Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kupić, nie kupić!?! Apartament w Albanii...

16.04.2010 Autor: Grzegorz Deręgowski[ 3 komentarze ]
Apartamentowce na wybrzeżu albanii mogą być budowane w odległości co najmniej 200 metrów od plaży

Apartamentowce na wybrzeżu albanii mogą być budowane w odległości co najmniej 200 metrów od plaży
Źródło: www.pro2land.eu

Z mieszkania, widok wprost na morze...

Z mieszkania, widok wprost na morze...
Źródło: www.pro2land.eu

Przy nowowybudowanych apartamentowcach powstają kawiarnie, restauracji oraz punkty usługowe

Przy nowowybudowanych apartamentowcach powstają kawiarnie, restauracji oraz punkty usługowe
Źródło: www.pro2land.eu

Albańscy agenci ds nieruchomości mogę pomóc w zakupie i procedurze prawnej.

Albańscy agenci ds nieruchomości mogę pomóc w zakupie i procedurze prawnej.
Źródło: www.pro2land.eu

Zakaz budowy przy plażach nie jest respektowany przez wiele firm budowlanych. Kupno mieszkania w takim budynku może się okazać kłopotliwą inwestycją.

Zakaz budowy przy plażach nie jest respektowany przez wiele firm budowlanych. Kupno mieszkania w takim budynku może się okazać kłopotliwą inwestycją.
Źródło: www.pro2land.eu

Rynek albański jest otwarty na inwestycje zagraniczne. Szczególnie interesujące mogą okazać się mieszkania w nowo-budowanych apartamentowcach na wybrzeżu.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup warto sprawdzić, jak wygląda stan prawny i techniczny budynku, jakie są perspektywy wzrostu ceny i jak ostatecznie inwestycja zarobi na siebie..

Uważnie sprawdzaj dokumenty nieruchomości


Dojeżdżam do Vlore, pięknej miejscowości turystycznej oddalonej od Tirany o ok. 3 godz. drogi samochodem. Miasto jest celem mojej podróży, a oczekujący mnie Xhovalin, wraz z prezesem firmy budowlanej Bertim, są moimi przewodnikami po nowozbudowanym osiedlu.

Przeprowadzamy przegląd mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, które zbudowała firma Bertiego. Oferta tej firmy została wybrana z pośród kilkudziesięciu innych, przedstawionych przez agentów nieruchomości. Powodem tak przeprowadzonej selekcji jest częsty brak dokumentów dopuszczających budynki do zasiedlenia, lub zgoła brak aktów własności na oferowane lokale! Kupujący musi mieć świadomość, że blisko 700 tys. lokali w tym kraju zostało zbudowanych niezgodnie z prawem budowlanym i de facto nie mogą być zasiedlone. Rząd albański usiłuje „wyprostować” sprawę mieszkań i domów budowanych bez stosownych zezwoleń, ale nie jest to proste.

Prezes firmy budowlanej, określił cenę gotowego mieszkania na 800 euro / m2
Mieszkanie ma założoną hipotekę na nazwisko właściciela, czyli prezesa przedsiębiorstwa. Współwłasność przyszłych lokatorów stanowią: schody, winda i magazyny wody (zapasowe). Miejsca parkingowe również posiadają hipotekę ale nie są powiązane z mieszkaniem więc nie ma konieczności ich zakupu.

Nowe osiedla są ogrodzone, a w odległości ok. 200 - 300 m od budynków znajduje się plaża i morze. Zazwyczaj w pobliżu znajdują się działające już obiekty użyteczności publicznej, sklepy, kawiarnie itp.
Sprawdzamy dokumenty, oraz podstawowe plany mieszkania. Dokumenty są w porządku, gorzej z planami które udostępnia deweloper. Brak planów instalacji, znajdujemy drobne błędy tj: drzwi otwierające się na lewą, choć wg planu powinny na prawą stronę.
Czasami lokalizacja mieszkań w budynku jest trudna do ustalenia. Albania nie uporządkowała spraw związanych z nadawaniem adresów i przyporządkowywaniu numeracji mieszkaniom. Na drzwiach nie ma numerów, choć w aktach własności są one uwzględnione.
Adres w Albanii wyglądać może mniej więcej tak:
“Pan Iksiński,
Trzecia ulica za placem Zogu w kierunku ‘Sosny’,
budynek narożny, klatka 2, piętro 3,
Tirana, Albania”.
Skrzynki na listy? Nie zauważyłem. Ale domofony są wszędzie.
Oczywiście wiele budynków ma poprawnie nadane adresy wraz z numerami domów i mieszkań. Często jednak spotkać można właśnie takie, jakiego przykład podałem powyżej. W Tiranie sytuacja wydaje się być najbardziej przejrzysta. Urzędy dzielnicowe mają obowiązek uporządkowania spraw związanych zarówno z adresami jak i z oznakowaniem ulic. Na pierwszy rzut oka widać, który z włodarzy ma największą świadomość roli, jaką adres odgrywa w życiu człowieka. Prowincja pozostaje daleko w tyle.

Wyposażenie i standard budynków oraz mieszkań w Albanii


Zaczynając od wejścia, wind i korytarzy...
Windy fińskie KONE lub włoskie!!! Serwis, 30-minutowy, zapewnia Berti. Wolę nie sprawdzać, ale winda jest rzeczywiście fińska. Niestety mieści tylko 6 osób!
Windy uruchamiane są po około roku od daty otrzymania tytułu własności przez lokatorów.
Ma to zapobiec dewastacjom podczas wprowadzania się mieszkańców do budynków. Brak jest wind przeznaczonych do transportu mebli, wszystko trzeba więc wnosić na „plecach”.

Standardowe wyposażenie mieszkań w stanie developerskim.
Łazienka:
- umywalka, toaleta, bidet, i
- wanna lub prysznic, w zależności od wymiarów łazienki. Jeżeli łazienka mierzy powyżej 2 x 2 m instalowana jest wanna, poniżej tych wymiarów - prysznic. Oczywiście wyposażenie może być dostosowane do oczekiwań lokatora.

Kuchnia
Standardowe przyłącza wody, ścieków i prądu, bez armatury.
Przyłącze elektryczne - 220V / 50 Hz, instalacja wyposażona w gniazdka, włączniki i żarówkę na kablu.

Pokoje
Ściany pobielone, przygotowane do malowania, ułożona podłoga z terakoty.

Skrzynka elektryczna jest wewnątrz mieszkania, wspomagana przez urządzenia -przeciwporażeniowe, liczniki są na parterze. Gniazdek nie może być więcej niż cztery w pokoju, w tym jedno umieszczone jest wysoko. Służy do przyłączenia klimatyzacji.
Podłogi: jednokolorowa terakota w całym mieszkaniu.
Okna - głównie aluminiowe, „profil zimny” - włoskie lub chińskie.
Drzwi zewnętrzne - chińskie, Zhejiang Xinli Door Industry, błyszczące, wstrętne, nie mniej jednakowe na wszystkich piętrach.
Drzwi wewnętrzne drewnopodobne lub drewniane.

Brak centralnego, ogrzewania brak instalacji kaloryferów. Standardem w Albanii jest używanie klimatyzatorów lub wszelkiego rodzaju nagrzewnic elektrycznych jako ogrzewania. Sporadycznie stosuje się kominki. Temperatura, nawet w zimnych miesiącach, rzadko spada poniżej zera, nie ma zatem tradycji termicznego izolowania budynków. Nie mniej, centralne ogrzewanie by się przydało.

Ceny mieszkań w Albanii


Ogólnie rzecz biorąc standard budynków jest zbliżony do budownictwa w Polsce. Standard materiałów wykończeniowych nie jest jednak zadowalający. Powierzchnie mieszkań: od 40 do 70m2, dwa lub trzy pokoje. Cena 40-metrowego mieszkania kupionego u developera wynosi około 120 tys PLN. Czy to dużo?
Taka inwestycja ma szanse na zwrot po pięciu, może ośmiu latach. Albańskie wybrzeże rozbudowuje się dynamicznie, coraz więcej turystów zjeżdża do tego kraju i rodzi się nowy sposób na zarobkowanie: krótkoterminowy wynajem mieszkań dla potrzeb turystycznych. Pojawiają się pierwsze firmy administrujące powierzonymi mieszkaniami. Może to być doskonałe uzupełnienie zysku na jaki możemy liczyć po sprzedaży mieszkania za kilka lat.

Koszt utrzymania, media, usługi w Albanii
(wg kursu z dnia 19 marca 2010:
1 euro = 138 lek = 3,9 zł; 1 zł = 35 lek)

- Energia elektryczna:
taryfa I, obiekty prywatne, rodzinne - 7,7 lek / kW przy poborze do 300 kWh,
po przekroczeniu 300 kWh opłata wzrasta do 13,5 lek/kWh.
I tak przykładowa rodzina zużywająca 400 kWh energii elektrycznej miesięcznie zapłaci:
300 kWh x 7,7 lek = 2 310 lek
100 kWh x 13,5 lek = 1 350 lek
Razem: 3660 lek + 20 procent VAT
Razem z VAT = 4392 lek czyli około 125 zł.

Porównanie ceny tej samej ilości energii w Polsce wg taryfy „Najprostsza dla Ciebie” dało cenę 160 PLN wraz z opłatami dodatkowymi, które musimy uiścić na rzecz np. RWE Stoen.

Inna, niższa taryfa obowiązuje na dostawy energii dla firm i przemysłu.

- Woda:
woda rozliczana jest wg wskazań liczników.
1 m3 dostarczonej do budynku wody kosztuje 33 lek czyli ok. 1 zł.
Woda przemysłowa, dostarczana do firm jest znacznie tańsza i kosztuje zaledwie 10 lek/m3. Dodatkowo użytkownicy płacą ok. 100 lek za serwis.
Koszt wody w Polsce wynosi 9,60 zł za 1 m3.

Koszty administracyjne: sprzątanie, windy itd. to wydatek rzędu 1000 lek miesięcznie, czyli ok 30 zł.

W sumie koszty miesięczne: czynsz, opłaty administracyjne, energia i woda dla trzyosobowej rodziny wynoszą mniej więcej 200 - 300 zł.

Wady i zalety albańskich apartamentów


Zalety apartamentu w Albanii:
  • niska cena w stosunku do lokalizacji,
  • możliwość poważnego zwrotu z inwestycji,
  • możliwość wynajmu za pośrednictwem firm administrujących nieruchomościami,
  • niższe niż w Polsce koszty utrzymania.

Wady:
  • niskiej jakości materiały wykończeniowe,
  • brak izolacji termicznej budynków, co może oznaczać wyższe rachunki w przyszłości,
  • brak wspólnej polityki mieszkańców w zakresie systemowych rozwiązań oszczędnościowych
.

Jeżeli myślimy o długoletniej inwestycji, możemy spodziewać się wzrostu cen na poziomie 15-20 procent w skali roku. Oczywiście akcesja do Unii Europejskiej może spowodować tak szybki, jak w przypadku choćby naszego kraju, wzrost cen nieruchomości.

Autorzy:
Grzegorz Deręgowski / Anna Ratuś
gderegowski@gmail.com

...

Odsłon: 19622 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kupić, nie kupić!?! Apartament w Albanii...:

Komentarz

dawid

2010-10-24, 13:53

ciekawy artykuł - dziękuję!


Komentarz

PLANET INVESTMENT

2017-06-02, 20:36

Jeśli interesuje Państwa tematyka nabywania nieruchomości w Albanii, szczególnie w Sarande, zapraszam do odwiedzenia mojej strony internetowej, na której tematy te zostały poruszone: http://apartamentyalbania.com/. Na stronie znajdują się także ciekawe oferty na sprzedaż i wynajem apartamentów. Oferty nieruchomości są w korzystnych cenach. Transkacje przebiegają bezpiecznie. wszystkie nieruchomości posiadają ceryfikaty własności.


Komentarz

Remiza OSP na wesele dla biednyc

2019-10-18, 19:37

Interesuje mnie nie tylko nabycie nieruchomości ale i całych gospodarstw, ziemi.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Grzegorz  Deręgowski Grzegorz Deręgowski frutti dimare, nurkowanie, fotografia,...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) rozbioru mięsa – Rozbieracz/Wykrawacz 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) – instalacje wewnętrzne 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Elektryk 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

Sprzedawca w budce z przekąskami (k/m) – Niemcy 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schüttorf

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy