Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dotacje na e-biznes [wywiad]

06.04.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 0 komentarzy ]
Magdalena Zatarska, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstw w Faber Consulting

Magdalena Zatarska, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstw w Faber Consulting
Źródło: Faber Consulting

W rozmowie z ekspertem firmy konsultingowej pytamy o najczęstsze problemy z dotacjami z POIG oraz o to, w których działaniach najłatwiej sięgnąć po dofinansowanie.

Piotr Anuszczyk, TwojaEuropa.pl: Proszę wskazać trzy najpopularniejsze problemy, które towarzyszą przedsiębiorcom ubiegającym się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka? Czy leżą one głównie po stronie przedsiębiorców czy raczej po stronie instytucji, które zarządzają obsługą funduszy europejskich?

Magdalena Zatarska, Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstw w Faber Consulting: Jeśli miałabym wskazać trzy problemy, na pewno zaczęłabym od wykluczenia dużych firm z możliwości ubiegania się o wsparcie w ramach najbardziej popularnych działań programu, a co się z tym wiążę na zmiany wprowadzane z konkursu na konkurs (np. w ramach pierwszego konkursu do Działania 4.4 duże firmy jeszcze mogły ubiegać się o dofinansowanie; wykluczenie wprowadzono przy kolejnych konkursach). Powodem takiej sytuacji są ustalenia z Komisją Europejską, zgodnie z którymi środki mają płynąć w szczególności do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie przez MRR, MG czy PARP oddzielnych budżetów dla dużych firm i firm z sektora MŚP. Niestety taki instrument zastosowano przy ostatnim konkursie 1.4-4.1, gdy w praktyce te nabory już się kończą. Reakcja jest zatem po prostu spóźniona.
Po drugie, wszyscy byliśmy świadkami wydarzeń związanych z Działaniem 8.1 – kolejki przed siedzibą PARP, które świadczyły o ogromnej popularności tego działania. Spowodowane były również obawą przedsiębiorców, że o dofinansowaniu będzie decydowała kolejność złożenia wniosków. Mimo zapewnień urzędników, że sytuacja taka nie będzie miała miejsca, rozpatrzono wnioski złożone wyłącznie w ciągu pierwszych dwóch dni naboru. A jest to przecież sprzeczne z regulaminem konkursu. Ciekawa jestem pozwów wobec PARP ze strony przedsiębiorców.
Kolejny problem, związany przede wszystkim z działaniem 8.1, dotyczy opóźnień w wypłatach dotacji. Projekty oparte na tym działaniu realizowane są przez firmy dopiero co założone. Dla nich brak spłaty dofinansowania w terminie może oznaczać upadłość. Sprawa jest na tyle poważna, że firmy zaczynają składać pozwy do sądu, domagając się wypłaty dofinansowania wraz z odsetkami.
Jak zatem widać, większość zastrzeżeń można mieć do instytucji zarządzających, choć przedsiębiorcy też nie są bez winy. Nagminnie składają bowiem wnioski niekompletne, zawierające błędy formalne. Zalewają przez to urzędników dodatkową „papierkową robotą”, spowalniając cały proces przyznawania dotacji.

Czy może Pani wymienić konkretne działania w ramach PO IG, które powinny być dla przedsiębiorców szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia łatwości w uzyskaniu dotacji?
Stosunkowo niewiele wkładu pracy wymaga przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej pod działanie 8.3, czyli przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Nie cieszy się ono jednak specjalną popularnością, a szkoda, bo umożliwia dotarcie z tak niezbędnym w dzisiejszych czasach Internetem m. in. do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

W takim razie, które działania przyciągają największą liczbę przedsiębiorców i z czego to wynika?
Największą popularnością cieszą się niewątpliwie Działanie 4.4, czyli nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, Działanie 1.4 – 4.1 wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac czy wspominane już Działanie 8.1, a zatem wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Dlaczego akurat te działania? Polscy przedsiębiorcy chcą się rozwijać, mają olbrzymi potencjał i pomysły, stąd zainteresowanie nowymi technologiami. Ponadto np. w przypadku Działania 8.1 możliwy stopień dofinansowania jest niezwykle wysoki, wynosi bowiem 85%, gdy w innych działaniach jest to maksymalnie 70%. Możliwość zaliczenia wydatków związanych z rozpoczęciem działalności na poczet kosztów kwalifikowanych jest również niezwykle kusząca.


Czy byłaby Pani w stanie ocenić skuteczność samodzielnego aplikowania przez przedsiębiorców? Jak ta statystyka się zmienia w przypadku współpracy z wyspecjalizowanymi firmami?
Niejednokrotnie zgłaszali się do nas przedsiębiorcy z prośbą o pomoc przy projekcie przygotowywanym przez nich samodzielnie. Taki projekt należało tak naprawdę przygotować od początku. Z naszej praktyki widać, że przedsiębiorcy często popełniają proste, formalne błędy – ich uniknięcie wymaga zwyczajnie wieloletniego doświadczenia i stykania się z podobnymi problemami. Wraz z postępującą specjalizacją na rynku usług szkoda czasu przedsiębiorców, a przez to ich pieniędzy, na zgłębianie wiedzy, która nie jest przydatna w codziennej działalności. Ponadto prawidłowe przygotowanie wniosku wymaga ciągłego śledzenia zmian, które są wprowadzane przez instytucje przeprowadzające konkurs bardzo często. Samodzielne ubieganie się o dotacje przez przedsiębiorców nie wygląda statystycznie najlepiej. Należy jednak także uważać na firmy konsultingowe zatrudniające jedną bądź dwie osoby, gdyż ich wiedza i doświadczenie w dziedzinie pozyskiwania funduszy bywa podobna do wiedzy samego zainteresowanego przedsiębiorcy.

Drążąc ten temat, uważa Pani, że nie ma argumentów za samodzielnym przygotowywaniem dokumentacji przez przedsiębiorców?
Z pewnością pracownicy danej firmy najlepiej znają charakter prowadzonej działalności, specyfikę branży itp. Jednak moim zdaniem to nie wystarcza. Lepiej zadbać o dobry klimat współpracy między przedsiębiorcą a firmą consultingową – tak, żeby obopólna wiedza i profesjonalizm mogły być wykorzystane w 100%. A to skutkować będzie przyznaną, bez zastrzeżeń wdrożoną i rozliczoną dotacją.


...

Odsłon: 6452 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Dotacje na e-biznes [wywiad] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) – praca blisko granicy 12.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Döbeln

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 18.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Pakowacz (m/k) - Praca dla studentów i uczniów - Niemcy 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 04.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Tübingen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... mgAZYiXDbHn: djhPosSxwNgE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... ipovJMUzkSAsWjC: bXDjEylnrW

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... FzrfLWUIZlCMcQ: PFeqMvlkJyA

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RkarPuqGjXBFVe: JrQtBKFomLlWgei

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy