Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Stalin w Gori wiecznie żywy!

02.02.2010 Autor: Wojciech Wojtasiewicz[ 0 komentarzy ]
Pomnik Stalina przed miejskim ratuszem w Gori

Pomnik Stalina przed miejskim ratuszem w Gori
Źródło: Zdjęcie własne autora

Dom  rodzinny Józefa Wissarionowicza Stalina

Dom rodzinny Józefa Wissarionowicza Stalina
Źródło: Zdjęcie własne autora

Wnętrze muzeum Stalina w Gori

Wnętrze muzeum Stalina w Gori
Źródło: Zdjęcie własne autora

Zdjęcie Stalina - jedno z licznych w muzeum w Gori

Zdjęcie Stalina - jedno z licznych w muzeum w Gori
Źródło: Zdjęcie własne autora

Obowiązkowym punktem wycieczki do Gruzji jest wizyta w miejscowości Gori. Urodził się tam jeden z największych tyranów w historii świata – Józef Wissarionowicz Stalin.

Gori


To niewielkie miasto położone godzinę drogi na północny – zachód od gruzińskiej stolicy – Tbilisi, u zbiegu rzek Mtkwari (Kury) oraz Liachwi. Fundatorem miasta był Dawid Budowniczy (1089-1125), wybitny władca kaukaskiego państwa. Jednak miasto swą sławę zawdzięcza innej postaci. Otóż w Gori przyszedł na świat w 1878roku późniejszy dyktator Związku Radzieckiego, jeden z największych tyranów w historii świata, Józef Wissarionowicz Stalin. Z tego też powodu, miejscowość ta cieszy się nieustannym zainteresowaniem turystów odwiedzających Gruzję.

Muzeum Stalina


Do Gori najlepiej dostać się z Tbilisi marszrutką (mały bus – bardzo popularny środek transportu w Gruzji) z dworca autobusowego Dudibe. Kierowca wysadzi nas w dowolnym miejscu w Gori, jak tylko krzykniemy „gaaczeret”, co po gruzińsku znaczy „zatrzymaj się”. Wysiadając na centralnym placu miasta naszym oczom ukaże się monumentalny pomnik Józefa Stalina (patrz zdjęcie obok) usytuowany przed miejskim ratuszem. Główną miejską arterią jest Aleja Stalina, przy której znajdują się bloki z czasów sowieckich, niektóre w opłakanym stanie, część odnowiona po rosyjskim ataku na Gori w sierpniu 2008 roku w czasie „wojny pięciodniowej”.
Na końcu Aleji znajduje się Muzeum Stalina, otworzone jeszcze ze życia sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, 10 listopada 1937 roku. Pomimo tego, że wielokrotnie (m.in. w 1956 i 1988 roku) chciano zburzyć pomnik i muzeum, mieszkańcy Gori protestowali. Obecnie gruzińskie władze planują przebudowę Muzeum Stalina na Muzeum Walki z Komunizmem, co z pewnością napotka opór lokalnej społeczności.
Przed obiektem znajduje się, przeniesiony i częściowo zrekonstruowany, mały domek szewca Wissariona Dżugaszwilego – ojca Stalina, do którego można wejść do środka by ujrzeć w jakiej biedzie wychowywany był przyszły włodarz Kremla. Ponadto przed muzeum zobaczyć można także opancerzony wagon pociągu, którym podróżował Stalin od 1941 roku, m.in. na konferencję w Jałcie i w Teheranie. Waży on 83 tony, a do muzeum trafił w 1985 roku.
Budynek muzeum utrzymany jest w stylu socrealistycznym. Pierwotnie służył jako lokalne muzeum, następnie muzeum Stalina, a w 1953 (rok śmieci generalissimusa) przekształcono je w memoriał. Miejsce to swoisty skansen, w którym czas zatrzymał się w dniu „kiedy przestało bić serce wodza ludzkości”. Odwiedziny muzeum to niesamowita podróż w czasie do siermiężnej, szarej i ubogiej epoki komunizmu. Cena biletu wynosi 15 lari (gruzińska waluta), co w przeliczeniu daje 30 złotych.
W samym muzeum zobaczyć można kolekcję obrazów i zdjęć przedstawiających Stalina jako dziecko, młodzieńca, przywódcę Związku Radzieckiego (m.in. w towarzystwie Roosevelta i Churchilla) oraz plakaty propagandowe, dokumenty, wycinki z gazet z czasów sowieckich. Ponadto zgromadzono pokaźną kolekcję rzeczy osobistych Stalina, takich jak: meble biurowe, dary, które otrzymał, przybory toaletowe, fajki, zastawę stołową i wiele wiele innych drobiazgów.

Stalina nie oddamy!


Gros Gruzinów mieszkających w Gori zdaje sobie sprawę ze skali zbrodni, jakich dokonał ich krajan. Jednak mimo wszystko jest on dla nich bohaterem, symbolem, do którego mogą się odwołać i którym mogą się poszczycić.
Ponadto lokalna społeczność podchodzi do tej kwestii dość pragmatycznie. W samym Gori, jak i w całej Gruzji, panuje dość spore bezrobocie. Istnienie muzeum Stalina i napływ turystów, którzy oprócz wydania pieniędzy na zwiedzanie, korzystają także z restauracji i możliwości noclegu, stanowi poważne źródło dochodów dla sporej części mieszkańców Gori. Dlatego nie można się dziwić, że każdorazowa próba likwidacji muzeum czy pomnika Stalina budzi tak silny sprzeciw miejscowych. Dopóki ludzie nie będą mieli możliwości zarobkowania w inny sposób, dopóty nie pozwolą zniszczyć pamiątki po „największym synie” gruzińskiej ziemi.

Źródła:
Krzysztof Kaminski, Katarzyna Iskrzycka, Paweł Stefaniuk, "Przewodnik Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan. Magiczne Zakaukazie"
Portal Kaukaz.pl, www.kaukaz.pl


...

Odsłon: 6323 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Stalin w Gori wiecznie żywy! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Wojciech Wojtasiewicz Wojciech Wojtasiewicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy