Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jacek Saryusz-Wolski rozmowa o Łodzi [wywiad]

07.01.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 1 komentarz ]
Jacek-Saryusz Wolski

Jacek-Saryusz Wolski
Źródło: Łukasz Matuszewski

Wywiad z posłem do Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczącym komisji spraw zagranicznych PE na temat lokalizacji Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego oraz rodzinnej Łodzi.

Łukasz Matuszewski: Jakie szanse ma Łódź na Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego?

Jacek Saryusz-Wolski: Złożyliśmy w tej sprawie wniosek, bardzo duży i gruby, wersji elektronicznej. Jest w nim argumentacja i wszystkie możliwe poparcia oraz warunki na jakich miasto to oferuje. W tej chwili 11 wniosków chętnych miast jest procedowanych w Parlamencie Europejskim. Zespół ekspertów spoza Polski, wybierze trzy miasta. Wydaje się, że merytorycznie łódzki wniosek jest najlepszy, na pewno jest absolutnie w czołówce. W Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej chcemy oddać na potrzeby Biura gratis na 10 lat całe piętro. Proponujemy dodatkowe wsparcie miasta Łodzi. To byłby taki punkt, który by żył, mogli by przychodzić zainteresowani, ale też szkoły i uczelnie.

Piotr Anuszczyk: A czy widział Pan wnioski pozostałych miast?

Tak. Jeśli chodzi o jakość propozycji, to najwyżej ocenia się wniosek szczeciński i wrocławski. Natomiast na niekorzyść naszego łódzkiego wniosku działa, przekleństwo tego miasta w cudzysłowie oczywiście czyli bliskość Warszawy.

ŁM:Co zyska miasto, w którym zostanie założone to Biuro?

Co z tego jest? Takie nasze główne biuro jest w Warszawie. W dużych krajach członkowskich jest zwyczaj, (to dotyczy Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, czyli w tych największych), że jest nie tylko stolica, ale jeszcze jedno więcej. I prawie zasadą jest, że to drugie biuro informacyjne jest w drugim największym mieście tj. Mediolan we Włoszech, tj. Barcelona w Hiszpanii, tj. Marsylia we Francji, tj. Edynburg w Zjednoczonym Królestwie. I to jest biuro, które ma personel, ma program, ma budżet i prowadzi działalność informacyjną. Rola jego polega na tym, że tam gdzie ono oddziaływuje, skraca dystans między obywatelami, między społecznością, między różnymi grupami, młodzieżą, studentami, nauczycielami, tymi, którzy są zainteresowani Parlamentem Europejskim. Tam można uzyskać bezpośrednie informacje, czy to w formie elektronicznej czy w formie pisanej. Dzieją się tam różnego rodzaju działania typu konferencyjnego, seminaryjnego, na które zaprasza się dziennikarzy.

PA: Pracownicy biura tłumaczą jak posługiwać się Unią Europejską?


Właśnie tak. W łódzkiej propozycji, która oby się przebiła, jest taki nowatorski pomysł, żeby połączyć Biuro z planowaną Europejską Regionalną Telewizja Internetową. Dzięki temu na miejscu, na żywo można oglądać obrady Parlamentu, ważne obrady Komisji, można śledzić obieg dokumentów oraz to jak przebiegają sprawy ważne dla danego miasta, np. dla Łodzi, jak przebiega wsparcie Unii dla czystej technologii węglowej.

ŁM: Odnośnie szans Łodzi na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, podobno jesteśmy liderem?

Ja słyszałem od ambasadora Polski w Brukseli właśnie takie coś, że w tej gamie prezentujemy się najlepiej. Co mnie ucieszyło, ale i trochę zdziwiło bo wiem, jakim potencjałem dysponują Wrocław, Kraków, nie mówiąc o Warszawie. Po pierwsze to jest trochę tak, jak w tej piosence Skaldów, nie chodzi o to, by złapać króliczka, tylko żeby go gonić. Czyli samo zmierzanie do tego powoduje wyniesienie problemu kultury i zmianę wizerunku miasta, niezależnie od tego czy na końcu drogi, jest ta nagroda czy nie. Więc dzięki samemu dążeniu, już w Łodzi się wiele dzieje. Po drugie, jeśli brać pułap startu i zasoby, to Łódź zawsze była pokrzywdzona jakoś przez historię. Te wszystkie pomysły festiwalowe, nowe centrum Łodzi etc. etc. To widać tutaj ruch. Może tylko Wrocław jest równie dynamiczny czy porównywalny. Natomiast to jest długa, daleka perspektywa 2016, jest skomplikowana procedura wybierania. Naprawdę mamy szansę i trzeba wszystko zrobić, żeby to prestiżowe i przynoszące korzyści miano zyskać, ale nawet jeśli, co nie daj Boże, to wszystko to, co się uruchomi dzięki temu, ta aktywność ludzka i inne rzeczy pozostaną i one same w sobie będą cenne.

ŁM: Oprócz samej promocji miasta i samej promocji kultury i turystyki, czy tutaj są jakieś szanse na przyciągnięcie również biznesu? Czy może te działania związane z promocją Łodzi na Europejską Stolicę Kultury, już pomogły pozyskać jakichś inwestorów lub są jacyś inwestorzy zainteresowani?


O konkretne plany to proszę Biuro Promocji Łodzi pytać, bo takie rozmowy są poufne. Natomiast jest szereg inwestorów, którzy tutaj przyszli. No taką flagową lokalizacją jest Manufaktura, ale np. Dell. Wydaje mi się, że powoli idziemy w takim kierunku nie tylko miasta, gdzie się montuje lodówki czy pralki, z całym szacunkiem dla artykułów gospodarstwa domowego, tylko idzie się dalej.

PA: Czy zagraniczny inwestor przyjeżdżając do Łodzi już teraz znajdzie ciekawą ofertę spędzania czasu wolnego? Czy to miasto będzie atrakcyjne, czy to nie będzie dla niego zesłanie, że musiał pojechać do Polski, do Łodzi.

Szansa dla Łodzi nie jest na poziomie takiej turystyki obrazkowej np. Wawel w Krakowie, itd. Bo Wawelu w Łodzi nie będzie. Natomiast są szanse dla turystyki bardziej wyspecjalizowanej - ludzi zainteresowanych miastem o pewnym obrazie architektonicznym secesyjno-eklektycznym, czy miastem transformacji przemysłowej. Czy wreszcie miastem, które ma takie, a nie inne doświadczenia i tradycje filmowe itd. Dla pewnej kategorii koneserów. Tego ludzie w innych miastach Polski nie znają, prawda?

PA: Jak ocenia Pan sytuację Łodzi? Bo od 5 lat jesteśmy w Unii i od podobnego czasu mówimy o nowoczesnych technologiach…

To jest bardzo długi proces, ale są pomysły. Jest np. pomysł takiego centrum nowych technologii przy Politechnice Łódzkie jeśli chodzi o nanotechnologie i drugiego jeśli chodzi o energię. Są pomysły wyspecjalizowania naszego Instytutu Medycznego pod kształcenie lekarzy dla NATO, a to dosyć specyficzny profil lekarza wojskowego. To się dzieje za wolno i za mało - zgoda. Ja w rozmowach z doktorami wszystkich uczelni uczestniczę i oni są bardzo na to otwarci i uważają, że przyszłość Łodzi to miejsce skrzyżowania tych osi Sztokholm – Ateny i Paryż – Moskwa jest idealne, żeby tu takie rzeczy umiejscawiać, centrum logistyczne. To się nazywa po angielsku Value Added Services, czyli są to te wysoko przetworzone działania gospodarcze, gdzie myśl jest nośnikiem, a nie surowiec, a nie tania siła robocza.

ŁM: Według rankingu Instytutu Kościuszki, jest Pan jednym z najbardziej pracowitych i najbardziej widocznych, rozpoznawalnych europosłów…

Tak, zostałem numerem jeden.

ŁM: Czy ma Pan jakieś ulubione miejsca w Europie, szczególnie teraz w okresie zimowym. Najchętniej by Pan pojechał na urlop gdzieś poszusować, a może na plaże, może jakieś ulubione miasta?

Tak mam kilka takich. Jedno to jest Zakopane, drugie to są Mazury. [śmiech – red.]

ŁM: A z europejskich?

Nie, ja mam Europę na co dzień. Z radością wracam i zawsze gdzieś w Polsce dobrze się czuję.

Dziękujemy za rozmowę.

>> Przeczytaj koniecznie: Pierwsza część wywiadu z Panem Przewodniczącym, dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zapraszamy.


...

Odsłon: 3837 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Jacek Saryusz-Wolski rozmowa o Łodzi [wywiad]:

Komentarz

Politykier1wody

2010-01-21, 23:46

Wiadomo już coś odnośnie filii Parlamentu Europejskiego? Dziś najpierw ogłosili shortlistę 3 miast bez Łodzi, później dopisano jeszcze 3 i jedni mówią, że jest Łódź inni, że Rzeszów. Ktoś wie jak jest ostatecznie?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy