Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Całkowity zakaz noszenia burek w Belgii

04.05.2010 Autor: Anna Limanowska[ 2 komentarze ]
Spór o zasłanianie ciał przez muzułmanki nie od dzisiaj dzieli opinię publiczną w wielu krajach europejskich. Na próby wprowadzenia zakazu noszenia chust czy burek wyznawcy Islamu, w tym nierzadko same kobiety, zazwyczaj odpowiadają oskarżen

Spór o zasłanianie ciał przez muzułmanki nie od dzisiaj dzieli opinię publiczną w wielu krajach europejskich. Na próby wprowadzenia zakazu noszenia chust czy burek wyznawcy Islamu, w tym nierzadko same kobiety, zazwyczaj odpowiadają oskarżen
Źródło: everystockphoto.com

Wiceprzewodnicząca frakcji Europa Wolności i Demokracji Silvana Koch-Mehrin

Wiceprzewodnicząca frakcji Europa Wolności i Demokracji Silvana Koch-Mehrin
Źródło: Wikipedia

Belgijscy posłowie uchwalili ustawę zakazującą zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Czy podobne ustawy zaczną obowiązywać także w innych krajach europejskich?

Belgia: kraj bez burek


Lada chwila Belgia stanie się pierwszym europejskim krajem, w którym zakazana będzie jakakolwiek forma zasłaniania twarzy. W poniedziałek 29 kwietnia izba niższa belgijskiego parlamentu niemal jednogłośnie przegłosowała odpowiednią regulację, która teraz musi zostać zatwierdzona przez belgijski Senat. Jednakże, jako że Senat może jedynie zasugerować poprawki, jest to w zasadzie formalność.

Według nowego prawa osoby, które złamią zakaz niezakrywania twarzy, będą karane grzywną w wysokości od 15 do 25 euro, a w przypadku notorycznego łamania zakazu – karą do siedmiu dni aresztu. Posłowie belgijskiej Izby Deputowanych tłumaczą, że zakaz ma zapobiec dyskryminacji kobiet muzułmańskich oraz ułatwić policji identyfikację danej osoby.

Burki to zamach na prawa kobiet


Ustawa belgijskiego parlamentu odbiła się szerokim echem w innych krajach. Silvana Koch-Mehrin, niemiecka europoseł i wiceprzewodnicząca frakcji Europa Wolności i Demokracji w Parlamencie Europejskim, wyraziła przekonanie, że podobne prawo powinno zostać wprowadzone w Niemczech oraz w całej Europie. „Ktokolwiek każe kobietom zakrywać się, odbiera im twarz, a wraz z nią – osobowość” - napisała Koch-Mehrin na łamach Welt am Sonntag niemieckiego dziennika. Zdaniem eurodeputowanej, burki są tak naprawdę „ruchomym więzieniem” i stanowią zamach na prawa kobiet. Ponadto, jak dodała, noszenie burki „reprezentuje wartości, których w Europie nie wyznajemy”.

Zakaz zasłaniania twarzy


Być może belgijski zakaz rzeczywiście spowoduje serię podobnych ustaw w innych krajach europejskich. Pod koniec zeszłego roku szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf powiedziała, że jeśli coraz większa liczba muzłumanek w Szwajcarii zacznie nosić zasłony na twarz, być może zostaną one w tym kraju zabronione. W podobnym tonie wypowiedziała się niewiele później austriacka minister ds. kobiet Gabriele Heinisch-Hosek.

W 2006 roku planowano wprowadzić zakaz zasłaniania twarzy w Holandii, ale ostatecznie został on uznany za sprzeczny z holenderską konstytucją i prawami obywatela. Wobec tego rząd zapowiedział prace nad zakazem zakrywania twarzy w szkołach i urzędach administracji państwowej, jednak odpowiedniej ustawy nie uchwalono do dziś.

W lutym bieżącego roku przeciwko burkom opowiedział się brytyjski poseł z ramienia Partii Konserwatywnej Philip Hollobone, który porównał ich noszenie do „zakładania sobie na głowę papierowej torby”. Także Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (The UK Independence Party) zaapelowała o uchwalenie zakazu noszenia burek, twierdząc, że przyczyniają się one do podziału społeczeństwa. Postulatu nie poparła żadna z trzech największych partii w brytyjskim parlamencie; argumentowano, że wprowadzenie takiej regulacji byłoby „niebrytyjskie”.

Noszenie chust na głowach przez nauczycielki w szkołach i urzędniczki instytucji państwowych jest już zabronione w kilku niemieckich landach. Tak jest m.in. w Hesji, której premier w 2007 roku powiedział, że uczennice w burce nie mogą w pełni korzystać z zajęć i rozwijać swojej osobowości.

Nad wprowadzeniem zakazu noszenia burek i chust w miejscach publicznych już od jakiegoś czasu zastanawia się Francja. Oficjalnie wiadomo, że wielkim zwolennikiem takiej regulacji jest prezydent kraju Nicolas Sarkozy, który stroje zakrywające twarz określił jako sprzeczne z godnością kobiety. Projekt odpowiedniej ustawy zostanie przekazany do francuskiego parlamentu jeszcze w tym miesiącu.

Z sondażu przeprowadzonego ostatnio na zlecenie brytyjskiego dziennika Financial Times wynika, że pomysł wprowadzenia zakazu noszenia strojów zakrywających twarz w miejscach publicznych znajduje poparcie u 70% Francuzów, ponad 60% Hiszpanów i Włochów, prawie 60% Brytyjczyków i 50% Niemców.

Nie wszyscy się zgadzają


Jednak propozycje wprowadzenia zakazu zasłaniania twarzy wzbudzają nie tylko głosy poparcia. Komentując postulat Koch-Mehrin przewodniczący niemieckiej parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych powiedział, że taki zakaz jest niepotrzebny, bowiem sprawa ubioru jest osobistym wyborem każdej osoby. Przeciwko propozycji eurodeputowanej wypowiedział się także przewodniczący Rady Muzułmańskiej Niemiec, który dyskusję nad zasłanianiem twarzy nazwał „dość irracjonalną” i przestrzegł, że wprowadzenie zakazu może się przyczynić do pogłębienia przepaści pomiędzy muzułmanami a wyznawcami innych religii.

Również i w Belgii nie wszyscy wyrażają zadowolenie z ostatniej decyzji Izby Deputowanych. Przed belgijskim parlamentem protestowała m.in. wiceprzewodnicząca belgijskiej Izby Muzułmanów. Jej zdaniem zakaz zasłaniania twarzy może wkrótce doprowadzić do powstania szeregu podobnych regulacji, zakazujących np. przywdziewania turbanów czy spódniczek mini.

Burki w Europie to temat-bumerang


Spór o zasłanianie ciał przez muzułmanki nie od dzisiaj dzieli opinię publiczną w wielu krajach europejskich. Na próby wprowadzenia zakazu noszenia chust czy burek wyznawcy Islamu, w tym nierzadko same kobiety, zazwyczaj odpowiadają oskarżeniami o dyskryminację i ograniczanie wolności religijnej.

W 2003 roku 25-letnia pracownica duńskiego supermarketu została zwolniona z pracy po tym, jak przychodziła do pracy w chuście. Sprawa trafiła do sądu w Kopenhadze, który przyznał rację pracodawcy i zwrócił uwagę na to, że firma nie zezwala swoim pracownikom na noszenie żadnych nakryć głowy podczas bezpośrednich kontaktów z klientem.

Niedawno w Hiszpanii władze szkoły publicznej w Pozuelo pod Madrytem zawiesiły w prawach ucznia Marokankę, która podczas lekcji nie chciała zdjąć z głowy noszonej przez siebie chusty. W zeszłym miesiącu dyrekcja szkoły cofnęła swoją decyzję.

Więcej o kontrowersjach związanych z wprowadzeniem zakazu noszenia burek/zasłaniania twarzy w Europie dowiedzieć się można z lektury opublikowanego na naszym portalu artykułu Prawa muzułmanów zagrożone w najbogatszych państwach UE.


Źródła:
http://wyborcza.pl/1,75477,7831572,Belgia_zakazuje_burek.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/5414098.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/8494285.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8658017.stm


...

Odsłon: 5880 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Całkowity zakaz noszenia burek w Belgii:

Komentarz

www.rakpap.wordpress.com | http://rakpap.wordpress.com

2010-05-28, 15:36

Zakaz noszenia burek jest zamachem na prawa kobiet!! Czy ktoś zapytał te kobiety czy chcą nosić burki? Kara za zmuszanie - ok. Kara za noszenie - żenada!


Komentarz

Adam Kowalski |

2011-01-29, 15:35

A czy te kobiety maja w ogóle prawo wyboru? Będą powtarzac że tak chcą, bo inaczej im nie wolno- myślec im inaczej nie wolno!A jesli spróbują się odsłonić, skończą zakopane do pasa i ukamienowane, jak już stało się z wieloma, które próbowały o sobie decydować.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Limanowska Anna Limanowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy