Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Legalizacja pobytu we Włoszech

25.01.2010 Autor: Łukasz Matuszewski[ 1 komentarz ]
Jeśli pracujesz we Włoszech ponad 3 miesiące, musisz się zameldować.

Jeśli pracujesz we Włoszech ponad 3 miesiące, musisz się zameldować.
Źródło: sxc.hu (Autor: Nota)

Od wejścia Polski do UE i strefy Schengen możemy wjeżdżać do Włoch bez ograniczeń. Jeśli jednak chcemy spędzić we Włoszech ponad 3 miesiące musimy się zameldować.

Obywatelom polskim, podobnie jak wszystkim obywatelom należącym do Unii Europejskiej przysługuje prawo do swobodnego przemieszczania się po wszystkich krajach UE, bez potrzeby posiadania wizy wjazdowej. Jedynym wymogiem jest obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby wjeżdżającej (dowód lub paszport).

Obywatel Unii, który zdecyduje się na pozostanie we Włoszech przez okres dłuższy niż 3 miesiące musi spełniać odpowiednie wymogi.

Pobyt krótszy niż trzy miesiące


Przez pierwsze trzy miesiące pobytu, prawo włoskie nie przewiduje żadnych wymogów związanych z zalegalizowaniem pobytu, oprócz deklaracji obecności na terenie Włoch, które składa się na komisariacie policji.

Pobyt dłuższy niż trzy miesiące – Wpis do rejestru osób zameldowanych


Obywatel UE, który zdecyduje się na pobyt we Włoszech dłuższy niż trzy miesiące musi wpisać się do rejestru osób zameldowanych danego Urzędu/Gminy Miasta. Tego rodzaju wpis zastępuje podanie o przyznanie karty pobytu, która została zniesiona ponad rok temu. W chwili obecnej, dokumentem potwierdzającym prawo do pobytu jest „attestazione anagrafica”.

Prawo do tego rodzaju pobytu mają osoby, które są:
  • pracownikami etatowymi lub autonomicznymi;
  • studentami zapisanymi na studia publiczne lub prywatne i posiadają odpowiednie środki na utrzymanie się we Włoszech oraz ubezpieczenie zdrowotne;
  • osobami posiadającymi: wystarczające środki na pokrycie kosztów utrzymania siebie oraz rodziny w Italii oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby te, dokonując wpisu do rejestru osób zameldowanych muszą przedstawić odpowiednią dokumentację potwierdzającą prawo do przebywania we Włoszech.
Do wniosku o wpis należy dołączyć:
1) ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport;
2) codice fiscale wydany przez Agenzia delle Entrate;
3) deklarację potwierdzającą miejsce zamieszkania;
4) dokumentację potwierdzającą posiadanie zatrudnienia (umowa o pracę, zaświadczenia o zarobkach, odpis wpisu do Izby Handlowej, itd.)
5) 2 znaczki skarbowe o wartości 14,62 euro.

Uwaga! Niektóre z Gmin/Urzędów mogą wymagać od wnioskodawców innych dokumentów, dlatego też, przed złożeniem wniosku należy skontaktować się z danym urzędem.
Attestazione di iscrizione anagrafica wydawana jest obywatelom UE na okres 5 lat. Po upływie pierwszych 5 lat obywatel Unii, przebywający we Włoszech legalnie ma prawo do attestazione di iscrizione anagrafica permanente a durata indeterminata.

Deportacja


Według prawa włoskiego, w przypadku, gdy minęło trzy miesiące od momentu przyjazdu do Italii i obywatele UE nie jest w stanie uregulować swojego pobytu, może zostać wydalony z terytorium Włoch. Wydalić można również osoby, które po dokonaniu wpisu do rejestru nie przestrzegają obowiązującego tutaj prawa.

Postanowienie o wydaleniu może zostać przyjęte przez Prefekturę, także na podstawie umotywowanego zgłoszenia przez burmistrza i przewiduje termin wydalenia nie krótszy niż miesiąc. Wraz z postanowieniem i wykonaniem wydalenia osoba taka otrzymuje również “attestazione di obbligo di adempimento”, którą obywatel UE musi dostarczyć do włoskiego urzędu konsularnego kraju do którego się uda.

Postanowienie o wydaleniu nie przewiduje jednak zakazu ponownego wjazdu na teren Italii. W przypadku, gdy powróci on tutaj przed upływem okresu czasu wyznaczonego w postanowieniu i nie będzie mógł w żaden sposób zademonstrować przedstawienia dokumentu potwierdzającego wykonanie wydalenia w konsulacie włoskim, grozi kara więzienia od miesiąca do 6 miesięcy i grzywna w wysokości od 200 do 2.000 euro.

Obywatel UE, który poszukuje zatrudnienia


Obywatel UE, który poszukuje pierwszego zatrudnienia we Włoszech i który nie spełnia warunków, aby móc złożyć wniosek o wpis do rejestru w Comune, nie może zostać wydalony z Italii do momentu, do kiedy będzie mógł przedstawić wpis do włoskiego Urzędu Pracy (Centro per l’impiego), dokonanego nie dłużej niż sześć miesięcy wcześniej i który zadeklarował swoją chęć natychmiastowego podjęcia zatrudnienia.

Avv. Mascia Salvatore
Stranieri in Italia


Źródło: Nasz Świat nr 8 (16-30 kwietnia)/2009

Artykuł pochodzi z archiwum poradników „Żyć i pracować we Włoszech”:
http://www.naszswiat.net/poradniki/160-legalizacja-pobytu-we-woszech.html


...

Odsłon: 11143 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Legalizacja pobytu we Włoszech:

Komentarz

agnieszka

2012-03-06, 13:01

no tak ja mieszkam juz tu 5 rok na jednym mieszkaniu wlasciciel mial na to 3 miesiace zeby znalezc mieszkanie a okazalo sie ze mam z dziecmi isc na mieszkanie bez wody daleko od szkoly nie wiem gdzie sie udac moje emagli aniadare12@wp.plPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Łukasz Matuszewski Łukasz Matuszewski Wydawca TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 28.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Magdeburg

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Fizjoterapeuta 21.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hagen

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy