Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

David Cameron – nowy premier Brytyjczyków

10.05.2010 Autor: Maciej Gach[ 0 komentarzy ]
David Cameron

David Cameron
Źródło: wikipedia

Jeden z przodków Davida Camerona: Król William IV

Jeden z przodków Davida Camerona: Król William IV
Źródło: wikipedia

Jako przywódca Konserwtystów

Jako przywódca Konserwtystów
Źródło: wikipedia

Kilka dni temu zakończyły się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w których zwycięstwo odnieśli konserwatyści. Warto pokazać kim jest lider Torysów i nowy lokator na Downing Street 10.

Nauka w Eton i Oxfordzie


David Cameron urodził się 9 października w 1966 roku w Londynie. Wychowywał się w miejscowości Wantage w hrabstwie Oxfordshire. Pochodzi z bardzo zamożnej rodziny spokrewnionej z królem Williamem IV. Jest synem maklera giełdowego Iana Donalda Camerona. Natomiast jego matka nazywa się Mary Fleur Mount.

Przyszły lider konserwatystów jest człowiekiem doskonale wykształconym. Uczył się w najlepszych szkołach na Wyspach. Ukończył Eton College, a więc najsłynniejszą i najdroższą prywatną szkołę dla chłopców, do której posyłane są dzieci z rodzin arystokratycznych.

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet w Oxfordzie. Jako student filozofii, politologii i ekonomii tej uczelni, na wykładach strzelał cytatami z Winstona Churchilla. Dał się zapamiętać z elitarnych klubów studenckich, w których pokazał co to znaczy mocna głowa. David Cameron młodości spróbował także palić marihuanę, choć obecnie temu zaprzecza.

Praca zawodowa


Przed przystąpieniem do polityki David pracował w biznesie i administracji. Spędził między innymi siedem lat w Carlton Communications, która jest jedną z wiodących brytyjskich firm medialnych na wyspach, a kierował tam działem promocji oraz zarządem wyżej wymienionej firmy.

Pracował także ministerstwie skarbu oraz był ministerstwie spraw wewnętrznych, a dzięki doświadczeniu w administracji i w biznesie zyskał uznanie wśród przedsiębiorców. Poznał na własnej skórze co to znaczy biurokracja, wysokie podatki czy jak są potrzebne nowe miejsca pracy.

Zagorzali przeciwnicy Camerona zarzucają mu, że w politykę wszedł, gdyż nie wyszła mu kariera bankowca.

David Cameron prywatnie


Lider konserwatystów wielokrotnie powtarza, że wszystko to, co osiągnął w polityce, zawdzięcza dzięki rodzinie, która zawsze była dla niego punktem wyjścia. Jest dumny z wartości, które zaszczepił w nim ojciec, a sam Cameron jako ojciec i mąż wie, jak ważny jest czas poświęcony rodzinie.

Jego żoną jest Samantha Sheffield, córka słynnego właściciela ziemskiego sir Reginalda Sheffielda. Ze względu na urodę i dobry gust, niektóre media w Wielkiej Brytanii, kreują Samanthę na królową mody.
Warto wspomnieć, że pierwsze z trojga dzieci Cameronów urodziło się upośledzone. Cameron opiekował się chłopcem w każdej wolnej chwili, spędzając w szpitalu często całe noce, podkreślając wielokrotnie, że kocha go tak samo mocno jak drugiego synka i córeczkę. Ważne jest także to, że gdy siedmioletnie chore dziecko zmarło w lutym 2009 r., politycy rządzącej Partii Pracy z Gordonem Brownem na czele wyrażali Cameronom współczucie.

Bogacz, ale swój człowiek


David Cameron mimo swojej przynależności do brytyjskiego establishmentu i majątku sięgającego 30 milionów funtów, budzi szacunek wśród zwykłych obywateli. Mianowicie uważa się za wrażliwego społecznie konserwatystę. Łatwo nawiązuje kontakt ze zwykłymi obywatelami, nie wyraża wobec nich poczucia wyższości. Mieszka w jednej z modniejszych dzielnic Londynu Notting Hill, gdzie można go często spotkać jadącego do pracy na rowerze.

Przywódca brytyjskich konserwatystów


W 1997 roku startował po raz pierwszy do izby gmin, jednak bez pozytywnego rezultatu. Udało mu się to w 2001 roku i w szybkim tempie (w ciągu czterech lat) z szeregowego deputowanego stał się wybijającym politykiem Partii Konserwatywnej. W 2003 r. został wiceprzewodniczącym konserwatystów, a rok później był już głównym mówcą konserwatystów w sprawach dotyczących samorządu lokalnego. Szefem Partii Konserwatywnej został w grudniu 2005 r., jako najmłodszy przywódca tej partii w historii. Warto także podkreślić, iż w 2009 roku dzięki Cameronowi powstała w Parlamencie Europejskim nowa frakcja: Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w skład której wchodzą nie tylko brytyjscy konserwatyści, ale także Prawo i Sprawiedliwość czy czeska Obywatelska Partia Demokratyczna. Przewodniczącym jest Michał Kamiński.

Nowoczesny konserwatysta


Natychmiast po objęciu szefostwa Torysów przystąpił do modernizacji wizerunku ugrupowania na bardziej nowoczesne. Za jego rządów, partia stała się obrońcą środowiska, popiera walkę z globalnym ociepleniem czy otworzyła się na mniejszości seksualne, przepraszając je za dyskryminację.

Norman Tebbit, który był jednym z liderów konserwatystów w połowie lat 80., porównał nawet Camerona do kambodżańskiego ludobójcy Pol Pota, mówiąc, iż obecny lider konserwatystów ma taką pasję do czystek, że chce wyczyścić nawet pamięć o thatcheryzmie

Modernizacja – główny cel


David Cameron chce państwa, w którym rodziny są silniejsze i społeczeństwo jest bardziej odpowiedzialne. Uważa, że istnieje pilna potrzeba zmiany, która ma przyczynić się do likwidacji recesji gospodarczej, dzięki czemu Wielka Brytania znowu stanie się krajem stabilnym i bezpiecznym. Zastrzega, że z państwem nie chce walczyć, chce zwalczać głównie marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

Jako konserwatysta uważa, że nie może być za wielkim rządem, ale może być za wielkim społeczeństwem i walczyć z ubóstwem oraz z wykluczeniem skuteczniej niż lewica. Jego pomysły są niezwykle atrakcyjne dla młodego pokolenia, szukającego swej politycznej tożsamości. Także dzięki charyzmie cieszy się niezwykłą popularnością.

David Cameron swego czasu powiedział do Tonye’go Blaira: kiedyś uosabiał pan przyszłość. Dziś na brytyjskiej scenie politycznej przyszłością jest lider konserwatystów i wszystko zależy od niego czy uda mu się wyprowadzić Wielką Brytanię na prostą.

Źródła: rp.pl, gazeta.pl Polityka- Ludzie roku 2010, strona internetowa The Conservative Party


...

Odsłon: 4805 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł David Cameron – nowy premier Brytyjczyków nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maciej Gach Maciej Gach Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy