Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Strajk imigrantów we Włoszech

10.03.2010 Autor: Iwona Berny[ 0 komentarzy ]
Strajki imigrantów we Włoszech przeciwko dyskryminacji mają miejsce dość często.

Strajki imigrantów we Włoszech przeciwko dyskryminacji mają miejsce dość często.
Źródło: Commons Wikipedia, Gary Houston

W ostatnich dniach w 60 miastach Włoch imigranci sprzeciwili się rasizmowi i ksenofobii. Pragnęli zwrócić uwagę na fakt, iż cudzoziemcy wypracowują nawet 10 % PKB.

Imigrancki strajk miał zasięg ogólnokrajowy i charakter symboliczny (ze względu na organizowane happeningi, wycieczki do "obozów pracy", czy imprezy integracyjne). Strajkujący pragnęli zwrócić uwagę na swoją sytuację we Włoszech. Cudzoziemcy często są traktowani gorzej od miejscowej ludności.

To cudzoziemcy zarabiają na włoskie emerytury


Imigranci często są traktowani jak intruzi, którzy przyjeżdżają odebrać Włochom pracę. Europejczycy z Południa winą za zły stan państwa obarczają właśnie cudzoziemców. Nie rzadko na ulicach Rzymu słyszy się negatywne wyrażenia dotyczące „questi stupidi stranieri” (tych głupich obcokrajowców). Sytuacja wydaje się[/uu] jednak absurdalna. Włosi oskarżają imigrantów o „kradzież” pracy, a przecież bez obcokrajowców, którzy wyrabiają swoją pracą 10% PKB, nastąpiłby całkowity paraliż włoskiej gospodarki. Na ten problem zwrócili uwagę strajkujący swoimi hasłami:
„Dzień bez nas”, „Nie jesteśmy kryminalistami”, "Dosyć rasizmu, jesteśmy nowymi obywatelami, to my płacimy wasze emerytury".

Demonstranci pragnęli przekonać Włochów, iż dzień bez ich pracy drogo kosztowałby włoskie państwo. Vladimiro Polchi, dziennikarz gazety "La Repubblica", autor książki "Dzień bez imigrantów", ocenił: "Doszłoby do paraliżu...Natychmiast stanęłyby wszystkie budowy, zamknięto by fabryki. Zgasłyby piece w zakładach ceramicznych. Opustoszałyby targi. Nie otwarto by restauracji i pizzerii". Brakłoby również opiekunek dla dzieci i osób starszych oraz sprzątaczek.

Przedstawiciel Stowarzyszeń Imigrantów zauważył, iż imigranci i ich praca zostanie zauważona dopiero wtedy, kiedy nie przyjdą do pracy.

Zamieszki w Rosarno


Strajk zainicjowały wydarzenia sprzed kilku miesięcy. W Rosarno (Kalabria) pracownicy rolni, pochodzący głównie z Afryki, zbuntowali się przeciwko warunkom pracy i życia na mafijnych farmach. Rezultatem były gwałtowne zamieszki. Mieszkańcy miasta wypędzili imigrantów pałkami, strzelbami i ogniem.

Do największej manifestacji w ostatnich dniach doszło w Neapolu. Demonstrowało 20 tysięcy imigrantów, głównie z Trzeciego Świata. Odbyły się również imprezy integracyjne i happeningi. Ponadto przygotowano dania z różnych krajów. Lekcje języków obcych miały miejsce w Mediolanie, a w Trieście czyszczono mury z graffiti pełne rasistowskich treści.
Komitety organizacyjne strajku na Sycylii, zorganizowały "wycieczki grozy" na plantacje, gdzie praca imigrantów wygląda jak praca niewolników.
Solidarność z cudzoziemcami wyraziły Amnesty International, partie lewicowe oraz największe centrale związkowe.

We Włoszech pracują tysiące Polek


Według oficjalnych danych we Włoszech pracuje ok. 62 tys. Polaków. Fundacja Prawo Europejskie przeprowadziła badania, z których wynika, iż w 2008 r. liczba środowisk rodzinnych, w których rodzice wyjechali za granicę, wynosi 110 tys. Polki, Rosjanki, Rumunki, Ukrainki w wieku 35-55 lat często pracują we Włoszech jako sprzątaczki, opiekunki osób starszych i dzieci. W kraju ojczystym czekają je niespłacone długi i wysokie wydatki. Niekiedy opiekują się osobami chorymi psychicznie, niepełnosprawnymi, co wymaga od nich szczególnej wytrwałości, cierpliwości i kompetencji. Zarobki są różne, przeważnie od 500 do 800 euro miesięcznie. W czasie wolnym od pracy przesyłają pieniądze rodzinie, dzwonią do bliskich, spotykają się razem w parku. Zatrudnienie we Włoszech znajdują często poprzez pośredników, który każą sobie płacić nawet 100 euro.

Strajkują z poczucia bezsilności


Niekiedy bliskim jest trudno dowiedzieć się o ich ciężkiej sytuacji. Są w innym kraju, innej kulturze, narażone na dyskryminację, poniżanie, wykonują trudną pracę i dostają niskie wypłaty. Tęsknią za rodziną, za krajem, czasami psychicznie nie wytrzymują i wracają do ojczyzny lub zostają przekonując siebie, że to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jedyną ich możliwą bronią w walce z dyskryminacją i ksenofobią jest organizowanie strajków i otwarte domaganie się lepszego traktowania i uznania.

Źródła:
PAP, Maciej Zasada - „Bliskim lepiej nie mówić”, Tomasz Bieleckieg „Bunt niewolników w Kalabrii” (gazeta.pl)
http://www.eujournalist-award.eu
http://wyborcza.pl


...

Odsłon: 3592 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Strajk imigrantów we Włoszech nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Iwona Berny Iwona Berny Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Praca na odlewni (K/M) 05.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Neumarkt-Sankt Veit

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy