Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Letnia Szkoła Wyszehradzka

08.03.2010 Autor: Stowarzyszenie Willa Decjusza [ 0 komentarzy ]
Szkoła Wyszechradzka to nie tylko poważne dyskusje. Duży nacisk kładzie się na wzajemną integrację i poznanie obcych kultur.

Szkoła Wyszechradzka to nie tylko poważne dyskusje. Duży nacisk kładzie się na wzajemną integrację i poznanie obcych kultur.
Źródło: WillaDecjusza

Letnia Szkoła Wyszechradzka to dwutygodniowy interdyscyplinarny program wykładów, seminariów, debat i warsztatów poświęconych najbardziej aktualnym problemom regionu, Unii Europejskiej i świata.

Letnia Szkoła Wyszechradzka to dwutygodniowy interdyscyplinarny program wykładów, seminariów, debat i warsztatów poświęconych najbardziej aktualnym problemom regionu, Unii Europejskiej i świata.
Źródło: WillaDecjusza

Letnia Szkoła Wyszehradzka jest dorocznym międzynarodowym projektem edukacyjnym zainicjowanym przez krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza w 2002 roku.

Kolejne edycje projektu realizowane są we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych w Pradze, Centrum Badań nad Etnicznością i Kulturą w Bratysławie oraz Instytutem EuroRegio Ukraina w Kijowie.

Celem Szkoły Wyszehradzkiej, jednego z największych niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych w Europie, jest stworzenie atrakcyjnego i wolnego od polityki pola współpracy dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz umożliwienie im debaty nad ważnymi kwestiami społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi i kulturalnymi.

Szkoła promuje pozytywny wizerunek Europy Środkowej jako grupy nowoczesnych, dynamicznie rozwijających się krajów, posiadających własną tożsamości i bogactwo kulturowe. Otwarcie na studentów i ekspertów z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej podkreśla znaczenie polityki wschodniej Unii Europejskiej i rolę jaką w tej sferze odgrywa Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Kolejne edycje Letniej Szkoły Wyszehradzkiej obejmują dwutygodniowy interdyscyplinarny program wykładów, seminariów, debat i warsztatów poświęconych najbardziej aktualnym problemom regionu, Unii Europejskiej i świata, prowadzonych przez grono wybitnych europejskich ekspertów. Zajęcia odbywają się głównie w Willi Decjusza, renesansowym kompleksie pałacowo-parkowym na krakowskiej Woli Justowskiej, ale program wszystkich edycji wzbogacają wizyty studyjne w innych miejscach Krakowa i sesje wyjazdowe do najciekawszych zakątków Małopolski. Studenci biorą także udział w warsztatach artystycznych oraz organizują własne multikulturalne eventy.

Uczestnicy Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, zgodnie z regulaminem projektu, pochodzą z Polski (10 osób), Węgier (9 osób), Czech (8 osób) i Słowacji (10 osób) oraz z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W większości są studentami lub doktorantami różnych kierunków studiów (stosunki międzynarodowe, politologia, europeistyka, prawo, ekonomia, handel, socjologia, medioznawstwo, dziennikarstwo, studia filologiczne i lingwistyczne), ale także młodymi liderami i pracownikami NGO, dziennikarzami i specjalistami ds. PR i HR, tłumaczami, prawnikami, menedżerami sprzedaży czy finansistami. W ośmiu poprzednich edycjach Szkoły udział wzięło 350 studentów z 22 krajów oraz ponad 180 gości i ekspertów międzynarodowych.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to program wyjątkowy nie tylko ze względu na atrakcyjność interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej corocznie proponowanej kandydatom. Fenomen jej wzrastającej popularności tkwi również, co zgodnie potwierdzają relacje uczestników, w atmosferze towarzyszącej realizacji programu. Efektem kolejnych edycji Letniej Szkoły jest dokonujące się przełamywanie stereotypów, budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy uczestnikami - młodymi ludźmi, którzy wkrótce tworzyć będą elity polityczne, kulturalne i ekonomiczne w swoich krajach.

Mimo że bezpośrednimi beneficjentami projektu są wyłonieni w procesie rekrutacji słuchacze kolejnych edycji, nie jest to jedyna grupa jego odbiorców. Do udziału w uroczystych inauguracjach Szkoły, oprócz przedstawicieli środowisk akademickich i dyplomatycznych, zapraszani są intelektualiści, naukowcy, ludzie kultury, dziennikarze, artyści, a także przedstawiciele administracji i biznesu. Poprzez organizację spotkań o charakterze otwartym: debat, pokazów filmowych, wydarzeń artystycznych organizatorzy „otwierają” Szkołę dla mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów.

Tegoroczna, 9. Edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej będzie mieć miejsce w dniach 4 – 17 lipca. Do 31 marca prowadzona będzie rekrutacja uczestników. Wszystkie materiały i szczegółowe informacje dotycząc warunków uczestnictwa w projekcie dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Willa Decjusza: www.villa.org.pl.

Koordynacja projektu:

Anna Kowalska – ania@villa.org.pl
Jadwiga Figiel-Stoch – jaga@villa.org.pl
Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 17A
www.villa.org.pl

Partner Strategiczny:
The International Visegrad Fund

Partnerzy:
Fundacja Cracovia Expres – Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etniczności i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine, Kijów.

Fundatorzy:

Program zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Sponsorzy:
BP Polska SA, PZU SA, Siemens Polska Sp. z o.o.

...

Odsłon: 5270 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Letnia Szkoła Wyszehradzka nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stowarzyszenie Willa Decjusza Stowarzyszenie Willa Decjusza Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: NÖRDLINGEN

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy