70 rocznica zbrodni w Katyniu
07.04.2010 | Autor: Piotr Anuszczyk | [ 0 komentarzy ] |
Zarys masowych mogił w Katyniu
Źródło: Wikimedia
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Podobne tematy:
- PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej
- Wspólne oświadczenie przedstawicieli UE w sprawie Brexitu
- Przyjęto porozumienie na szczycie UE – Turcja
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Hołd pomordowanym w okresie wielkiej czystki oddadzą dziś wspólnie premierzy Polski i Rosji. Władze ZSRR przez pół wieku nie uznawały swej odpowiedzialności za mord Polaków w Katyniu.
Katyń 1940
W katyńskim lesie egzekucje wykonywano od 3 kwietnia do 12 maja. Więźniów przywożono głównie z obozu w Kozielsku a następnie mordowano strzałem w tył głowy. Bez przedstawienia zarzutów, bez sądu, bez prawa do obrony. Podobne egzekucje zorganizowano w Charkowie i Kalininie. ZSRR nie przyznało się do tej zbrodni. Katyńskie mogiły jako pierwsi, jeszcze podczas II Wojny Światowej, nagłośnili Niemcy po ataku na ZSRR. Władze ZSRR ogłosiły, że jest to propagandowa prowokacja. Polacy mieli zostać zwolnieni z obozów i według Stalina "uciec do Mandżurii".
ZSRR nie przyznaje się do winy
Władze ZSRR konsekwentnie przypisywały zbrodnie katyńską hitlerowskim Niemcom. Oskarżenia te przedstawiono również po wojnie podczas procesu w Norymberdze, ale Niemcom nie udało się udowodnić winy. Musiało minąć pół wieku nim Rosjanie oficjalnie przyznali się do popełnienia tej zbrodni. Pierwszym przywódcą, który ze strony Rosjan oficjalnie uznał iż mordu dokonało NKWD był Michaił Gorbaczow. Jego następca Borys Jelcyn przekazał zaś część dokumentacji z tego okresu prezydentowi Polski Lechowi Wałęsie. Polskie cmentarze wojskowe w Katyniu, Miednoje i Charkowie otwarto dopiero w 2000 roku.
Putin w Katyniu
Fakt wieloletniego wypierania się odpowiedzialności za zbrodnie w Katyniu przez ZSRR nadaje szczególny charakter dzisiejszej wizycie w tym miejscu premiera Putina. Dla Polaków jest to nadzieje na kontynuację rozliczania się Rosjan z własną historią, a przez to poprawę relacji z Polską. Premierzy Polski i Rosji spotkają w Katyniu, a krótkie rozmowy w pobliskim Smoleńsku. Szefowie rządów wmurują m.in. kamień węgielny pod nową cerkiew. Jeszcze w tym tygodniu do Katynia uda się również prezydent Lech Kaczyński.