zaremba studiuje na kierunku "Management with marketing" w Robert Gordon University

Agata Zaremba studiuje na kierunku "Management with marketing" w Robert Gordon University
Źródło: Agnieszka Zaremba

Robert Gordon University w Aberdeen, wydział zdrowia i opieki społecznej

Robert Gordon University w Aberdeen, wydział zdrowia i opieki społecznej
Źródło: WikimediaCommons

Studiowanie w Szkocji to dawka solidnej wiedzy, okazja do zawodowych praktyk i piękne widoki. O nauce w Aberdeen opowiada Agata Zaremba.

Studia w Szkocji


Piotr Anuszczyk, TwojaEuropa.pl: Dlaczego wybrałaś studiowanie zagranicą? Czy w Polsce nie było odpowiedniego kierunku? A może był, ale zagraniczna uczelnia cieszyła się lepszą renomą?

Agata Aleksandra Zaremba*: Studiowanie zagranicą wybrało mnie samo, otóż ukończyłam studia licencjackie w Polsce i nie wiedziałam co chce robić dalej. Poznałam ludzi, którzy akurat wyjeżdżali do Aberdeen (Szkocja) na studia i stwierdziłam że też chcę ponieważ zawsze uważałam ze to świetna opcja na sprawdzenie się w innym kraju, wśród innej kultury, w innym języku. Oczywiście ważne było i to, że kilka lat temu jak wracało się z takim papierem do Polski to nie było ciężko o dobrą pracę. Jednakże czasy i ludzie się zmieniają.
Kierunek wykładany w Polsce bardzo mi pasował, ale była tylko czysta teoria, uczelnia Robert Gordon University oferowała świetny program, gdzie można było praktykować to co się studiuje poprzez roczna praktykę studencką. Sama Szkocja przykuła moją uwagę, gdyż wiedziałam, że jest to bardzo urocze miejsce co sprawdziło się na miejscu, dookoła pełno pięknych widoków, przyjaznych ludzi i wiele możliwości dla przyszłych absolwentów.

Jak to jest z językiem? Jak dobrze trzeba go znać aby studiować? Czy na początku nie ma np. kłopotów ze zrozumieniem treści zajęć itp.?

Uczelnie wymagają przeróżnych certyfikatów z angielskiego, ale w rzeczywistości ja nie miałam żadnego tylko na szybko wyrobiłam sobie TELC B. Nie jest to honorowane na uczelniach, ale dobra argumentacja czemu mają wybrać mnie i że poradzę sobie z językiem dało obiecującą odpowiedź.
Jeśli chodzi o codzienność to na uczelni nie mówią językiem, którego wszyscy uczyliśmy się w szkołach. Otóż wykładowcy używają znacznie prostszego języka, tak aby każdy student zrozumiał co do niego mówią. Po drugie na poszczególnych zajęciach dbają o międzynarodowych studentów i prowadzący wypytują czy są jakieś problemy ze zrozumieniem, itp. Wszystkie materiały i wykłady są naprawdę w bardzo przystępnym języku. Problem zaczyna się na pierwszym roku podczas pierwszej sesji egzaminacyjnej kiedy to wypadałoby w końcu zajrzeć do książek. Podczas semestru wystarczają same notatki i materiały z wykładów czy ćwiczeń. Trzeba wtedy spędzić trochę więcej czasu ze słownikiem. Jednakże po pierwszym roku człowiek zaczyna się plątać ze swoim własnym językiem polskim.

Rekrutacja na zagraniczne studia


Jak wyglądała rekrutacja? Czy są jakieś opłaty? O jakich terminach nie można zapomnieć?

Nie składałam sama aplikacji. Pomogła mi pani dr Kamila Kamińska, która pracuje dla http://surestart.pl Nie biorą żadnej opłaty za pomoc przy wypełnianiu aplikacji oraz przy sprawdzaniu statement’u. Udzielają oni wszelkiej pomocy bezpłatnie.

A czy już podczas studiów pojawiły się jakieś nieprzewidziane sytuacje związane z nowym otoczeniem, kulturą, czyli wszystko to co może zaskoczyć polskiego studenta po przyjeździe zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

Wiadomo, że na początku wszystko przeraża np. poszukiwania mieszkania. Jak wszędzie jest pełno oszustów i trzeba uważać, a chętnych nie brakuje bo zdecydowanie taniej jest wynajmować mieszkanie, niż akademik. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Kolejne problemy pojawiają się jeśli student chce sobie dorabiać: potrzebne dokumenty, wyrabianie NIN czy otworzenie konta w banku. Na związane z tym pytania nikt nie udzielał odpowiedzi. Dziś wiem, że pomocy udziela InfoZone na uczelni.
Jeśli chodzi o same studia to jest problem ponieważ tworzą się podziały grupki. W jednej są Szkoci a w drugiej części międzynarodowi studenci. Ci drudzy wstydzą się wypowiadać, jako że to nie jest nasz język. Osobiście dostałam duże wsparcie od wykładowców i już po roku nie boje się wypowiadać czy aktywnie uczestniczyć w debatach.
Uczelnia jest dużym wsparciem dla studentów, wykładowcy są dla studentów, można pisać z nimi e-maile umawiać się na konsultacje, nikt nie robi problemów, a wręcz przeciwnie wszyscy chcą pomoc.

Czy są jakieś kierunki szczególnie godne polecenia? Gdyby trzeba było polecić coś znajomym z Polski to jakimi studiami powinni się szczególnie zainteresować?

Robert Gordon University specjalizuje się w kierunkach biznesowych, a więc wszelkie "management". Jest tu wiele możliwości rozwoju poprzez branie udziału w rożnych rywalizacjach biznesowych i to właśnie grupy z polskimi studentami na RGU są w czołówce drużyn w UK rywalizujących np. w IBM Challenge.
Świetna biblioteka i zaplecze w Aberdeen Business School są godne pochwały, choć czasem zdarza się walka o książki, bo nie jest za wiele egzemplarzy danego tytułu. Uniwersytet oferuje jednak dostęp do wszelkich książek online oraz jest ogromna baza danych z różnymi artykułami, itp które przydają się do pisania prac na zaliczenie.
Również godne polecenia są kierunki ‘artystyczne’ w Gray’s School of Art. Fantastyczni wykładowcy i luźny styl bycia sprawia że aż chce się uczyć i tworzyć rożne dzieła.

Jak wygląda organizacja praktyk czy uczelnia ma system współpracy z biznesem.

Robert Gordon University jako jedna z niewielu uczelni proponuje 4 lata studiów undergradtuate gdzie (wiem tylko o kierunkach biznesowych jak to wygląda) na 3 roku trzeba odbyć praktykę studencką. Będąc na drugim roku student ma obowiązek stworzyć CV i cover letter oraz przygotowywać się do składania swoich aplikacji. Podczas roku akademickiego mieliśmy duże wsparcie ze strony uczelni, jako ze sprawdzali nam nasze CV i cover letter.
Około grudnia na stronie www gdzie każdy student ma dane dostępu jest możliwość oglądania ofert i aplikowania.
Na kierunkach biznesowych ofert tych było bardzo dużo i były naprawdę przeróżne, myślę że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczelnia nasza ma kontakt z różnymi firmami, które same wysyłają swoje ogłoszenia. Jeśli student się zdecyduje aplikować to musi przesłać swoje dane do firmy oraz do Placement Office, w celu poinformowania ze jest się zainteresowanym.
Kolejny etap wygląda tak, że jeśli firma jest zainteresowana to zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną. Osobiście miałam dwa etapy, pierwszy rozmowa, drugi zaś to była prezentacja na 10 minut, na którą miałam tydzień żeby ją przygotować.
Jeśli firma się zdecyduje na któregoś ze studentów zgłaszają się do Placement Office i to właśnie oni informują studenta o dostaniu się. Jedyny haczyk jest taki, że student musi zaakceptować drugą ofertę, nie mieć więcej ich więcej jako że uczelnia chce być fair dla wszystkich studentów.

Dziękuję za rozmowę.

*Studentka III roku na kierunku "Management with marketing" w Robert Gordon University

...

Odsłon: 8492 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Studia w Aberdeen [wywiad]:

Komentarz

ziomek

2010-05-27, 10:42

czemu pod zdjeciem jest Agnieszka? czy to ta sama osoba co jest wywiad? to powinno byc Agata.


Komentarz

Zainteresowana

2010-07-25, 23:35

Hej... Czy można w jakiś sposób skontaktować się z Agatą Zarembską...? Za jakiś czas wyjeżdza do Aberdeen... I chciałabym tam studiować... Interesują mnie studia niestacjonarne, gdyż chcę też pracowąc... Lecz nie wiem jakie zasady związane z rekrutacją na takie studia obowiązują w Szkocji... czy są podobne do tych polskich, jakie są opłaty itp. Bardzo proszę o odpowiedż jeśli to możliwe...


Komentarz

Piotr Anuszczyk |

2010-07-26, 13:55

Postaram się dowiedzieć jako możesz się skontaktować z Agatą. Ale są wakacje i może to zając kilka dni o ile w ogóle będzie możliwe. Ale dam znać jak tylko coś się dowiem :-)
Pozdrawiam
Piotr


Komentarz

Piotr Anuszczyk |

2010-07-27, 10:06

Podesłałem Ci na maila kontakt do osoby, która zna Aberdeen. Mam nadzieje, że odpowie na Twoje pytania.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) DE-Praca dla uczniów 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) DE-Praca dla uczniów 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy