Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nurkowanie w Albanii

09.04.2010 Autor: Grzegorz Deręgowski[ 0 komentarzy ]
w albańskiej wodzie...

w albańskiej wodzie...
Źródło: Grzegorz Deręgowski

rozgwiazda, proletariacka...

rozgwiazda, proletariacka...
Źródło: Grzegorz Deręgowski

koło sterowe. Wrak w okolicy Sarande

koło sterowe. Wrak w okolicy Sarande
Źródło: Polska Baza Nurkowa Sarande / Albania

W Albanii jest sporo miejsc do nurkowania, niestety nie są one jeszcze opisane. „Tambylcy” znają je doskonale. My musimy je odkrywać.

Decydując się na wyjazd do Albanii długo szukałem informacji o tym kraju, mieście, do którego się wybierałem oraz o tym, co może czekać tam samotnego turystę - nurka.
To, co znalazłem w Internecie i przewodnikach turystycznych okazało się zupełną lub częściową nieprawdą. Postanowiłem więc przybliżyć nieco Albanię potencjalnemu nurkowi-turyście.

Jak dojechać


Planując dojazd kierowałem się sugestiami właścicieli jedynej polskiej, i chyba jedynej w całej Albanii, bazy nurkowej:
www.nurkowaniealbania.pl/dojazd.php .
Uwaga: w Polsce trudno jest dostać mapę Albanii. Można je kupić w Macedonii w cenie 3,5 euro. Przewodniki są nieaktualne lub zawierają ewidentne bzdury.
Z proponowanych opcji wybrałem dojazd własnym samochodem, a to z powodu sporej ilości sprzętu, który miałem zamiar zabrać.
Przez Słowację, dotarłem do autostrady M5 w kierunku na Belgrad, następnie E75 w kierunku na Leskovac. Tam Autostrada się kończy. Droga na Kumanovo w Macedonii  okazała się być szeroka i wygodna.

Dojazd do Sarandy jest niełatwy dla przyzwyczajonego do szerokich dróg Polaka. Szczególnie od strony Ghiorgnzzati, które położone jest niemal na szczycie sporej góry. Droga jest wąska na półtorej szerokości samochodu. Albańczycy jeżdżą dość wolno. Jeżeli ktoś chce wyprzedzać to drogę toruje sobie klaksonem. Miałem wrażenie, że chaos, panujący na drodze do miasta i w samym mieście jest wynikiem braku umiejętności jazdy. Posiadanie samochodu przez prywatne osoby w Albanii jest możliwe zaledwie od kilku lat. Po chwili obserwacji zauważyłem, że jazda Albańczyków jest płynna a kierowcy uważnie patrzą na innych kierujących i ustępują miejsca, słysząc klakson. Są dobrymi kierowcami.

Albania wymaga pozwoleń na nurkowanie


Dobrze przygotowana baza nurkowa, zarówno na poziomie technicznym jak i znajomości akwenów. Wyposażona w nowe automaty Sherwood, nowe butle 10, 12 i 15 litrów, przyzwoitą sprężarkę, oraz bank powietrza. Do wypożyczenia cały potrzebny sprzęt, czysty i sprawny! Niepotrzebnie taszczyłem ze sobą górę gratów. Mogłem polecieć samolotem. Baza prowadzona jest przy hotelu Maestral w Sarandzie. Właściciel bazy Marcin Morawski (Polak!) instruktor CMAS M2, przyjemny i uczynny człowiek.
Baza dysponuje własną łodzią, 10 osobowym RIB-em, ze stelażem na sprzęt, oraz busem do przewozu osób. Pozwolenie na nurkowanie jest w Albanii wymagane! Można je nabyć, wraz z pakietem nurkowym, w cenie 200 euro (10 nurkowań), za pośrednictwem bazy. Niestety, nie można wykupić zezwoleń na nurkowania indywidualne. Albania dość rygorystycznie podchodzi do kwestii wydawania zezwoleń. Z uwagi na wielką ilość stanowisk archeologicznych oraz zawiłe przepisy dotyczące nurkowań, autoryzacje wydawane są wyłącznie bazom zarejestrowanym w Albanii. 
Osoby prywatne nie mogą korzystać z łodzi. Zakaz ten trwa od kilku lat i ma przeciwdziałać przemytowi ludzi, który kilka lat temu rozrósł się do niebywałych rozmiarów. Na szczęście oficjalnie działające na terenie Albanii przedsiębiorstwa dostają zezwolenia na korzystanie z łodzi.
Natomiast nurkowanie bez zezwolenia nurkowego, szczególnie w miejscach gdzie są jakieś zabytki, może się skończyć interwencją policji i konfiskatą sprzętu. W okolicy takich miejsc przemieszczają się na ogół “cywilni” policjanci.

Miejsca nurkowe


Jest ich sporo w całej Albanii, niestety nie są jeszcze opisane. „Tambylcy” znają je doskonale i wiedzą gdzie i jak, więc im to wystarczy. My musimy je odkrywać.
W Sarandzie i okolicy jest kilkanaście ciekawych miejsc nurkowych. Do niektórych można dopłynąć tylko łodzią, niektóre warto „zrobić” z plaży.
Dno morza jest piaszczyste, ale twarde a temperatura wody wynosi od 22 do 26 stopni, nawet na głębokości 40 metrów. Nurkowałem w sierpniu w mokrym skafandrze, 7 + 7 mm i było mi stanowczo zbyt ciepło. Inni nurkowie mieli pianki 5 mm, niektórzy bez rękawic i kapturów i nie narzekali na temperatury.

Dwa wraki w porcie...


Włoski drobnicowiec z II Wojny Światowej. Zatopiony przez niemiecką armadę bombowców, wracającą z nalotu. Leży około 300 m od brzegu, ułożony na lewej burcie na piaszczystym dnie. Głębokość maksymalna 18 m, minimalna  3 m. Długość wraku wg. pomiarów to 110 m. Oznaczony boją kardynalną, odosobnionego niebezpieczeństwa. Widoczność jest dobra 20 m. Na nadbudówkach można dostrzec ślady po „trafieniach” - to oficjalna wersja ze strony bazy. Z mojej strony dodaję, że widoczność sięga ok. 15 m. Może z powodu prądu, który naniósł trochę paprochów. Nie ma zagrożeń w postaci przerdzewiałego żelastwa a ładownie są otwarte i na tyle duże by pomieścić kilku nurków naraz. Niestety trzeba "walnąć z płetwy", bo 300 m to za mało na łódź, choć za dużo aby spokojnie nurkować na wraku płynąc wpierw do wraku. Tu uwaga na temat aktywności bazy: szkoda, że policja nałożyła „areszt na łódź ”.  Niestety, kilka dni po moim przyjeździe przestała ona pływać z przyczyn proceduralnych. Nuraliśmy więc z brzegu lub z samochodu.

Blue Eye


Około 20 km od Sarandy znajduje się nie lada atrakcja dla nurków. Blue Eye, Niebieskie Oko! Wywierzysko - czyli źródło, o silnym wypływie wody!  Na oko z 10 m na sek.! Marcin Morawski jednak twierdzi, że tylko osiem...
Nurkowanie w tym miejscu jest piękne, pełne emocji, ale i niebezpieczne. Trzeba zjechać, lub raczej spłynąć po linie na skalny występ, znajdujący się na głębokości ok. 20 m. Pokonanie prądu to wyzwanie godne prawdziwego twardziela. Nie ma czasu na sprawdzanie danych, spoglądanie na manometr czy głębokościomierz. Prąd jest tak silny, że zdejmuje maskę z twarzy i rozbiera ze sprzętu. Dopływając do skały czuć, że prąd słabnie. Miejsce to jest położone poza głównym nurtem, więc prąd nie jest już tak silny. Nie mniej wirujące nad dnem kamienie dają wyobrażenie siły, z jaka mamy do czynienia. Głębokość, na jaką zszedł w tym miejscu człowiek to 56 m... a dalej, niezbadana głębia.
Nurkowanie w wywierzysku wymaga sporego zaangażowania i umiejętności, nie mniej jest niezapomnianym przeżyciem, dostępnym teraz dla nurków. Do nurkowania w Blue Eye dopuszczani są nurkowie z odpowiednim stażem. 
Temperatura wody, taka jak w Polsce - 4 stopnie, przejrzystość wody - niesamowita! 

Wyjazd do Albanii okazał się pierwszym z serii moich podróży do tego kraju. Teraz patrzę na te czasy jakby minęło co najmniej 10 lat. W ciągu niemal roku odwiedziłem Albanię kilkanaście razy i będę odwiedzał coraz częściej.

Pełny tekst artykułu znajdziesz na stronie www.nurkowaniealbania.pl

...

Odsłon: 6071 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nurkowanie w Albanii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Grzegorz  Deręgowski Grzegorz Deręgowski frutti dimare, nurkowanie, fotografia,...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy