Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nagroda Karola Wielkiego dla Donalda Tuska

14.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 0 komentarzy ]
Donald Tusk został wyróżniony m.in. za działania na rzecz podpisania Traktatu z  Lizbony.

Donald Tusk został wyróżniony m.in. za działania na rzecz podpisania Traktatu z Lizbony.
Źródło: Wikimedia Commons

Donald Tusk z nagrodą im. Karola Wielkiego

Donald Tusk z nagrodą im. Karola Wielkiego
Źródło: Wikimedia Commons

W czwartek 13 maja polski premier Donald Tusk odebrał w Akwizgranie najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie polityczne - nagrodę Karola Wielkiego.

Akwizgran docenia zasługi polskiego premiera


W komunikacie uzasadniającym decyzję o przyznaniu wyróżnienia polskiemu premierowi, wydanym przez kuratorium miasta Akwizgran napisano, że Donald Tusk otrzymuje je za "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami". Organizatorzy nagrody nazwali Tuska jednym z czołowych "bojowników o wolność, demokrację i prawa człowieka, który nigdy nie ugiął się wobec komunistycznego reżimu".

Tusk: wszystko zawdzięczamy Solidarności


Odbierając nagrodę w akwizgrańskim ratuszu premier Tusk zadedykował ją ofiarom kwietniowej katastrofy pod Smoleńskiem oraz „Solidarności”. Przypomniał, że to właśnie w Gdańsku zaczęła się polska droga do Europy.
- Dzisiaj wiemy także, że był to pierwszy krok na polskiej drodze do Europy i naszej obecności w UE - powiedział.

Mówiąc o Europie Tusk zaznaczył, że potrzebuje ona przywódców, którzy w nią wierzą.
- Czas Europy dopiero nadchodzi – powiedział polski premier dodając, że w jego cenie obecny kryzys zadłużenia w państwach UE może być szansą na umocnienie i dalszy rozwój naszego kontynentu.

Kanclerz Merkel chwali Donalda Tuska


Po raz pierwszy w historii nagrody została ona wręczona przez urzędującego kanclerza Niemiec. Zdaniem większości komentatorów było to wyróżnienie polskiego premiera za poprawę stosunków polsko-niemieckich w ostatnich dwóch latach.

W swojej laudacji na cześć Donalda Tuska Angela Merkel podkreśliła, że Europa potrzebuje polityków, którzy "napełnią życiem nasz wspólny dom, rozbudują go i utrzymają". Kanclerz Niemiec określiła polskiego premiera mianem europejskiego polityka z pasją, chwaląc go za zaangażowanie na rzecz pojednania Polski i Rosji, współpracy z innymi krajami i osiągania kompromisów.

Warto przypomnieć, że sama Angela Merkel jest laureatką nagrody Karola Wielkiego sprzed dwóch lat.

Na zaproszenie premiera Tuska na uroczystościach w Akwizgranie obecni byli m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, unijny komisarz Janusz Lewandowski, profesor Norman Davies i Andrzej Wajda. Po uroczystości wręczenia nagrody polski premier spotkał się ze zgromadzonymi na rynku miejskim mieszkańcami Akwizgranu, wśród których było wielu Polaków zaopatrzonych w biało-czerwone flagi.

Czym jest nagroda Karola Wielkiego


Nagroda Karola Wielkiego (niem. Karlspreis, właśc. Internationaler Karlspreis der Stadt Aachen) wręczana jest corocznie osobom bądź instytucjom, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do umacniania pokoju w Europie i promowania jedności europejskiej. Jest to obecnie największe niemieckie wyróżnienie polityczne. Na pomysł jego przyznawania wpadł w 1949 roku dr Kurt Pfeiffer, a pierwszym jego laureatem został rok później austriacki polityk Richard Coudenhove-Kalergi. Na miejsce przyznawania nagrody wybrano Akwizgran, miasto patrona nagrody, Karola Wielkiego, który uważany jest za prekursora integracji europejskiej. To jego wizerunek wybity jest na medalu, którzy otrzymują laureaci wyróżnienia.

Donald Tusk jest trzecim Polakiem, który otrzymał nagrodę Karola Wielkiego. Wcześniej otrzymali ją Bronisław Geremek (w roku 1998) oraz papież Jan Paweł II (nagroda nadzwyczajna w roku 2004). Do innych znanych laureatów nagrody należą m.in. współtwórcy wspólnot europejskich Jean Monnet i Robert Schuman, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, były prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel, prezydent USA Bill Clinton oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. W 1969 roku wyróżnienie przyznano Komisji Europejskiej, a w roku 2002 - walucie euro.

Polska i Niemcy będą bliżej współpracować?


Na spotkaniu Angela Merkel i Donald Tusk postanowili, iż polski i niemiecki rząd będą się konsultować przed każdym szczytem Unii Europejskiej. Do tej pory jedynie rządy Francji i Niemiec komunikowały się w ten sposób. W ciągu kilku miesięcy poznamy również szczegóły dotyczące wspólnego projektu współpracy polsko – niemieckiej, Agenda 2020, która ma powstać na wzór francusko – niemieckiej Agendy. Polska ma nadzieję, iż Berlin będzie mocniej popierał starania naszego kraju o członkostwo w grupie G20. Ponadto Angela Merkel zapowiedziała, iż niemiecki rząd będzie wspierał Polskę podczas jej przewodnictwa w Unii Europejskiej w 2011 roku. „Jesteśmy sąsiadami, którzy potrzebują siebie nawzajem. Ta prawda była raz po raz lekceważona w przeszłości„– oświadczyła kanclerz Niemiec, i dodała - „Wierzę, że nadszedł czas dla Niemiec i Polski, by naszą współpracę na polu polityki europejskiej uczynić jeszcze bardziej intensywną.

"Polityk, jakiego potrzebuje Europa" – tak określiła polskiego premiera Angela Merkel. Odwołała się również do polskiej historii i podkreśliła jej znaczenie dla całej Europy. Zdaniem kanclerz Niemiec wolności i jedność Europy miała początek u bram Stoczni Gdańskiej. Natomiast „przewodnim motywem polskiej historii” była zawsze walka o wolność.

Współpraca: Iwona Berny


...

Odsłon: 4120 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nagroda Karola Wielkiego dla Donalda Tuska nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy