Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zagraniczne media o katastrofie pod Smoleńskiem [przegląd prasy]

19.04.2010 Autor: Iwona Berny[ 0 komentarzy ]
Die Presse - Austria

Die Presse - Austria
Źródło: diepresse.com

La Repubblica - Włochy

La Repubblica - Włochy
Źródło: La Repubblica.it

Libération - Francja

Libération - Francja
Źródło: www.liberation.fr

Media zagraniczne przez cały tydzień przedstawiają okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem, prezentują postać Lecha Kaczyńskiego, przytaczają fakty związane ze zbrodnią w Katyniu.

Przegląd europejskich mediów opisujących tragedię pod Smoleńskiem:

ROSJA


Nowaja Gazeta - „Jesteśmy z Wami! Współczujemy”


Rosyjskie media bardzo dużo uwagi poświęcają tragedii pod Smoleńskiem, zastanawiają się nad wpływem katastrofy na stosunki polsko-rosyjskie. Niektóre z tytułów gazet: "Przeklęty Katyń”, "Czarne dni Polski”, "Smutek bez granic”, "Katyń znów zgubił Polaków”. "Nowaja Gazeta" napisała na pierwszej stronie po polsku: "Jesteśmy z Wami! Współczujemy”. "Niezawisimaja" gazeta podkreśla: ...prezydent Polski, który tak wiele sił oddał przywracaniu prawdy historycznej, zakończył życie w odległości kilku kroków od Lasu Katyńskiego. Dziennik "Wiedomosti” - ...tragedia pod Smoleńskiem – to jeden z najtragiczniejszych epizodów w tragicznej historii stosunków polsko-rosyjskich. Gazeta "Kommiersant” podkreśla: w tym przeklętym rosyjskim lesie spłonął rosyjski samolot z najwyższym kierownictwem Polski.
Rosyjski portal internetowy "Gazieta.Ru" pisze, iż Rosja straciła jednego ze swych największych krytyków, gdyż stosunki między Lechem Kaczyńskim i rosyjskimi władzami nigdy nie były ciepłe, a bywało nawet, że stawały się wrogie.

WŁOCHY


La Repubblica -„druga tragedia katyńska”, „przekleństwo Katynia”


Włoski dziennik „La Repubblica” nazywa tragedię polskiego samolotu pod Smoleńskiem „drugą tragedią katyńską” lub „przekleństwem Katynia”. Zauważa, iż pierwsza tragedia, wymordowanie ponad 22 tysięcy przedstawicieli polskiej elity przez NKWD w 1940 roku, była ukrywana dziesiątki lat, wspomina o „kłamstwie katyńskim”, którego dopuścili się Rosjanie. Natomiast informacja o „drugiej tragedii katyńskiej”, katastrofie polskiego samolotu, obiegła cały świat.
Dziennik już od tygodnia przypomina okoliczności zbrodni katyńskiej, opisuje postać Lecha Kaczyńskiego i tym samym jego brata Jarosława, np. w artykule „Lech Kaczyński, życie bojownika w imię wartości narodowo-populistycznych”. Publicysta Sandro Viola w tekście „W tamtym przeklętym lesie Spoon River Polski” przedstawia okoliczności wymordowania przez NKWD ponad 22 tysięcy polskiej elity w 1940 roku. Sporo uwagi poświęca kwestii przyszłych stosunków polsko-rosyjskich, m.in. pokazując wywiad z Tadeuszem Mazowieckim, którego nazywa ojcem polskiej demokracji. Według polityka rozwiązanie kwestii Katynia jest możliwe, gdyż zachowanie Rosjan znacznie się zmieniło.
La Repubblica” uznaje zachowanie Władimira Putina za nadzwyczajne. Zwraca uwagę na to, iż premier Rosji udał się osobiście kilka razy na miejsce katastrofy, zarządził poniedziałek 11 kwietnia dniem żałoby oraz nakazał emisję filmu Andrzeja Wajdy „Katyń” w rosyjskiej telewizji publicznej. Na łamach gazety jest również przedstawiona postać Józefa Piłsudskiego i historia „cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

Corriere della Sera – wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim


Corriere della Sera” w środowym wydaniu podaje informacje o mszy żałobnej w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, która odbyła się w piątek o godzinie 19 w katedrze Duomo w Mediolanie. Mszy przewodniczył Arcybiskup Mediolanu, Kardynał Dionigi Tettamanzi, Społeczność polska w Mediolanie i okolicach to ponad 2500 osób.
„Corriere della Sera” unikało porównań katastrofy pod Smoleńskiem ze zbrodnią katyńską i określeń typu „przekleństwo Katynia” lub „drugi Katyń”. Dziennikarze przeprowadzili wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim na temat zachowania Władimira Putina i przyszłych stosunków polsko-rosyjskich, przywołali również słowa Andrzeja Wajdy: Nie można porównywać zbrodni katyńskiej z wypadkiem samolotu.
Obie gazety przedstawiły kontrowersje związane z decyzją dotyczącą pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. „La Repubblica” - Jedność narodowa przerwana, decyzja dzieli naród. Artykuł mówi o kontrowersyjnej decyzji i dyskusji dotyczącej miejsca pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej na Wawelu.

WIELKA BRYTANIA


The Guardian - „Przekleństwo Katynia”


"Przekleństwo Katynia” napisał w nagłówku jednego z artykułów "Guardian”. Publicysta brytyjskiego "Guardiana" Denis McShane zwraca uwagę, że nigdy wcześniej we współczesnej historii Europy nie doszło do tak nagłej śmierci elity jednego kraju. Polacy będą musieli odpowiedzieć na pytanie dlaczego prezydent wraz z delegacją złożoną z najważniejszych osób w kraju lecieli na uroczystości 20-letnim tupolewem - czytamy w gazecie. "Guardian" przyznaje, że choć Lech Kaczyński miał wielu przeciwników, to na pewno był polskim patriotą i zawsze starał się bronić honoru swojego kraju. "Guardian” przestrzega, aby widmo zbrodni katyńskiej nie zaciążyło na stosunkach polsko-rosyjskich, gdyż najgorszym skutkiem katastrofy pod Smoleńskiem byłby powrót do nienawiści. Podobnie pisał "The Independent”.

The Financial Times – oznaki „nowego ocieplenia”


"Tragedia, która wykaże, że Polska jest silna” – to tytuł komentarza redakcyjnego w "Financial Times”. Natomiast "Financial Times” zauważa oznaki "nowego ocieplenia” w stosunkach Polski i Rosji. Wskazuje również na gest Władimira Putina, który objął Donalda Tuska. Kolejna tragedia w stosunkach polsko -rosyjskich – podkreśla "The Independent”.

Neal Ascherson z „The Guardian” - Katastrofa pod Smoleńskiem to więcej niż tragedia, niż narodowy kataklizm


Polacy mogą się czuć tak, jakby znów dopadły ich duchy z przeszłości, a kraj znalazł się w zaklętym kręgu tragedii – pisze Neal Ascherson w „The Guardian”. Katastrofa pod Smoleńskiem jest czymś więcej niż tylko tragedią, w której zginął prezydent, jego żona i najbliżsi współpracownicy. Czymś więcej niż narodowym kataklizmem. To także próba nerwów dla Polaków na całym świecie, którzy zadają sobie dziś pytanie: czy Polsce rzeczywiście udało się uciec przed duchami z przeszłości? Czy te pokrwawione demony niszczące od dwustu lat pokolenie za pokoleniem nie wyszły ponownie z lasu? - nad tym zastanawia się dziennikarz.
W dalszej części artykułu pisze o historii Polski, która po upadku komunizmu żyła w pokoju z sąsiadami, a zamożność narodu ciągle rosła. Właśnie wtedy Polska zdaniem dziennikarza zaczęła być „normalnym krajem”, ...którym nigdy wcześniej nie była, zwłaszcza w czasach, gdy los skazywał ją na kolejne inwazje rosyjskich i niemieckich armii, a jedyną nadzieją były samobójcze, lecz nieskuteczne powstania. Stara Polska żyła w hermetycznie zamkniętych cyklach historii naznaczonych represjami, zdradami, oporem i rebeliami. Wszyscy pamiętali o datach i miejscach (narodowych) tragedii oraz powstań: szlachetnego „zrywu styczniowego” czy budzącego współczucie „polskiego września” – nazwy, które cudzoziemcom mówiły tyle co nic. - tłumaczy Ascherson na łamach "The Guardian".
Zdaniem publicysty „normalność” czyli zapomnienie o trudnych datach i klątwach, które ciążyły nad nimi, zakończyła się wraz z tragedią polskiego samolotu pod Smoleńskiem. Radość ta trwała do chwili, gdy w drodze do Katynia, gdzie Stalin wymordował w 1940 r. polskie elity, w katastrofie lotniczej rosyjskiego samolotu zginął prezydent wolnej Polski. A także jego żona, najwyżsi dowódcy wojskowi, przywódcy religijni i polityczni, którzy także lecieli złożyć hołd zmarłym spoczywającym w rosyjskiej ziemi. Teraz do nich dołączyli, by 70 lat później stać się częścią tej samej tragedii – pisze dalej.

IRLANDIA


The Irish Times - „Młode pokolenie Polaków nie chce już dłużej tarzać się w cierpieniu”


"The Irish Times” skupia się na przyszłości Polski. Magda Jelonkiewicz w artykule z 16 kwietnia pisze: Katastrofa polskiego samolotu rządowego, podczas której zginęła cześć polskiej elity, jest tylko jedną z wielu katastrof, które nawiedzają naród polski. Jednak Polacy nie chcą identyfikować się jako naród poprzez wspólne cierpienie: "Młode pokolenie Polaków nie chce już dłużej tarzać się w cierpieniu. Nie chce dłużej mówić o przeznaczeniu, o woli Boga i przekleństwie lasu katyńskiego. To tragiczny przypadek, że 10 kwietnia prezydent Lech Kaczyński był w drodze do Katynia, by oddać hołd 22 tysiącom oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, kiedy to poniósł tragiczną śmierć w katastrofie lotniczej. Skoncentrujmy się na przyszłości, nie patrzmy tylko w przeszłość - to wspólne przesłanie mojego pokolenia."

BELGIA


Le Soir – trudne czasy dla Prawo i Sprawiedliwość


Belgijski dziennik „Le Soir” w poniedziałkowym wydaniu zastanawiał się, jak potoczą się losy polskiej polityki, zwłaszcza wyborów prezydenckich i wyborów parlamentarnych w 2011 roku. Dziennikarze przewidują trudne czasy dla partii Prawo i Sprawiedliwość, gdyż w katastrofie pod Smoleńskiem zginęło wielu ważnych członków partii. Era po prezydencie Kaczyńskim wyglądać będzie jak zmiana pokoleniowa, z którą każdy wiąże swoje własne oczekiwania – oznajmia publicysta.

Gazet von Antwerpen - „Orzeł wylądował” - kontrowersje wokół rysunku satyryka


Gazet von Antwerpen” wydrukowała w środę satyryczny rysunek z napisem „Orzeł wylądował”, który przedstawia polskiego orzełka, który spada i wbija się głową w polską biało-czerwoną flagę. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Belgii złożyła już zażalenie. Redaktor naczelny gazety Pascal Kerkhove odpowiedział, ...co do interpretacji należy zgłaszać się do karykaturzysty, gdyż ...rola redakcji ogranicza się do sprawdzenia, czy rysunek nie zawiera treści rasistowskich lub nie narusza dóbr osób prywatnych. Ambasador Polski wysłał ostry list protestacyjny do redakcji gazety i domagał się przeprosin na łamach gazety. Redaktor naczelny w środę przeprosił za publikację kontrowersyjnego rysunku komunikując: publikacją nigdy nikogo nie mieliśmy zamiaru obrazić, lecz przeprosin nie opublikował.

CZECHY


Polskie łzy


Wszystkie czeskie dzienniki relacjonują wydarzenia z Warszawy po sobotniej tragedii pod Smoleńskiem. Publiczne radio i telewizja zastanawiają się nad skalą i symboliką tragedii między Smoleńskiem a Katyniem. Podkreślają, jak trudne jest dla Polaków zrozumienie ogromu tragedii, że w jednej chwili stracili tyle ważnych dla życia publicznego postaci. Niektóre tytuły artykułów mówią: "Polskie łzy”, "Zdruzgotana Polska opłakuje prezydenta” czy "Polska klątwa”. Najwięcej miejsca i uwagi tragedii poświęca dziennik "Mlada Fronta Dnes” – aż 9czeskich gazet stron. Dla Polaków słowo Katyń będzie od teraz podwójnie porażającym symbolem – pisze inny dziennik "Lidove nowiny”. Martin Ehl, ekspert ds. Europy Środkowej, analizuje w dzienniku ekonomicznym „Hospodářské noviny” kwestię, jak katastrofa w Smoleńsku zmieni polską politykę zastanawiając się: Czy kampania przed wyborami prezydenckimi będzie mniej zacięta? Czy media będą teraz mniej krytykowały Jarosława Kaczyńskiego, brata nieżyjącego prezydenta? Czy polscy dziennikarze będą pisać takie same artykuły jak do tej pory, nie zważając na żadne tabu? Jeden z moich przyjaciół, wpływowy komentator, powiedział mi, że debata publiczna nie będzie już taka jak przedtem – oznajmia na koniec dziennikarz.

SŁOWACJA


SME – pomysł pochowania prezydenta Kaczyńskiego niefortunny


Słowacki liberalny dziennik „SME” uważa, iż pomysł pochowania prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu za niefortunny: Problem nie polega na tym, że Kaczyński był politykiem kontrowersyjnym i nie za bardzo skutecznym. ... Problem raczej w tym, że Wawel ze względów historycznych i politycznych jest miejscem pochówku władców, a nie demokratycznych polityków. ... Ci, którzy chcą, by Wawel stał się miejscem wiecznego spoczynku Kaczyńskiego, oddają prezydentowi niedźwiedzią przysługę. Jeśli myślą, że ich idol pasuje do takich władców, po czym twierdzą, że prezydent sam się w taki sposób postrzegał, przyznają rację krytykom, którzy mówią, że Kaczyński i demokracja nigdy właściwie nie stanowili jedności. - czytamy w artykule.
Artykuł "Polska straciła elitę swojego kraju" zwraca uwagę na symboliczny wymiar tragedii. Autor podkreśla, iż krytyk rosyjskiego państwa, Lech Kaczyński zginął właśnie w Rosji.

FRANCJA


Libération - Polska podzielona


Francuskie media poszukiwały odpowiedzi na trzy pytaniach dotyczących tragedii w Smoleńsku - analizowały stan lotniska, samolotu prezydenckiego oraz decyzję pilota o lądowaniu. Francuski dziennik „Libération” 15 kwietnia w artykule „Polska podzielona przez pochówek Kaczyńskiego ” pisze o sporze wokół decyzji o pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, który podzielił naród. Przy okazji informuje o Wawelu, jego symbolice i ogromnym znaczeniu dla Polaków i historii państwa polskiego. Wymieniają, które postacie spoczywają w murach budowli. Gazeta przywołuje słowa Andrzeja Wajdy wypowiadającego się przeciwko kontrowersyjnej decyzji.

Le Figaro - „Polska tragedia”


Le Monde” 14 kwietnia w artykule „W Polsce jedność narodowa narodzona z tragedii pod Smoleńskiem, pęka” prezentuje wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim. Były prezydent Polski na pierwsze pytanie o nazywaniu tragedii pod Smoleńskiem „drugim Katyniem” odpowiada stanowczo „to kicz, przesada”.
Zdaniem dziennikarzy dziennika "Le Figaro” Polska ...pogrążyła się w sytuacji bez precedensu w czasach pokoju. Artykuł redakcyjny zatytułowany "Polska tragedia” przedstawia okoliczności katastrofy polskiego samolotu. Gazeta publikuje również liczne komentarze dotyczące następstw tragedii, Autor pisze między innymi, że w katastrofie zginęła istotna część polskiej elity. Zauważa również symboliczny wymiar wypadku samolotu, gdyż ważni dla państwa postacie leciały na ceremonię upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej.

NIEMCY


Süddeutsche Zeitung – Lech Kaczyński bojownikiem o prawdę


Niemiecka prasa zazwyczaj krytyczna wobec Lecha Kaczyńskiego, od tygodnia pisze o prezydencie w inny sposób: Także jego zapiekli przeciwnicy przyznają dziś, że jego bezdyskusyjna uczciwość i odwaga w czasach dyktatury przyczyniły się do tego, że Polska jest dziś wolnym krajem – napisała "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prawy, wierny swoim przekonaniom, dążący do prawdy – tak niemieccy dziennikarze mówią o polskim prezydencie. "Süddeutsche Zeitung” pisze w tym kontekście o podwójnej tragedii: Bojownik o prawdę o Katyniu zginął w drodze na uroczystości upamiętniające największą narodową katastrofę.

Frankfurter Allgemeine Zeitung - Krytyka miejsca pochówku Kaczyńskiego


Konserwatywny dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z artykule z 15 kwietnia wyraźnie wyraża zrozumienie wobec protestów dotyczących decyzji o pochówku pary prezydenckiej: Władysław Sikorski, premier polskiego rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, został pochowany na Wawelu dopiero 50 lat po śmierci, w 1993 roku. ... Przed Sikorskim w miejscu zarezerwowanym dla panteonu narodu polskiego spoczął zmarły w 1935 r. założyciel odrodzonej Polski Józef Piłsudski. Nawet w przypadku Marszałka ostateczna decyzja dotycząca przeniesienia ciała na Wawel poprzedzona była dwuletnim sporem w kwestii tego, jakie miejsce w Kościele przysługuje kontrowersyjnemu (i niekoniecznie pobożnemu) mężowi stanu. Nie dziwi więc fakt, że decyzja o pochowaniu tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu wywołuje (osłabioną szacunkiem) krytykę. Za jego życia nikt w Polsce nie myślał o tym, by postawić go w jednym rzędzie z królami i duchowymi bohaterami historii.

AUSTRIA


Die Presse - Dlaczego wszyscy w jednym samolocie?


Austriacki dziennik "Die Presse" zastanawia się, dlaczego cała reprezentacja leciała jednym samolotem, zwłaszcza wszyscy wybierający się do Katynia przywódcy armii. Według gazety winne są absurdalne przepisy. Ten sam dziennik 16 kwietnia informuje o protestach przeciwko pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki na Wawelu: Czas godnej żałoby, rezygnacji z małostkowych kłótni politycznych w obliczu śmierci dziesiątek wielkich osobowości nie trwał w Polsce zbyt długo. ... To spór, który rzeczywiście dotyczy tylko Polaków. Jednak można wyrazić zdziwienie, że krakowski kardynał Stanisław Dziwisz uzgodnił to tylko z rodziną zmarłych, a potem pospieszył się z ogłoszeniem tego faktu. Sympatia i współczucie dorównuje rozmiarom tragedii: czyżby kardynał nie wiedział, że za życia Lech Kaczyński był politykiem kontrowersyjnym, który na krótko przed swoją śmiercią otrzymywał w sondażach 20 proc. poparcia? Czy rzeczywiście zasłużył na pochówek obok Tadeusza Kościuszki, Władysława Sikorskiego, Adama Mickiewicza i Józefa Piłsudskiego?


Artykuł powstał na podstawie własnych tłumaczeń autora oraz serwisów:
www.eurotopics.net
www.dziennikwschodni.pl


...

Odsłon: 8567 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zagraniczne media o katastrofie pod Smoleńskiem [przegląd prasy] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Iwona Berny Iwona Berny Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta i terapeuta zajęciowy 30.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Wildbad

monter ścian osłonowych 23.10.2020 Kraj: Holandia

robotnik ziemny 23.10.2020 Kraj: Holandia

Terapeuta zajęciowy 17.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy