Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unia Europejska na straży pokoju

01.05.2009 Autor: Angelika Krasińska[ 0 komentarzy ]

„Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny” twierdził Platon. Ta uniwersalna maksyma znajduje swoje potwierdzenie, również w Europie XXI wieku - cieszącej się pokojem i stabilizacją. Aby tak pozostało, członkowie UE muszą wspólnie stawić czoła wyzwaniom i zagrożeniom.

Integracja w ramach UE odbywa się na trzech polach, co obrazuje struktura filarów. Obok wspólnej polityki gospodarczej oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, obszarem współpracy jest też polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, stanowiąc drugi filar unijnej „konstrukcji”. Obejmuje on rozwój wspólnej obrony, która realizowana jest m. in. za pomocą środków militarnych. Podstawą prawną tych działań jest Traktat z Maastricht, podpisany w 1992 roku, ale sama idea wspólnej polityki obronnej sięga początków procesu integracji.

Ewolucja idei wspólnej obrony


Po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, w obliczu zagrożenia komunizmem, świat zachodni ogarnęła gorączka prób zabezpieczenia się przed kolejną globalną wojną. Remedium miała stanowić integracja państw w ramach między- i ponadnarodowych struktur o charakterze politycznym , gospodarczym i wojskowym. Pojawiło się wiele inicjatyw i pomysłów, a ich owocem było powstanie NATO oraz podpisanie obronnego Traktatu Brukselskiego. W Europie Zachodniej największym osiągnięciem w tym względzie było powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Miało to zneutralizować zagrożenie ze strony Niemiec i wzmocnić zachodnią cześć kontynentu w konfrontacji z blokiem wschodnim.
Sukcesy współpracy na polu gospodarczym zachęciły przychylnych idei integracji polityków do dalszej konsolidacji w kolejnych dziedzinach. W 1950 r. powstała Rada Europy, zajmująca się głównie ochroną praw człowieka i kulturą. Logiczną konsekwencją tego procesu było pojawienie się projektów integracji w obszarze militarnym. Wyrazem tego był pomysł francuskiego premiera René Plevena, przedstawiony w tym samym roku. Przewidywał on utworzenie ponadnarodowej Europejskiej Wspólnoty Obronnej, a w jej ramach armii europejskiej. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, państwa nie były gotowe na zrzeczenie się tak znacznej części suwerenności. Mimo podpisania umowy tworzącej EWO, z powodu braku ratyfikacji dokumentu przez Francję, przedsięwzięcie zakończyło się porażką.


Kompromisowym rozwiązaniem było utworzenie Unii Zachodnioeuropejskiej w 1954 r. Jej zadaniem miała być koordynacja polityki obronnej i zagranicznej zachodnioeuropejskich państw, jednak nie wyposażono jej w poważniejsze kompetencje kosztem suwerenności członków. Tym samym w praktyce nie odgrywała ona większej roli, a kwestia dalszego rozwoju idei wspólnej obrony została odłożona na półkę na wiele kolejnych lat.

Przełom roku 1989


Sytuacja zmieniła się w przełomowym roku 1989. Wraz z rozpadem bloku wschodniego zniknęło główne źródło zagrożenia, ale w jego miejsce wyłonił się szereg nowych, nieznanych dotąd niebezpieczeństw. Wraz z geopolitycznymi przemianami pojawiło się ryzyko wybuchu lokalnych konfliktów i kryzysów. Nadszedł czas na przeformułowanie podejścia do wspólnej obrony.

Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony


Sygnały o niebezpieczeństwie dla utrzymania pokoju na kontynencie (płynące głównie z Bałkanów), stały się impulsem do przyspieszenia zmian. Do Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) dołączono deklarację państw, które były członkami jednocześnie UE i UZE, w której pojawiło się pojęcie „europejskiej tożsamości w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” (ang. European Security and Defence Identity, ESDI). Była to koncepcja współpracy UE w ramach II filaru z NATO w obszarze europejskiego bezpieczeństwa. Nie sformułowano niestety jasno czym właściwie ESDI miało być.
Jednocześnie, po latach hibernacji tej organizacji, ożywieniu uległa współpraca w ramach UZE. Na mocy TUE stała się ona zbrojnym ramieniem UE. Wyposażono ją wówczas w szereg nowych kompetencji, ujętych w ramy tzw. misji petersberskich. Termin ten obejmował działania z zakresu utrzymywania bezpieczeństwa (akcje humanitarne, akcje ratownicze, operacje utrzymania pokoju, misje zarządzania kryzysem, operacje przywracania pokoju). W obrębie organizacji miała też powstać armia europejska, w skład której wchodziłyby kontyngenty z armii narodowych. Rozdźwięk między tymi ambitnymi planami, a rzeczywistością okazał się na tyle duży, że koncepcja ESDI poniosła fiasko.

Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony


Kolejnym krokiem na drodze do realizacji wspólnej obrony były postanowienia zawarte w Traktacie Amsterdamskim, podpisanym w 1997r. Przewidywał on nadanie UE kompetencji do realizacji misji petersberskich, włączając je do II filaru, we współpracy z UZE. Stanowiło to punkt wyjścia do dalszych decyzji.
Efektywność WPZiB była niewielka, a przed Europą stało ogromnie trudne zadanie uporania się z konfliktem bałkańskim. W tych warunkach doszło do spotkania Jacques'a Chiraca i Tony'ego Blaira w 1998r. w miejscowości Saint Malo i wydania wspólnej francusko - brytyjskiej deklaracji. Mówiła ona o konieczności wzmocnienia europejskich struktur obronnych niezależnie od NATO. Powtórzono też postulat utworzenia armii europejskiej.
Deklaracja z Saint Malo stała się podstawą podjętej rok później decyzji na szczycie UE w Kolonii. Przyjęto wówczas konkretne decyzje w celu budowy europejskiego systemu zbiorowego bezpieczeństwa. Zaowocowało to ustanowieniem, na spotkaniu w Helsinkach, Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (ang. European Security and Defence Policy, ESDP), jako części WPZiB. Bardzo ogólnie mówiąc, EPBiO przewidywała zwiększanie zdolności wojskowych Unii, by skutecznie działać na wypadek konfliktów zbrojnych i kryzysowych sytuacji na kontynencie. Jednocześnie realizowana miała być dalej współpraca w obrębie NATO. Decyzje te nie uchroniły UE przed kompromitacją podczas konfliktu kosowskiego w 1999 r.

Misje zagraniczne UE


Mimo wydarzeń w Kosowie, w ramach EPBiO przeprowadzano szereg misji UE na terenie samej Europy, oraz Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest realizowanych osiem misji, zakończone zostało dziewięć. Mają charakter policyjny, cywilny, cywilno – wojskowy, wojskowy, oraz prawno – doradczy. Poprzez te działania UE nie tylko realizuje swoją strategię bezpieczeństwa (określoną dokładnie w 2003 r.), ale pretenduje też do odgrywania roli jednego z czołowych aktorów na arenie międzynarodowej. Część misji była realizowana na podstawie mandatu ONZ. Jak dotąd można pozytywnie ocenić przebieg i efekty tych operacji. Europejscy decydenci wydają się rozumieć jak ważny jest udział w kontrolowaniu sytuacji w zapalnych rejonach, również poza granicami Europy.
Mimo niewątpliwych sukcesów na polu realizacji wspólnej polityki obronnej i bezpieczeństwa UE jest dopiero na początku żmudnej drogi do wcielenia w życie założeń ESDP. Stoją przed nią wyzwania związane z obecnymi, oraz nowymi zagrożeniami, takimi jak wojny domowe, terroryzm, piractwo morskie, czy przypadki łamania praw człowieka. Skomplikowanym zadaniem jest również koordynacja polityk 27 państw. Ale w sytuacji gdy priorytetem jest zachowanie pokoju, nie ma innej alternatywy.


...

Odsłon: 3397 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unia Europejska na straży pokoju nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Angelika  Krasińska Angelika Krasińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie Nauka i Technologie Nowość Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pokojówka - Accommodation Assistant 06.04.2017 Kraj: Irlandia

Parkieciarz (w Berlinie) 18.04.2017 Kraj: Niemcy

Kierowca CE – Hanower – praca stała z językiem angielskim 21.04.2017 Kraj: Niemcy

Kierowca hakowca 13.04.2017 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:29     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – transport mebli – podwójna obsada – 2400 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:27     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przewóz mebli – międzynarodówka LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:27     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca C+E plandeka 3/1, €1900-€2000 + diety Pola Materka pisze: Werker Sp. z o. o. jest agencją świadczącą usługi w zakresie zintegrowanego >> 10.03.2017 10:56     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMajowe sesje fotograficzne w Rzymie i Wenecji. 2017 Ślub w Rzymie, polski fotograf w Rzymie pisze: Maj w Italii? Bajkowy miesiąc - kwitnące drzewa, delikatny wiatr, słońce, optymalna >> 23.02.2017 12:07     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce? Jedź na Ukrainę... paweł szlęzak: prosze o kontakt chce nabyc prawojazdy ukrainskje prosze o kontakt muj numer telefonu...

Potrawy świąteczne w Niemczech rudy102c: To jest spoko bo robie prezentacje o Niemczech

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Bogdan: Witam mam zabraneta prawko w niemczech jest ktoś w jest ktoś w stanie pomóc załatwić...

Paneuropa Richarda Coudenhove-Kalergiego... wk*rwiona na maxa: Szkoda, że nie napisaliście, jakim sposobem Kalergi chciał wykorzenić nacjonalizm......

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Harmęże k. Oświęcimia, Polska, 03.05.2017 - 03.05.2017
Rycerskie Dni Rodzin

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy