Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unia Europejska na straży pokoju

01.05.2009 Autor: Angelika Krasińska[ 0 komentarzy ]

„Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny” twierdził Platon. Ta uniwersalna maksyma znajduje swoje potwierdzenie, również w Europie XXI wieku - cieszącej się pokojem i stabilizacją. Aby tak pozostało, członkowie UE muszą wspólnie stawić czoła wyzwaniom i zagrożeniom.

Integracja w ramach UE odbywa się na trzech polach, co obrazuje struktura filarów. Obok wspólnej polityki gospodarczej oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, obszarem współpracy jest też polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, stanowiąc drugi filar unijnej „konstrukcji”. Obejmuje on rozwój wspólnej obrony, która realizowana jest m. in. za pomocą środków militarnych. Podstawą prawną tych działań jest Traktat z Maastricht, podpisany w 1992 roku, ale sama idea wspólnej polityki obronnej sięga początków procesu integracji.

Ewolucja idei wspólnej obrony


Po tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, w obliczu zagrożenia komunizmem, świat zachodni ogarnęła gorączka prób zabezpieczenia się przed kolejną globalną wojną. Remedium miała stanowić integracja państw w ramach między- i ponadnarodowych struktur o charakterze politycznym , gospodarczym i wojskowym. Pojawiło się wiele inicjatyw i pomysłów, a ich owocem było powstanie NATO oraz podpisanie obronnego Traktatu Brukselskiego. W Europie Zachodniej największym osiągnięciem w tym względzie było powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Miało to zneutralizować zagrożenie ze strony Niemiec i wzmocnić zachodnią cześć kontynentu w konfrontacji z blokiem wschodnim.
Sukcesy współpracy na polu gospodarczym zachęciły przychylnych idei integracji polityków do dalszej konsolidacji w kolejnych dziedzinach. W 1950 r. powstała Rada Europy, zajmująca się głównie ochroną praw człowieka i kulturą. Logiczną konsekwencją tego procesu było pojawienie się projektów integracji w obszarze militarnym. Wyrazem tego był pomysł francuskiego premiera René Plevena, przedstawiony w tym samym roku. Przewidywał on utworzenie ponadnarodowej Europejskiej Wspólnoty Obronnej, a w jej ramach armii europejskiej. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, państwa nie były gotowe na zrzeczenie się tak znacznej części suwerenności. Mimo podpisania umowy tworzącej EWO, z powodu braku ratyfikacji dokumentu przez Francję, przedsięwzięcie zakończyło się porażką.


Kompromisowym rozwiązaniem było utworzenie Unii Zachodnioeuropejskiej w 1954 r. Jej zadaniem miała być koordynacja polityki obronnej i zagranicznej zachodnioeuropejskich państw, jednak nie wyposażono jej w poważniejsze kompetencje kosztem suwerenności członków. Tym samym w praktyce nie odgrywała ona większej roli, a kwestia dalszego rozwoju idei wspólnej obrony została odłożona na półkę na wiele kolejnych lat.

Przełom roku 1989


Sytuacja zmieniła się w przełomowym roku 1989. Wraz z rozpadem bloku wschodniego zniknęło główne źródło zagrożenia, ale w jego miejsce wyłonił się szereg nowych, nieznanych dotąd niebezpieczeństw. Wraz z geopolitycznymi przemianami pojawiło się ryzyko wybuchu lokalnych konfliktów i kryzysów. Nadszedł czas na przeformułowanie podejścia do wspólnej obrony.

Europejska Tożsamość Bezpieczeństwa i Obrony


Sygnały o niebezpieczeństwie dla utrzymania pokoju na kontynencie (płynące głównie z Bałkanów), stały się impulsem do przyspieszenia zmian. Do Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) dołączono deklarację państw, które były członkami jednocześnie UE i UZE, w której pojawiło się pojęcie „europejskiej tożsamości w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” (ang. European Security and Defence Identity, ESDI). Była to koncepcja współpracy UE w ramach II filaru z NATO w obszarze europejskiego bezpieczeństwa. Nie sformułowano niestety jasno czym właściwie ESDI miało być.
Jednocześnie, po latach hibernacji tej organizacji, ożywieniu uległa współpraca w ramach UZE. Na mocy TUE stała się ona zbrojnym ramieniem UE. Wyposażono ją wówczas w szereg nowych kompetencji, ujętych w ramy tzw. misji petersberskich. Termin ten obejmował działania z zakresu utrzymywania bezpieczeństwa (akcje humanitarne, akcje ratownicze, operacje utrzymania pokoju, misje zarządzania kryzysem, operacje przywracania pokoju). W obrębie organizacji miała też powstać armia europejska, w skład której wchodziłyby kontyngenty z armii narodowych. Rozdźwięk między tymi ambitnymi planami, a rzeczywistością okazał się na tyle duży, że koncepcja ESDI poniosła fiasko.

Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony


Kolejnym krokiem na drodze do realizacji wspólnej obrony były postanowienia zawarte w Traktacie Amsterdamskim, podpisanym w 1997r. Przewidywał on nadanie UE kompetencji do realizacji misji petersberskich, włączając je do II filaru, we współpracy z UZE. Stanowiło to punkt wyjścia do dalszych decyzji.
Efektywność WPZiB była niewielka, a przed Europą stało ogromnie trudne zadanie uporania się z konfliktem bałkańskim. W tych warunkach doszło do spotkania Jacques'a Chiraca i Tony'ego Blaira w 1998r. w miejscowości Saint Malo i wydania wspólnej francusko - brytyjskiej deklaracji. Mówiła ona o konieczności wzmocnienia europejskich struktur obronnych niezależnie od NATO. Powtórzono też postulat utworzenia armii europejskiej.
Deklaracja z Saint Malo stała się podstawą podjętej rok później decyzji na szczycie UE w Kolonii. Przyjęto wówczas konkretne decyzje w celu budowy europejskiego systemu zbiorowego bezpieczeństwa. Zaowocowało to ustanowieniem, na spotkaniu w Helsinkach, Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (ang. European Security and Defence Policy, ESDP), jako części WPZiB. Bardzo ogólnie mówiąc, EPBiO przewidywała zwiększanie zdolności wojskowych Unii, by skutecznie działać na wypadek konfliktów zbrojnych i kryzysowych sytuacji na kontynencie. Jednocześnie realizowana miała być dalej współpraca w obrębie NATO. Decyzje te nie uchroniły UE przed kompromitacją podczas konfliktu kosowskiego w 1999 r.

Misje zagraniczne UE


Mimo wydarzeń w Kosowie, w ramach EPBiO przeprowadzano szereg misji UE na terenie samej Europy, oraz Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest realizowanych osiem misji, zakończone zostało dziewięć. Mają charakter policyjny, cywilny, cywilno – wojskowy, wojskowy, oraz prawno – doradczy. Poprzez te działania UE nie tylko realizuje swoją strategię bezpieczeństwa (określoną dokładnie w 2003 r.), ale pretenduje też do odgrywania roli jednego z czołowych aktorów na arenie międzynarodowej. Część misji była realizowana na podstawie mandatu ONZ. Jak dotąd można pozytywnie ocenić przebieg i efekty tych operacji. Europejscy decydenci wydają się rozumieć jak ważny jest udział w kontrolowaniu sytuacji w zapalnych rejonach, również poza granicami Europy.
Mimo niewątpliwych sukcesów na polu realizacji wspólnej polityki obronnej i bezpieczeństwa UE jest dopiero na początku żmudnej drogi do wcielenia w życie założeń ESDP. Stoją przed nią wyzwania związane z obecnymi, oraz nowymi zagrożeniami, takimi jak wojny domowe, terroryzm, piractwo morskie, czy przypadki łamania praw człowieka. Skomplikowanym zadaniem jest również koordynacja polityk 27 państw. Ale w sytuacji gdy priorytetem jest zachowanie pokoju, nie ma innej alternatywy.


...

Odsłon: 3784 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unia Europejska na straży pokoju nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Angelika  Krasińska Angelika Krasińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Kierowca pielęgniarka fizjoterapeuta 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

monter ścian osłonowych 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy