Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Francja coraz bliżej wprowadzenia zakazu noszenia burek

12.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 0 komentarzy ]
Francja idzie za przykładem Belgii i planuje ograniczyć zasłanianie przez muzułmanki twarzy w miejscach publicznych.

Francja idzie za przykładem Belgii i planuje ograniczyć zasłanianie przez muzułmanki twarzy w miejscach publicznych.
Źródło: Wikimedia Commons

We wtorek 11 maja francuski parlament przyjął rezolucję potępiającą zasłanianie twarzy w miejscach publicznych. Projektem ustawy zakazującej tego typu praktyk już w następnym tygodniu zajmie się rząd.

Parlament: burki są sprzeczne z francuskimi wartościami


Rezolucja francuskiego parlamentu jednoznacznie potępia noszenie burek i zasłon na twarz, określając je jako niezgodne z narodowymi wartościami opartymi na wolności i godności człowieka. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie; wcześniej jednak na znak protestu salę obrad opuściło trzydziestu posłów Francuskiej Partii Komunistycznej.

Debatę nad kwestią zasłaniania twarzy francuscy posłowie podjęli z polecenia prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Jest on zadeklarowanym przeciwnikiem takich praktyk i stwierdził niedawno, że burki nie są we Francji "mile widziane".

Projekt ustawy już niedługo


Stanowisko parlamentu nie jest wiążące. Wiadomo jednak, że ustawa wprowadzająca zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych ma być gotowa jeszcze w tym roku i wejdzie w życie prawdopodobnie na początku roku przyszłego. W następnym tygodniu jej projektem zajmą się francuscy ministrowie. Projekt ma zakładać karę grzywny dla kobiet noszących burki lub zasłony na twarz w miejscach publicznych oraz karę do roku więzienia dla mężczyzn zmuszających kobiety do takich praktyk. Kary te obejmować mają także turystów przybyłych z regionów Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej.

Jeśli takie prawo rzeczywiście wejdzie w życie, wówczas Francja stanie się drugim po Belgii krajem w Europie, w którym noszenie burek i zasłon na twarz będzie nielegalne.

Liczne głosy sprzeciwu


Przyjęcie przez francuski parlament ww. rezolucji wywołało zażartą dyskusję na temat wolności religijnej i sytuacji muzułmanów w zsekularyzowanej Francji.

Zwolennicy proponowanego rozwiązania podkreślają, że nie chodzi w nim o ograniczanie czyjejkolwiek wolności religijnej, lecz o zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę praw kobiet.

Jego przeciwnicy natomiast są zdania, że wprowadzenie takiej regulacji doprowadzi do alienacji bardzo licznego we Francji środowiska muzułmańskiego. W takim tonie wypowiedziała się między innymi francuska Rada Wiary Islamskiej. Pojawiły się również głosy, że zakaz ten naruszałby francuską konstytucję oraz Europejską Konwencję Praw Człowieka. Taką opinię wydała w marcu Rada Stanu, która sprawuje we Francji najwyższą władzę administracyjną. W tym samym miesiącu przeciwko wprowadzeniu całkowitego zakazu zasłaniania twarzy wypowiedział się Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg, którego zdaniem takie prawo nie tylko nie doprowadziłoby do polepszenia sytuacji kobiet, lecz byłoby także nieuzasadnioną ingerencją w ludzką prywatność.

Zakaz? Tak, ale nie całkowity


Co ciekawe, całkowitego zakazu nie popierają niektóre partie polityczne, które zagłosowały za przyjęciem parlamentarnej rezolucji. Jak powiedziała przewodnicząca Partii Socjalistycznej Martine Aubry, prawo zakazujące zakrywania twarzy we wszystkich miejscach publicznych będzie niemożliwe do wyegzekwowania, dlatego powinno ono zostać ograniczone tylko do miejsc użytku publicznego. Aubry poparła także propozycję Rady Stanu, według której taki zakaz, jeśli już zostanie wprowadzony, powinien obejmować wszystkie okrycia zakrywające twarz, bez względu na to, czy noszą je muzułmanie czy ktoś inny.

Przeciwko pomysłowi rozciągnięcia zakazu na arabskich turystów protestują właściciele luksusowych paryskich sklepów, którzy obawiają się utraty swoich najlepszych klientów.

O wprowadzeniu zakazu zakrywania twarzy w Belgii i o kontrowersjach związanych z ograniczaniem prawa do noszenia burek i zasłon na twarz w wielu krajach europejskich pisaliśmy wcześniej w artykule Całkowity zakaz noszenia burek w Belgii.

...

Odsłon: 3114 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Francja coraz bliżej wprowadzenia zakazu noszenia burek nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy