Zielone światło dla Islandii w UE
28.02.2010 | Autor: Anika Gatt Seretny | [ 0 komentarzy ] |
Islandię czekają jeszcze co najmniej trzy etapy integracji europejskiej
Źródło: Wikipedia
Z daleka piękna i cała w śniegu. Z bliska zaś gnębiona ekonomicznymi kłopotami. Taka jest dziś Islandia.
Źródło: WikipediaCommons
- Wybierasz się do Islandii?
- Zarezerwuj hotel w Islandii
- Wynajmij samochód w Islandii
Komisja Europejska zdecydowała, że ten kraj jest gotowy na podjęcie negocjacji w sprawie wejścia do Unii.
Efekt kryzysu gospodarczego
Zaledwie po siedmiu miesiącach od złożenia wniosku o wstąpienie do UE, Komisja Europejska wydała Islandii rekomendację w kwestii akcesji. Kraj ten złożył wniosek o członkostwo w momencie najsilniej odczuwanego dla swoich mieszkańców kryzysu finansowego, mając nadzieję, że w przyszłości członkostwo w Unii zagwarantuje państwu stabilność zarówno gospodarczą, jak i polityczną, a wprowadzenie euro odbuduje płynność finansową kraju. Kryzys o mało nie doprowadził wyspy do bankructwa.
Islandzka droga do Unii
Należy pamiętać, że sprawozdanie Komisji Europejskiej jest jedynie jej zaleceniem w kwestii akcesji Islandii i jest to pierwszy etap procesu przystąpienia do UE. Islandię czekają jeszcze co najmniej trzy etapy, na których mogą pojawić się komplikacje. Najpierw sprawozdanie musi zostać przedyskutowane i zaakceptowane jednogłośnie przez wszystkie kraje Unii. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu rekomendacji rozpoczną się właściwe negocjacje akcesyjne, by na końcu ostateczna decyzja została podjęta przez obywateli Islandii w przeprowadzonym referendum.
Finansowe tarapaty wyspiarzy
W dyskusji nad akceptacją rekomendacji Komisji przeszkodą lub opóźnieniem negocjacji mogą być niewypłacone odszkodowania dla Holendrów i Brytyjczyków, którzy stracili pięć miliardów euro oszczędności wraz z upadkiem islandzkiego internetowego funduszu inwestycyjnego. Parlament Islandii podjął wówczas odpowiednie działania zapobiegawcze, przyjmując ustawę w sprawie odszkodowań, zgodnie z którą Wielkiej Brytanii zostanie przekazane 2,3 miliarda funtów i 1,3 miliardów euro Holandii. Obecnie jednak kwestia wciąż jest nierozstrzygnięta, ponieważ Prezydent Islandii nie podpisał jeszcze ustawy i nie podpisze dopóki nie zostanie ona poparta w ogólnokrajowym referendum 6 marca. Może się okazać to wystarczającym powodem zarówno dla europejskiej części Królestwa Niderlandów jak i Wielkiej Brytanii w skorzystaniu z prawa weta w dopuszczeniu wyspy do negocjacji akcesyjnych. Jeżeli natomiast wszystkie kraje Unii Europejskiej zgodzą się z rekomendacją Komisji i Islandia zostanie dopuszczona do negocjacji będzie ona musiała podjąć poważne wysiłku w celu dostosowania prawa krajowego do przepisów unijnych. Dotyczy to przede wszystkim dziedzin takich jak rybołówstwo, rolnictwo i usługi finansowe.
Co to są kryteria kopenhaskie?
W sprawozdaniu zaznaczono natomiast, że wyspa spełnia kryteria kopenhaskie to jest: przestrzega i wyznaje wartości, będące fundamentem Unii Europejskiej w zakresie funkcjonowania demokratycznych instytucji publicznych i stania na straży praw człowieka. Jak również zostało podkreślone, że kraj ten już w trzech czwartych wdrożył prawodawstwo unijne, zawdzięcza to przede wszystkim członkostwu w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Strefie Schengen. W tej kwestii jest najmniej spodziewanych problemów. Ostatnim aspektem są nastroje pro i anty unijne na wyspie. Z zeszłorocznych sondaży, przeprowadzonych przez Capacent Gallup wynika, że aż 50,2 procenta społeczeństwa w stosunku do 32,7 jest przeciwna wejścia do Unii. Jest to znaczna różnica w stosunku do roku 2008, kiedy to ponad 55 procent chciało akcesji. Niemniej jednak to właśnie Islandia wraz z Chorwacją mają największe szanse na zakończenie negocjacji w sprawie wejścia do Unii pod koniec 2011 lub na początku 2012 roku.
Na podstawie:
www.demoseuropa.eu
ec.europa.eu/news