Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nie przenoście nam Cadbury do "Polandu"!

05.03.2010 Autor: The Polish Observer [ 0 komentarzy ]
Fabryka Cadbury w Keynsham koło Bristolu

Fabryka Cadbury w Keynsham koło Bristolu
Źródło: Wikipedia

Przeniesienie brytyjskiej fabryki słodyczy Cadbury do Polski jest już przesądzone. Brytyjscy pracownicy mogą ruszyć do strajku, wymierzonego również w Polaków mieszkających w UK.

Rolls Royce, Jaguar, Harrods, British Telcom, British Petroleum, dziennik The Times, klub piłkarski Chelsea, czy Manchester United, że wymienić tylko kilka marek nieodłącznie kojarzących się z Albionem, nie są już własnością Brytyjczyków. A głównym winowajcą jest idea wolnego rynku, której nowoczesne fundamenty powstawały właśnie tu, na Wyspach, za sprawą Adama Smitha i Davida Ricardo.

Widzialna tym razem ręka wolnego rynku dosięgła również Cadbury. 19 stycznia amerykański potentat na rynku spożywczym Kraft Food Cadbury ogłosił, że zamyka brytyjską fabrykę czekolady w Keynsham, koło Bristolu. Tydzień później dowiedzieliśmy się, że fabryka zostanie przeniesiona do… Polski. W związku z tą decyzją pracę straci tam 400 osób. Nic dziwnego, że spowodowało to nie tylko falę protestów, ale wpłynęło również na nastawienie do miejscowych Polaków. Nie trzeba dodawać, że negatywne.

Przeniesienie produkcji z Keynsham do polskiego Skarbimierza nie jest jednak pomysłem nowego właściciela. Pracownicy mieli czas na oswojenie się z tym faktem, bo poprzedni właściciel ogłosił to już trzy lata temu i zainwestował tam w budowę nowego zakładu ponad 100 mln funtów. Dodajmy, że był to brytyjski właściciel.

Wówczas protesty miały charakter i tamtejszym Polakom nieźle się oberwało, na szczęście tylko słownie. Ale nie było to zbyt przyjemne, bo naszym rodakom wytykano, że zostali tutaj serdecznie przyjęci, że Wielka Brytania dała im pracę, a oni nie dość, że z niej korzystają, to jeszcze zabierają Brytyjczykom. „Wynoście się do siebie” wykrzykiwali sfrustrowani mieszkańcy przyfabrycznego osiedla. Później zapanował spokój i wydawało się, że wszystko przyschło, ale na początku lutego przedstawiciel Kraft Food poinformował załogę, że jej dni, a właściwie miesiące, są policzone – w 2011 roku ruszy produkcja w Polsce.

Zakład w Keynsham słynie z produkcji m.in. batonów czekoladowych Picnic. Jest jednym z ośmiu należących do Cadbury, a znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Kraft Food zapłacił za całość prawie 20 miliardów dolarów. Dzięki temu zakupowi stał się prawdziwym czekoladowym gigantem – jest obecnie największą firmą na świecie produkującą słodycze.

Inną sprawą jest to, że nowi właściciele nie do końca postąpili uczciwie z załogą, bo w trakcie finalizowania zakupu obiecywali, że o żadnym przenoszeniu produkcji nie ma mowy. Nawet premier Gordon Brown interweniował u Krafta, żeby robić wszystko, co możliwe, by uniknąć zwolnień. Zarząd Krafta przyciskany przez media, a głównie przez The Guardian i BBC, tłumaczył, że początkowo rzeczywiście planował pozostawienie zakładu w spokoju, ale po powtórnym przeanalizowaniu sytuacji uznał, że inwestycje, które poczyniono w Polsce, są zbyt duże, żeby machnąć na nie ręką – wystarczy powiedzieć, że nowy zakład jest już właściwie gotowy i rozruch techniczny rozpocznie się już w połowie tego roku. Żadna, nawet najbogatsza firma, nie może sobie pozwolić na wyrzucenie w błoto 100 milionów funtów. Los załogi jest więc przesądzony.

- Na razie jest spokój – mówi Wojciech Grzywa, kierowca w firmie kurierskiej, mieszkający w pobliżu fabrycznego osiedla. - Ale niektórzy już patrzą się na mnie spod oka. Dyskusje w pracy też zaczynają być ostrzejsze. Temat wiadomy, taki sam, jak trzy lata temu: "my was z sercem na dłoni, jecie angielski chleb, a wy nam zabieracie pracę".

Grzywa obawia się, że napięcie będzie rosło w miarę zbliżania się terminu zwolnień. Jego zdaniem mogą wybuchnąć dzikie strajki, mogą stanąć wszystkie zakłady Cadbury w UK i Irlandii, zatrudniające łącznie 6 tysięcy pracowników.

Spełnienie się prognoz Wojciecha Grzywy jest całkiem możliwe. Fabryka Cadbury to, na dobrą sprawę, jedyny pracodawca w okolicy. Wielu pracowników jest jedynymi żywicielami rodziny, niejeden z nich wziął kredyt na dom, czy na samochód. To wszystko trzeba spłacać.

Logika jest następująca – jesteśmy Brytyjczykami i w swoim kraju nie możemy dostać pracy, a Polacy, którzy zabrali nam naszą fabrykę, siedzą nadal u nas i zajmują nam miejsca pracy. Powinni się wynieść do siebie i zwolnić je dla tych 400 osób. Niby logiczne, ale tylko pozornie, bo większość zwalnianych pracowników fabryki słodyczy nie potrafi robić nic innego, poza produkcją batonów i czekoladowych jajek. Toteż, gdyby nagle Polacy opuścili Bristol i okolice, to niewiele by to zmieniło – nikt przy zdrowych zmysłach nie sądzi chyba, że z dnia dzień byli pracownicy fabryki batonów potrafiliby się przekwalifikować na kierowców autobusu, spawaczy, elektryków, czy murarzy.

Protesty będą się wzmagać nie tylko w miarę przybliżania się terminu zamknięcia fabryki. To również dobra okazja dla związków zawodowych do zaistnienia i pole do popisu dla Brytyjskiej Partii Narodowej, która zawsze pojawia się w miejscach gdzie szykuje się jakiś konflikt społeczny. Wróg, czyli imigrant, został już namierzony. Co dalej – wiadomo. W internecie powstała już strona, na której można wyrazić swoje niezadowolenie lub protest przeciw zamknięciu fabryki: savecadburys.co.uk, a na YouTube można posłuchać nawet protest songu.

Janusz Młynarski
www.thepolishobserver.co.uk...

Odsłon: 3777 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nie przenoście nam Cadbury do "Polandu"! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

The Polish Observer The Polish Observer Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Fizjoterapeuta 21.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hagen

Pomocnik (k/m) – montaż złączek - Praca dla studentów 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Holandia / tereny przygraniczne z Niemcami

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy