Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Eurowybory w Polsce cz. I

08.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Już niedługo w Polsce, podobnie jak we wszystkich państwach członkowskich UE, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał w ostatnich wyborach, kto kandyduje teraz i jak wygląda kalendarz wyborczy dowiecie się z tego artykułu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 marca 2009 roku wydał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się w dniu 7 czerwca 2009 roku. Polacy wybiorą wtedy 50 europosłów.

Kalendarz wyborczy


Do dnia 18 kwietnia 2009 roku, partie polityczne miały czas, by zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów do Europarlamentu lub o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego. Następnie do 20 kwietnia 2009 roku powołane miały zostać okręgowe i rejonowe komisje wyborcze. Do północy, w dniu 28 kwietnia 2009 roku, trwało zgłaszanie okręgowych list kandydatów do PE, w celu rejestracji.

Do 8 maja 2009 roku PKW miała wylosować numery dla list poszczególnych komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane w więcej niż jednym okręgu. Nastąpiło to w środę, 6 maja. Do 13 maja przyznane mają zostać numery na listach, dla komitetów, które zostały zarejestrowane tylko w jednym okręgu wyborczym.
Do dnia 24 maja gminy mają czas na spisanie listy wyborców. Osoby, które przebywają na terenie danej gminy, jednak nie są tam zameldowane, mają czas do 28 maja na złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców. Natomiast osoby, które przebywają zagranicą, do 2 czerwca, mogą składać wnioski o dopisanie do listy wyborców w obwodach głosowania utworzonych zagranicą.

Telewizyjna kampania wyborcza rozpocznie się 24 maja i trwać będzie do północy 5 czerwca 2009 roku. W tym okresie komitety wyborcze mogą rozpowszechniać na własny koszt audycje wyborcze, nadawane przez Telewizję Polską S.A i Polskie Radio S.A. Cisza wyborcza trwa od północy 5 czerwca 2009 roku.

Kampania


W środę, 6 maja wylosowane zostały numery, jakie komitety wyborcze będą miały na listach wyborczych.
1. Unia Polityki Realnej
2. Polskie Stronnictwo Ludowe
3. Samoobrona
4. Polska Partia Pracy
5. Libertas
6. Koalicyjny komitet Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy
7. "Porozumienie dla Przyszłości” Centrolewica
8. Prawica Rzeczypospolitej
9. Platforma Obywatelska
10. Prawo i Sprawiedliwość

W Polsce jest 30 milionów wyborców, poza tym zarejestrowało się także 313 obywateli innych państw UE, którzy chcą wziąć udział w wyborach na terenie Polski.
W tegorocznych wyborach, kandydatów do Europarlamentu jest 1311, czyli 26 na jedno miejsce. O mandat deputowanego PE ubiega się 79 posłów obecnej kadencji Sejmu i 7 senatorów. 38 europosłów ubiega się o reelekcję. Wśród kandydujących 24 proc. stanowią kobiety. Średnia wieku kandydatów wynosi 45 lat, najmłodszy ma 21, zaś najstarszy 81 lat.

Zwycięzcy z 2004 roku i obecni kandydaci


W poprzednich wyborach do Europarlamentu, w Polsce najwięcej mandatów zdobyła Platforma Obywatelska – 14. Drugie miejsce zajął PiS – 7 mandatów. PO zasiliło szeregi największej grupy w PE – Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, natomiast PiS zasiada w ławach Unii na Rzecz Narodów (więcej patrz Europejskie frakcje polityczne i eurodeputowani).

Obecnie do PE kandydują m.in.:
  • Z listy PO: Janusz Lewandowski (okręg pomorski), Tadeusz Zwiefka (kujawsko-pomorski), Krzysztof Lisek, Beata Bublewicz (podlaski i warmińsko – mazurski), Danuta Hubner, Paweł Zalewski, Grzegorz Kostrzewa Zorba, Tadeusz Ross (warszawski), Jacek Kozłowski (mazowiecki), Jacek Saryusz – Wolski (łódzki), Filip Kaczmarek (wielkopolski), Lena Kolarska – Bobińska (lubelski), Marian Krzaklewski (podkarpacki), Róża Thun, Konstanty Miodowicz, Bogusław Sonik, Marta Patena (małopolski i świętokrzyski), Jerzy Buzek, Jan Olbrycht (śląski), Jacek Protasiewicz (dolnośląski i opolski), Sławomir Nitras (zachodniopomorski i lubuski).
  • Z listy PiS kandydować będą: Hanna Foltyn – Kubicka (pomorski), Kosma Złotowski (kujawsko-pomorski), Ryszard Czarnecki (warmińsko-mazurski i podlaski), Michał Kamiński, Adam Bielan (warszawski i mazowiecki), Urszula Krupa (łódzki), Mirosław Piotrowski (lubelski), Tomasz Poręba (podkarpacki), Zbigniew Ziobro (małopolski i świętokrzyski), Marek Migalski (śląski), Ryszard Legutko (dolnośląski i opolski), Marek Gróbarczyk (zachodniopomorskie i lubuskie).
  • Z listy SLD - Longin Pastusiak, Janusz Zemke, Tadeusz Iwiński, Wojciech Olejniczak, Piotr Gadzinowski, Marek Wikiński, Jolanta Szymanek – Deresz, Marek Siwiec, Jacek Czerniak, Marta Niewczas, Andrzej Szejna, Joanna Senyszyn, Jerzy Jaskiernia, Jerzy Markowski, Lidia Geringer d’Oedenberg, Bogusław Liberadzki.
  • Z listy PSL: Jarosław Kalinowski, Janusz Piechociński, Stanisław Żelichowski, Eugeniusz Kłopotek, Andrzej Grzyb, Edward Wojtas, Stanisław Rakoczy, Czesław Siekierski, Wojciech Przybylski, Adam Fronczak.
  • Z listy Libertas – u wystartują m.in. Artur Zawisza, Anna Sobecka, Zdzisław Podkański, Wojciech Wierzejski, Janusz Dobrosz.
  • Z listy Centrolewicy kandydują: Dariusz Rosati, Magdalena Środa, Sylwia Pusz, Marek Borowski, Janusz Onyszkiewicz, Genowefa Grabowska, Józef Pinior.
  • Z listy Prawicy Rzeczypospolitej startują m.in. Marek Jurek i Marian Piłka.

Zapraszam do przeczytania drugiej części artykułu:
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce - kampania wyborcza
A także do przeczytania innych artykułów dotyczących Wyborów do Parlamentu Europejskiego


...

Odsłon: 2023 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Eurowybory w Polsce cz. I nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk samochodowy 14.03.2018 Kraj: Wielka Brytania Miasto: Westhoughton

Elektryk budowlany lub przemysłowy 15.03.2018 Kraj: Niemcy

Operator wózka widłowego bocznego - Langenau 22.02.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Langenau

KIEROWNIK MAGAZYNU Z DOBRYM ANGIELSKIM – BELGIA 05.03.2018 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Waldek: Mam prawo jazdy kategorii od 42 lat. Codziennie jeżdżę samochodem od 28 lat....

7 cudów Portugalii Wojtek Kyzik: Dlaczego aż tak dużo Portugalii?

Tłumaczenia w biznesie – zlecić... Wojtek Kyzik: A poszukuje ktoś tłumacza greckiego?

Wybory prezydenckie w USA - komentarze... Wojtek Kyzik: Zobaczymy jak to będzie przez kolejne lata :D

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy