Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wielka Brytania: będzie koalicja Partii Konserwatywnej z partią Nicka Clegga

12.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 0 komentarzy ]
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Źródło: Wikimedia Commons

Przyszły wicepremier Nick Clegg

Przyszły wicepremier Nick Clegg
Źródło: Wikimedia Commons

Przyszły minister sprawiedliwości William Hague

Przyszły minister sprawiedliwości William Hague
Źródło: Wikimedia Commons

Partia Liberalnych Demokratów zawarła porozumienie koalicyjne z partią nowego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Będzie to pierwszy rząd koalicyjny od prawie 70 lat.

Koalicja jest już prawie przesądzona


Chociaż w ostatnich wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna pod przywództwem Davida Camerona zdobyła najwięcej (307) mandatów w Izbie Gmin, to jednak nie uzyskała ich na tyle dużo, by zapewnić sobie większość w parlamencie. We wtorek 11 maja konserwatyści rozpoczęli z Liberalnymi Demokratami ostateczne rozmowy na temat stworzenia ewentualnej koalicji. Negocjacje te rwały kilka godzin i zakończyły się tuż po północy 12 maja.

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi przez obie partie, stanowisko wicepremiera w nowym rządzie zostanie powierzone przywódcy liberalnych demokratów Nickowi Cleggowi, natomiast funkcję ministra spraw zagranicznych obejmie konserwatysta William Hague. Liberalni Demokraci dostaną jeszcze cztery stanowiska w nowym rządzie.

Co szykuje nowy rząd UK


Znane są już priorytety przyszłego rządu, do których należą m.in. wprowadzenie stałej, pięcioletniej kadencji parlamentu, organizacja referendum przed każdym przekazaniem części kompetencji Zjednoczonego Królestwa na rzecz Unii Europejskiej, wdrożenie bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego, reforma szkolnictwa, oraz przyśpieszenie działań na rzecz zredukowania deficytu budżetowego - jeszcze w tym roku cięcia kosztów mają wynieść ok. 6 bilionów funtów. Ponadto Partia Konserwatywna uzyskała od swoich koalicjantów zapewnienie, że w ciągu całej kadencji nowego Parlamentu nie będą oni postulować o przyjęcie przez Wielką Brytanię euro.

Komentarze od liderów


Tuż po zakończeniu rozmów Nick Clegg przyznał, że zdaje sobie sprawę z wątpliwości, jakie utworzenie koalicji z Partią Konserwatywną może wzbudzać u niektórych zwolenników jego ugrupowania. Zapewnił jednak, że nie zgodziłby się na zawarcie tego porozumienia, gdyby nie miał pewności, że koalicja z konserwatystami dostarczy możliwości wprowadzenia zmian oczekiwanych przez wyborców Liberalnych Demokratów.

David Cameron powiedział, że chociaż kierowanie rządem koalicyjnym będzie "ciężkim i trudnym zdaniem", to taki rząd jest konieczny w celu rozwiązania problemów Wielkiej Brytanii i zreformowania pewnych kluczowych kwestii.
- Nick Clegg i ja to politycy, którzy chcą odłożyć na bok różnice programowe i pracować razem na rzecz wspólnego dobra i interesu narodowego - dodał nowy premier Wielkiej Brytanii.

Jeśli porozumienie koalicyjne dojdzie do skutku, nowy rząd będzie pierwszym koalicyjnym rządem na Wyspach od czasów II wojny światowej. Oprócz tego będzie to pierwszy rząd w historii brytyjskiego parlamentaryzmu utworzony przez partie konserwatywną i liberalną.

Fiasko na linii rozmów Brown-Clegg


W związku z nieuzyskaniem przez żadne z głównych ugrupowań zdecydowanej większości w brytyjskim parlamencie, z partią Nicka Clegga rozmowy na temat ewentualnej koalicji toczyli także laburzyści. Rozmowy te jednak zakończyły się niepowodzeniem. Liberalni demokraci utrzymują, że stało się tak ponieważ Partia Pracy tak naprawdę nie myślała poważnie o utworzeniu postępowego i otwartego na reformy rządu, a oprócz tego nie podjęła żadnych kroków w kierunku osiągnięcia przez obie partie porozumienia w takich kwestiach jak reforma podatkowa czy finansowanie oświaty.

Przedstawiciel laburzystów powiedział z kolei, że jego partia była gotowa osiągnąć porozumienie, ale to liberalni demokraci wynajdowali coraz to nowe przeszkody uniemożliwiające jego zawarcie. Jego zdaniem wynikało to z faktu, że interesy partii Clegga mogą być bliższe myśleniu konserwatywnemu niż liberalnemu.

...

Odsłon: 4467 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wielka Brytania: będzie koalicja Partii Konserwatywnej z partią Nicka Clegga nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy