Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Słowacki Raj - park nie z tej ziemi

03.05.2009 [ 2 komentarze ]
Mapka dojazdowa

Mapka dojazdowa
Źródło: goslowackiraj

Słowacki Raj Stratenská píla

Słowacki Raj Stratenská píla
Źródło: Wikipedia

Ruiny klasztoru na polanie Klasztorisko

Ruiny klasztoru na polanie Klasztorisko
Źródło: Wikipedia

Weekend majowy i piękna pogoda sprawiają, że mamy chęć wyjechać za miasto. Ale nie na wieś do rodziny, lecz gdzieś dalej. Zobaczyć coś nowego, zwiedzić nowe miejsca, poznać ludzi. Dla wielu osób celem takiej wyprawy staje się Słowacki Raj. Czy wart jest odwiedzin?

Park Narodowy Słowacki Raj


Słowacki Raj został ogłoszony parkiem narodowym w 1988 roku. Jego terytorium zajmuje 763 hektary. Park słynie z pięknych krajobrazów, parowów, wąwozów i kanionów. Słowacki Raj należy do rejonu Słowackiej Rudawy (slovenskie rudohorie), do Krasu Spisko-Gemerskiego. Od północy graniczy z Kotliną Hornadzką, a od zachodu z podgórzem Tatr Niskich. Słowacki Raj leży w dorzeczu dwóch rzek Hornad i Hnilec. Obecnie park prawie w całości leży w województwie koszyckim.

Co można zobaczyć w Słowackim Raju ?


Na terenie parku znajduje się 18 rezerwatów przyrody. Wytyczono liczne ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne i piesze. Najatrakcyjniejsze trasy piesze biegną po dnach wąwozów. Znajdują się tam liczne ułatwienia w pokonywaniu tras, w postaci kładek, mostków i drabinek. Na trasie biegnącej przełomem rzeki Hornad, najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półek, umocowanych w skale, na wysokości kilku metrów.
Na terenie parku znajduje się polana Klasztorisko, a na niej stoją ruiny klasztoru kartuzów z XIII wieku. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest znajdująca się na liście UNESCO, Dobszyńska Jaskinia Lodowa udostępniona od 1870 roku.
Nad sztucznym zalewem Palcmanska masa leży miejscowość Dedinky, która jest ośrodkiem sportów wodnych i zimowych. Na terenie parku znajdują się ośrodki narciarskie: wspomniane już Dedinky, a także Mlynky, Biele Vody, Stratena – Dobsinska Ladova jaskyna, Vernar, Cingov – Durkovec. Największy ośrodek znajduje się w Mlynkach. Posiada on sześć wyciągów narciarskich, w tym dwa dla dzieci oraz sporą bazę noclegową.

Fauna i flora


Na terenie Słowackiego Raju można spotkać liczne gatunki zwierząt i roślin. Występuje tutaj świerk pospolity, jodła biała, modrzew, cis pospolity, sosna zwyczajna, jesion wyniosły, a także górskie gatunki roślin, jak np. zarzyczka górska, pszonak Wittmanna, sasanka słowacka, szafran Heuffela, śnieżyczka przebiśnieg, pierwiosnek wyniosły, urdzik górski, szarotka alpejska i różne gatunki dzwonków.
W parku żyje wiele chronionych gatunków zwierząt, np. motyl niepylak apollo, myszołów, pustułka, niedźwiedź, wilk europejski, żbik, ryś oraz wiele gatunków nietoperzy. Gatunki szczególnie zagrożone, żyjące na terenie parku to orzeł przedni, wydra europejska, suseł moręgowaty i traszka grzebieniasta.

Jak dojechać do parku?


Najłatwiej samochodem. Z przejścia granicznego w Łysej Polanie wyjeżdżamy na drogę numer 67. Za Tatrzańską Kotliną, około 22 km od granicy, znajduje się skrzyżowania, przez które przejeżdżamy prosto w kierunku Spiskiej Białej i Kieżmarku. W Kieżmarku kierujemy się na Vrbow, Janovce, Spiską Nową Wieś.
W Janowcach skręcamy w lewo i drogą główną (Poprad – Presom) kierujemy się na Spissky Stvrtok. Poźniejsza trasa zależy od naszego celu podróży. Najlepiej zatrzymać się w Podlesoku, Pile lub Cingov.
Do Słowackiego Raju można się także dostać autobusem słowackim CSAD z przejścia granicznego w Łysej Polanie do Popradu, a tam wsiąść w pociąg osobowy do Koszyc. Po około 15 minutach podróży, należy wysiąść na jednej ze stacji: Vydrnik, Letanovce lub Spisśkie Tomasovce.

Baza noclegowa


W okolicach Słowackiego Raju znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych. Największą bazę noclegową posiadają Hrabusice, Betlanovce, Pila, Podlesok.
Noclegi najlepiej zamówić przez Internet, ale można jechać „w ciemno” o też bez problemu znajdziemy miejsce do spania. Na przystankach autobusowych przeważnie stoją ludzi, chcący wynająć pokoje, można także wypatrywać napisu „ubytovanie”. Najlepiej jednak iść do Punktu Informacji Turystycznej, znajdującej się w Hrabusicach, koło przystanku autobusowego.

Źródło: http://goslowackiraj.republika.pl/
http://www.slovensky-raj.org/slowacki-raj/

...

Odsłon: 17148 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Słowacki Raj - park nie z tej ziemi:

Komentarz

St_Kacz

2011-05-17, 22:58

Słowacki Raj - jest lekko przereklamowany. Po entuzjastycznych opisach spodziewałem się dreszczyku emocji. A było, hmm.. owszem ładnie, były drabinki, półki itd.. ale w sumie nic nadzwyczajnego. Nawet moja żona, która ma lęk wysokości, po początkowych oporach i protestach przeszła Wielką Belę?? (nie pamiętam nazwy). Czyli ładnie, miło, ckliwie. Ale więcej wrażeń miałem wchodząc na Świnicę (nie mówiąc o innych szlakach w Tatrach)


Komentarz

mati

2011-07-03, 14:40

st_kacz-jeśli słowacki raj jest dla ciebie przereklamowany to jestes ciut za bardzo wymagający moze bys tak wlazl na przełom hornaduPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Terapeuta zajęciowy 17.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy