Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejski Trybunał Sprawiedliwości - jak wnieść skargę?

03.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest to organ sądowniczy Wspólnot Europejskich. Chcecie dowiedzieć się jak wnieść skargę do TS? Przeczytajcie poniższy artykuł!

Trybunał Sprawiedliwości nazywany także Trybunałem Europejskim powstał w roku 1951 na podstawie postanowień Traktatu Paryskiego o powołaniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Na początku Trybunał ten był organem EWWiS. W roku 1957, kiedy to powołano dwie kolejne Wspólnoty, czyli Wspólnotę Europejską i Euratom, Trybunał Sprawiedliwości stał się organem wspólnym dla tych trzech Wspólnot.

Skład i kadencja Trybunału


W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi 27 sędziów, po jednym z każdego państwa członkowskiego UE, aczkolwiek w praktyce, Trybunał obraduje jako „Wielka Izba”, czyli 13 sędziów lub jako izby liczące trzech lub pięciu sędziów.
Z Trybunałem współpracuje ośmiu rzeczników generalnych, których zadaniem jest przedstawianie opinii w sprawach wniesionych do Trybunału. Stałe miejsca rzeczników generalnych mają cztery państwa: RFN, Francja, Włochy, Wielka Brytania, natomiast pozostałych rzeczników wybiera się na zasadzie rotacji państw.
Sędziowie i rzecznicy generalni wybierani są na sześć lat, ale co trzy lata odnawiana jest 1/3 składu Trybunału. Każdy sędzia lub rzecznik może zostać ponownie nominowany.
Sędziowie Trybunału wybierają spośród siebie przewodniczącego, którego kadencja trwa trzy lata i jest odnawialna. Obecnie przewodniczącym Trybunału jest Vassilios Skouris.
Aby zostać sędzią Trybunału należy mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe, mieć uprawnienia do pełnienia najwyższych stanowisk w sądownictwie lub być wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa. Posiadają oni status funkcjonariuszy międzynarodowych, co oznacza, że są niezależni od państwa członkowskich, których są obywatelami.


Siedziba i język postępowania


Siedzibą Trybunału jest Luksemburg. Językiem roboczym Trybunału jest język francuski, ale postępowanie może się toczyć w każdym języku oficjalnym WE.

Zadania Trybunału


Trybunał ma zapewnić jednolitą interpretację prawa europejskiego we wszystkich krajach członkowskich, czuwa nad wypełnianiem przez państwa członkowskie nałożonych na nie obowiązków, orzeka o zgodności z traktatami uchwał podejmowanych przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny, a także rozpatruje skargi o unieważnienie, o zaniechanie działania i powództwa o odszkodowanie. W przypadku, gdy Trybunał stwierdza o nielegalności uchwały, może ją w całości anulować. Natomiast, gdy uchwała taka jest rozporządzeniem, wówczas Trybunał stwierdza, które elementy uchwały pozostają wiążące, a które mają być anulowane.

Kto może wnieść skargę?


Skargę do Trybunału wnieść mogą państwa członkowskie UE, Rada UE, Komisja Europejska, Parlament Europejski i Europejski Bank Centralny, a także każda osoba fizyczna lub prawna. W tym ostatnim wypadku jest zastrzeżenie, że osoba taka może wnieść skargę, jeżeli krzywdząca jej zdaniem uchwała jest skierowana bezpośrednio do niej.


Tryb orzekania Trybunału


Skargi do Trybunału są wnoszone przez Sekretariat TS. Postępowanie Trybunału składa się z procedury pisemnej i ustnej.
Najpierw strony sprawy przedstawiają pisemne oświadczenia. Następnie sędzia prowadzący sprawę przygotowuje sprawozdanie, w którym podsumowuje oświadczenia stron i przedstawia sprawę z prawnego punktu widzenia.
Później odbywa się rozprawa jawna, podczas której adwokaci stron przedstawiają swoje argumenty, a przesłuchujący sędziowie i rzecznicy generalni mają prawo zadawać im pytania. Kolejnym krokiem jest opinia wydawana przez rzecznika generalnego, a następnie odbywa się narada sędziów i ogłoszenie wyroku. Wyroki Trybunału są przyjmowane zwykłą większością głosów.

Skargi przeciwko Polsce wnoszone do ETS


Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej, podlega jurysdykcji ETS. Przeciwko Polsce wniesiono do tej pory wiele skarg. W 2006 roku Komisja Europejska złożyła skargę za brak pełnego spisu abonentów (książka telefoniczna) i ogólnopolskiego biura numerów. Jednak skargę tą cofnięto w roku 2008. Inny przykład to niekorzystny dla Polski wyrok w sprawie zmiany przepisów o VAT dotyczących odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów firmowych, na niekorzyść podatników. ETS wydał wówczas orzeczenie, że Polska nie miała prawa zmieniać tych przepisów. Także w sprawie Alicja Sosnowska przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej we Wrocławiu, ETS stwierdził, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują wydłużenie terminu zwrotu podatku VAT z 60 do 180 dni dla podatników prowadzących działalność przez okres krótszy niż rok, są niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Zapraszam również do przeczytania moich artykułów na temat Sądu Pierwszej Instancji i Trybunału Obrachunkowego.

Źródła: Unia Europejska, pod red. K. Michałowskiej – Gorywody, Warszawa 2002;
Prawo Unii Europejskiej. Zagadnienia systemowe, pod red. J. Barcza, Warszawa 2002.


...

Odsłon: 13369 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejski Trybunał Sprawiedliwości - jak wnieść skargę? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Stolarz lub pomocnik stolarza 06.12.2018 Kraj: Niemcy

PAKOWANIE PRZEKĄSEK – TILBURG 04.12.2018 Kraj: Holandia Miasto: Tilburg

MONTER INSTALACJI GRZEWCZYCH – NIEMCY 11.12.2018 Kraj: Niemcy

Monter podłóg 05.12.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą... Wojtek Kyzik: tez bym nie poparl

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Niemcy, 27.12.2018 - 27.12.2018
OPERATOR PRAS KRAWĘDZIOWYCH – NIEMCY

Belgia, 29.12.2018 - 29.12.2018
TECHNIK URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH – BELGIA

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy