Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Parlament Europejski - cz. II - Historia i kompetencje PE

04.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Aby świadomie wybierać przedstawicieli do Europarlamentu należy wiedzieć czym się on zajmuje i jakie ma kompetencje. Aby zrozumieć jego funkcję powinniśmy poznać również historię powstania Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski nazywany także Europarlamentem jest to jednoizbowy parlament reprezentujący obywateli państw należących do Unii Europejskiej. Instytucja ta ma dwie oficjalne siedziby: Strasburg i Brukselę. W Strasburgu odbywa się większość posiedzeń Parlamentu, natomiast w Brukseli mieszczą się biura poselskie, komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu z kolei mieszczą się sekretariat, biblioteka i zaplecze techniczne.

Historia PE w pigułce


Parlament Europejski jest organem wspólnym dla Wspólnoty Europejskiej i Euratomu. Powstał on na mocy Traktatu o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali w 1951 roku i nosił nazwę Zgromadzenia. W jego skład wchodziło 78 delegatów, wyznaczanych przez parlamenty państw członkowskich lub pochodzących z bezpośrednich wyborów. Później w 1958 roku, gdy stał się organem wspólnym dla EWWiS, EWEA i EWG zmienił nazwę na Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, a w 1962 roku przyjął nazwę Parlament Europejski.
Bezpośrednie i powszechne wybory do PE przewidziane były w traktatach założycielskich Wspólnot Europejskich. W 1961 roku Zgromadzenie przedłożyło tzw. raport Dehousse’a, czyli projekt procedur wyborczych. 20 września 1976 roku Rada UE uchwaliła akt o wyborze przedstawicieli do PE przez bezpośrednie i powszechne głosowanie. Akt ten przewidywał 410 posłów wybieranych na pięcioletnią kadencję w powszechnych i bezpośrednich wyborach. Wybory w nowej formie po raz pierwszy odbyły się w czerwcu 1979 roku. Po wprowadzeniu tego aktu, Parlament Europejski stał się instytucją w pełni demokratycznie legitymizowaną.

Kompetencje PE


Wyróżniamy cztery rodzaje funkcji Europarlamentu. Są to funkcje prawodawcze, opiniodawcze i doradcze, kontrolne oraz związane z powoływaniem i funkcjonowaniem innych instytucji lub organów UE.

Funkcje prawodawcze:
W zakresie funkcji prawodawczych kompetencje Parlamentu Europejskiego mają przede wszystkim charakter opiniodawczy i konsultacyjny. W zasadzie Rada UE nie musi konsultować się z Parlamentem. Jednak akt prawny, który nie został zaopiniowany przez Parlament, może zostać uznany przez ETS za nieważny.
Parlament Europejski ma duże uprawnienia w sprawach, w których decyzje podejmowane są w procesie współdecydowania i współpracy. W obu tych procedurach PE ma prawo weta.
Parlament uczestniczy w uchwalaniu budżetu . Rozstrzyga o wydatkach nieobowiązkowych i formalnie zatwierdza budżet. Wymagana jest zgoda Parlamentu na zawieranie umów akcesyjnych i stowarzyszeniowych. Europarlament ma prawo inicjatywy ustawodawczej.

Funkcje doradcze:
Parlament posiada kompetencje doradcze w zakresie polityki zagranicznej, spraw budżetowych, nadań naukowych, edukacji i ochrony zdrowia.

Funkcje kontrolne:
Parlament sprawuje kontrolę polityczną nad Komisją Europejską. Komisja ma obowiązek składania corocznych, obszernych sprawozdań, zarówno ogólnych jak i dotyczących stosowania prawa wspólnotowego, działań pozostałych instytucji i organów, które PE rozpatruje na publicznym posiedzeniu. Komisarze mają obowiązek udzielenia odpowiedzi na wszystkie pisemne i ustne pytania parlamentarzystów oraz uczestniczą w posiedzeniach komisji parlamentarnych. Komisja Europejska przedstawia Parlamentowi do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania budżetu.

Kompetencje dotyczące powoływania i funkcjonowania innych organów UE
Parlament zatwierdza skład KE i jej przewodniczącego, może także Komisję odwołać. Parlament bierze udział w powoływaniu członków trybunału Obrachunkowego i Dyrektorium EBC.
Parlament ma także prawo otrzymywać sprawozdanie z posiedzeń Rady Europejskiej (nie mylić z Radą UE!). Raz w roku PE otrzymuje raport Rady Europejskiej na temat postępu integracji. Przed komisją parlamentarną mają obowiązek stawiać się również prezes i członkowie zarządu Europejskiego Banku Centralnego.
Parlament ma również prawo rozpatrywać petycje indywidualne, wnoszone przez obywateli UE, w sprawach które bezpośrednio ich dotyczą.
Parlament może powołać nadzwyczajną komisję śledczą, która zbada ewentualne naruszenia prawa wspólnotowego.
Poza tym Parlament Europejski mianuje Rzecznika Praw Obywatelskich (Ombudsmana) i przyjmuje skargi na funkcjonowanie instytucji wspólnotowych.

Zapraszamy do przeczytania 2 pozostałych części Przewodnika:
Źródła:
Unia Europejska, pod red. K. Michałowskiej – Gorywody, Warszawa 2002
Prawo Unii Europejskiej. Zagadnienia systemowe, pod red. J. Barcza, Warszawa 2003.


...

Odsłon: 6838 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Parlament Europejski - cz. II - Historia i kompetencje PE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Hydraulik/Monter ogrzewania, klimatyzacji i urządzeń sanitarnych 19.04.2018 Kraj: Niemcy

STOLARZ -MEBLE DO KAMPERÓW - OD ZARAZ 28.03.2018 Kraj: Niemcy

Pracownik/ca magazynu - niemieckie warunki zatrudnienia 11.04.2018 Kraj: Niemcy

KIEROWCA CE – wiele zleceń – BELGIA 23.04.2018 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

Życzenia wielkanocne po angielsku... Barbara: Dziękuje za życzenia, szkoda, ze są one bez tłumaczenia. Dla osób takich jak...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Waldek: Mam prawo jazdy kategorii od 42 lat. Codziennie jeżdżę samochodem od 28 lat....

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy