Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Firma w Albanii

10.04.2010 Autor: Grzegorz Deręgowski[ 1 komentarz ]
Na terenie Albanii, wg nieoficjalnych informacji, jest reprezentowanych zaledwie kilka firm polskich.

Na terenie Albanii, wg nieoficjalnych informacji, jest reprezentowanych zaledwie kilka firm polskich.
Źródło: Flickr - autor: ILMOTOREDIRICERCA

Co jest potrzebne aby otworzyć firmę w Albanii? W Polsce mamy jedno okienko ale trzeba mieć REGON, ZUS itp. Jakie miejsca (urzędy) trzeba odwiedzić w Albanii aby założyć tam firmę?

Forma prawna


Na początku konieczna jest decyzja o wyborze formy prawnej. Możemy zarejestrować działalność jako:
 • osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą,
 • spółkę cywilną,
 • spółkę prawa handlowego ( np. Sp z o.o. Spółka Akcyjna itd.)
 • przedstawicielstwo firmy zagranicznej,
 • spółkę prawa bankowego, lub
 • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.


Zasady rejestracji


Organem rejestrowym jest Narodowe Centrum Rejestracji (QKR Qendra Kombëtare e Regjistrimit), którego biura znajdziemy w każdym większym mieście. Zasady rejestracji firm w Albanii określa ustawa nr 9723 z dnia 3 maja 2007 roku.
Rejestracje można też przeprowadzić z Izbie Przemysłowo-Handlowej miasta Tirany.
Każda z form prawnych ma swoją specyfikę, dlatego poznajmy przykładową procedurę związaną z rozpoczęciem działalności jako osoba fizyczna.
Dokumenty wymagane do przeprowadzenia rejestracji to:
 • dowód osobisty (w przypadku obcokrajowców paszport),
 • wypełniony, zgodnie z wymaganiami, wniosek o rejestrację w QKR.
Następnym miejscem, które trzeba odwiedzić to urząd skarbowy; należy zadeklarować działalność w jednej z czterech form: mały, duży, średni biznes lub firma o statusie VIP. Stosownie do klasyfikacji nakładany jest obowiązek lokalnego podatku zryczałtowanego.
Jeżeli planujemy obrót powyżej 8 000 000 ALL (lek), czyli ok. 56 000 € (euro) konieczna jest rejestracja VAT. Oczywiście ubezpieczenia społeczne są tak samo konieczne jak w Polsce.

Dokumentem świadczącym o prowadzeniu legalnej działalności jest zaświadczenie QKR. W sklepach oraz w biurach oryginał dokumentu rejestracyjnego jest wywieszany w widocznym miejscu.
Przepisy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej są dostosowywane do prawa unijnego, nie mniej jest w nich sporo luk, które dają pole do nadużyć lub samowoli urzędniczej, na przykład w zakresie klasyfikacji firm. Nie zawsze decyzja urzędnika jest korzystna z punktu widzenia podatnika. Klasyfikacja firmy do „małego biznesu” nakłada obowiązek opłaty zryczałtowanego podatku do lokalnego samorządu, w wysokości ok.120€ kwartalnie. Podatki te określane są przez gminy i mogą się różnić. Warunkiem jest nieprzekroczenie obrotu w wysokości 8 000 000 lek, czyli ok. 56 000 €.

Ubezpieczenie


Koszty ubezpieczenia pracownika pokrywa zarówno pracodawca jak i pracobiorca. Ogólny udział pracodawcy w kosztach ubezpieczenia wynosi ok. 22 procent wynagrodzenia brutto; koszt pracobiorcy to ok. 12 procent wynagrodzenia.

Przykładowo (w euro, wg kursu 123 lek/euro):
Wynagrodzenie netto 186.50
Podatek dochodowy 10 procent wynagrodzenia brutto 23.70
Udział pracownika w ubezpieczeniu zdrowotnym, socjalnym, itd. 26.50
Wynagrodzenie brutto 236.70
Udział pracodawcy w ubezpieczeniu zdrowotnym, socjalnym itd. 62.50
Koszty zatrudnienia pracownika razem: 299,20


„Jedno okienko”


Rząd albański promuje „jedno okienko” do załatwienia wszystkich spraw związanych z rejestracją firmy. Nie mniej poza Tiraną, system nie działa poprawnie. Mogą więc pojawić się nieoczekiwane kłopoty wynikające z nie przygotowania urzędników. Czasami zachowania urzędników pozostawiają wiele do życzenia. Postawa „roszczeniowa” jest jedną z częściej spotykanych, szczególnie na prowincji.


Polski biznes w Albanii


Co zrobić jeśli nie chcemy otwierać firmy w Albanii a jedynie wejść na ten rynek jako polska firma? Jeśli zajmujemy się handlem lub usługami to czy potrzebujemy specjalnych zezwoleń na działalność w tym kraju?

Na terenie Albanii, wg nieoficjalnych informacji, jest reprezentowanych zaledwie kilka firm polskich. Z uwagi na brak informacji Albania nie była dla polskiego biznesu krajem ciekawym. Dziwne, gdyż w tym kraju swe przedstawicielstwa ulokowało blisko 1000 firm zagranicznych; głównie z Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii i Niemiec ale też z Litwy, Czech i Słowacji.
Nie potrzeba specjalnych zezwoleń na prowadzenie działalności, chyba że zajmiemy się sprzedażą produktów koncesjonowanych. Rząd albański promuje wszelkie inwestycje zagraniczne, szczególnie pochodzące z krajów unii Europejskiej. Niskie podatki mogą być nie lada zachętą dla firm, które zajmują się uszlachetnianiem czynnym np. tekstyliów lub świadczą usługi poza granicami Albanii. Ciekawie wygląda też rynek potencjalnych inwestycji w nieruchomości oraz rozwojowy rynek turystyczny. Zachodnie firmy dostrzegają potencjał drzemiący na albańskim wybrzeżu. Polskie firmy są reprezentowane przez produkty: „proszek E”, opony „Dębica” oraz kilka marek spożywczych. Zauważyłem też papierosy Marlboro, produkowane przez krakowski oddział Phillipa Morrisa. Cena 220 lek czyli, ok. 6 zł! Pojawiły się też polskie firmy świadczące usługi przedstawicielskie na terenie Albanii, Macedonii, Czarnogóry oraz Kosowa. Ogólny obrót handlowy Albanii z Polską wynosi ok.16 mln euro, w tym ok.14 mln euro stanowi import z Polski.
Albania jest sygnatariuszem umów ułatwiających wymianę handlową w regionie, może więc być swoistym kluczem do Bałkanów.

Cechy albańskiego rynku


Atutami albańskiego rynku są:
 • dość tania siła robocza - średnia pensja brutto w wysokości 300 euro,
 • uproszczone procedury zakładania firm,
 • 10-procentowy podatek dochodowy.
Przeszkodami mogą być:
 • trudne do uzyskania i drogie kredyty dla przedsiębiorców,
 • brak wykwalifikowanej kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla,
 • brak zrozumienia dla standardów pracy przyjętych w Unii Europejskiej,
 • brak aktualnych informacji w Internecie, w języku angielskim.

Informacje na temat procedur prawnych oraz możliwości inwestycji w Albanii można znaleźć na stronach Albinvest: www.albinvest.gov.al., rządowej agencji ds promocji inwestycji w Albanii. Wiele z nich jest niespójnych i czasami sprzecznych. Powodem tego mogą być dynamiczne zmiany zachodzące w prawodawstwie albańskim. Nowe przepisy nie znajdują zrozumienia wśród kadry urzędniczej i ich interpretacja może być różna. Również ich wprowadzenie do świadomości aparatu państwowego jest czasochłonne.

Innym zasadniczym problemem, jest brak świadomości podawania rzetelnej informacji. Odnoszę wrażenie że niektóre komórki rządowe publikują informacje które są „pobożnymi życzeniami” i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Nie mniej, niniejszy tekst powstał na podstawie materiałów otrzymanych od agencji rządowych i firm prywatnych takich jak Albinvest, QKR, Celesi i Biznesit oraz wynika z mojego doświadczenia z pracy w Albanii.

Grzegorz Deręgowski
gderegowski@gmail.com

...

Odsłon: 16647 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Firma w Albanii:

Komentarz

GRAJNER MALGORZATA

2012-02-23, 21:36

Witam ,bardzo mi sie podoba ten artykul jest prawie wszystko opisane ,jak i gdzie zrobic pierwsze kroki ,a takze chcialam sie zorientowac ----jak mozna zrobic maly biznes ALBANI Z POLSKA,a takze czy to sie oplaca ,czy warto .Nie bylam jeszcze w Albani ,ale wiem ze to piekny i uroczy kraj ,mozna by powiedziec w przenosni ,,DZIEWICZY ,POZDRAWIAMPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Grzegorz Deręgowski Grzegorz Deręgowski frutti dimare, nurkowanie, fotografia,...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Fizjoterapeuta 10.06.2020 Kraj: Szwajcaria Miasto: Meisterschwanden

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy