Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Saloniki - krótki przewodnik po stolicy greckiej Macedonii

11.02.2010 Autor: kinga gajewska[ 0 komentarzy ]
Saloniki  to piękne greckie miasto, często niedoceniane przez turystów.

Saloniki to piękne greckie miasto, często niedoceniane przez turystów.
Źródło: WikipediaCommons

Thessaloniki to greckie miasto miłości. Według Greków ten kto je odwiedzi znajdzie prawdziwą miłość.

Odwiedzając Grecję kontynentalną, często od razu kierujemy się na Peloponez. Warto jednak na chwilę pozostać w północnej Grecji by zobaczyć jedno z najpiękniejszych miast Hellady, stolicę Macedonii

Thessaloniki, jak brzmi pełna nazwa miasta, to drugie najważniejsze miasto Grecji oraz wielki ośrodek kulturalny. To miasto, w którym przeszłości i teraźniejszość doskonale współistnieją jedna obok drugiej, uzupełniając się.

Nazwa miasta i trochę historii


Nazwa miasta pochodzi od imienia królowej Thessaloniki, żony króla Kasandra, jego założyciela. Królowa była córką Filipa II i przyrodnią siostrą Aleksandra Wielkiego. Jednocząc okoliczne osady w 315 r.p.n.e w jedno miasto i nadając mu imię swojej żony król Kassander chciał dać dowód miłości i uznania dla niej. Miasto bardzo szybko się rozwijało. W czasach hellenistycznych Thessaloniki były otwartym na świat centrum umysłowym i handlowym.

Niestety panowanie greckie kończy się w 168 r p.n.e - wtedy to, po przegranej bitwie pod Pydną, Macedonia dostaje się w ręce rzymskie. Panowanie Rzymian trwa aż do momentu rozpadu cesarstwa na Wschodnie i Zachodnie.
W czasach Bizantyjskich Saloniki są drugim po Konstantynopolu najważniejszym miastem Cesarstwa Bizantyjskiego. Z tego okresu w mieście zachowało się najwięcej zabytków.

Kiedy w 1453 upada Konstantynopol Turcy powoli zdobywają Bałkany, w tym również Grecję. Zadomawiają się w niej na około 400 lat. Pomimo, że Grecy bardzo źle wspominają ten okres (co jest zresztą uzasadnione), to właśnie z niego zachowała się jedna z najbardziej barwnych dzielnic w mieście Kastro lub inaczej Ano Poli ( górna część miasta). Po wyzwoleniu Grecji Saloniki powoli wracają do swojej świetności. Tragiczny dla miasta okazuje się rok 1917 kiedy ma miejsce Wielki Pożar. Niszczy on prawie 2/3 miasta i pozostawia bez dachu nad głową ponad 200.000 mieszkańców. Ówczesne władze bardzo szybko przystępują do odbudowy zniszczonego miasta. Odbudowa następuje według planów francuskiego architekta i archeologa, Ernesta Hébrarda. Dzięki niemu Saloniki nabrały niepowtarzalnego piękna.

Współczesne Saloniki wielka mieszanka kulturowa, centrum rozrywkowe, kulturalne i naukowe Grecji. Od 1997 roku miasto zostało kulturalną stolicą Europy.

Co warto zobaczyć


Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Placu Arystotelesa, największego placu miejskiego w tej części Europy.
Plac przecina Via Egnatia, główna ulica miasta i pierwsza autostrada na świecie, zbudowana przez Rzymian. Miała ona łączyć Cesarstwo Wschodnie z Zachodnim.
Idąc Egnatią dojdziemy do Hamman Bay, dawnych łaźni tureckich, a następnie kompleksu pałacowego Cesarza Galeriusza. Z dawnego kompleksu do dnia dzisiejszego zachował się Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza i Rotonda. Łuk Triumfalny zdobią płaskorzeźby upamiętniające bitwy stoczone przez władcę. Rotonda, która miała być mauzoleum cesarza, w czasach chrześcijańskich została zamieniona na cerkiew św. Grzegorza.
W pobliżu znajduje się również cerkiew Agia Sofia, która jest wierną kopią imienniczki w Stambule.

Na samym nadbrzeżu wznosi się Biała Wieża, symbol wolnych Salonik. Pozostałości fortyfikacji obronnych zbudowanych przez Wenecjan. W czasach tureckich była ona więzieniem, a po wyzwoleniu stała się symbolem miasta. Obok niej wznosi się pomnik Aleksandra Wielkiego i jego ojca Filipa II.

Będąc w Salonikach koniecznie należy odwiedzić bazylikę św. Dymitra, patrona miasta. Jest to największa wczesnochrześcijańska bazylika w tej części Europy, zbudowana na rzymskich katakumbach (można je zobaczyć zwiedzając podziemia bazyliki), w miejscu gdzie zabito świętego.
Odwiedźcie również Muzeum Archeologiczne miasta. Zawiera ono przepiękną kolekcję złotej biżuterii wydobytej min. z grobu Filipa II.

Warto się również wybrać do Ano Poli, górnej części miasta by zobaczyć mury obronne, które kiedyś otaczały miasto. Ano Poli to ta część miasta gdzie kiedyś mieszkali Turcy. Tworzy więc plątaninę małych wąskich uliczek , z najstarszymi tawernami w Salonikach. Jest również jedyna część miasta, której nie zniszczył pożar.


Gdzie warto zjeść i dokąd wybrać się wieczorem


Aby skosztować prawdziwą grecką kuchnię polecam Ano Poli. W szachownicy wąskich uliczek każdy znajdzie coś dla siebie. W większości tawern grana jest również muzyka na żywo.
W centrum hitem kulinarnym miasta stał się Kitchen Bar. Restauracja znajduje się na terenie portu pasażerskiego. Tytułowa kuchnia znajduje się w centralnym miejscu, można więc zobaczyć jak przygotowywana jest nasza kolacja.

Na drinka możemy się udać do jednego z barów znajdujących się przy promenadzie. Nieco dalej od centrum znajdują się cluby, (Milos, Idrogios i wiele innych) w których grana jest muzyka międzynarodowa i grecka. Niedaleko bazyliki św. Dymitra znajduje się club Aigli, w którym odbywają się liczne koncerty i imprezy artystyczne.

Przykładowe cenyCenny w tawernach są umiarkowane. Kolacja to wydatek rzędu 20-30 od osoby euro w zależności od tego co zamówimy.

Sałatka grecka może kosztować od 5-7 euro.

Cena kawy waha się od 1,5 euro do 6 euro.
Kawa po grecku (elliniko kafe) kosztuje od 1,5-2 euro.

Piwo (birra) w barach kosztuje od 3-6 euro.

Drink to wydatek około 7 euro.

W Salonikach przyjmijmy jedną zasadę im bliżej morza tym drożej.

...

Odsłon: 12467 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Saloniki - krótki przewodnik po stolicy greckiej Macedonii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

kinga gajewska kinga gajewska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy