Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca w Finlandii – praktyka w ambasadzie RP [wywiad]

20.12.2009 [ 0 komentarzy ]
Praca w Finlandii to także zwiedzanie okolicznych krajów - na zdjęciu Radek na tle Soboru świętego Aleksandra Newskiego w Tallinnie w Estonii.

Praca w Finlandii to także zwiedzanie okolicznych krajów - na zdjęciu Radek na tle Soboru świętego Aleksandra Newskiego w Tallinnie w Estonii.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Praktyka studencka w ambasadzie RP w Finlandii - na zdjęciu Radek w Helsinkach.

Praktyka studencka w ambasadzie RP w Finlandii - na zdjęciu Radek w Helsinkach.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Radek, student Politologii na Uniwersytecie Wrocławskim, wyjechał w ramach programu praktyk studenckich w ambasadach RP, do Finlandii. Przeczytajcie, co ma do powiedzenia na temat pracy w Finlandii.

Daniel Szczegielniak, TwojaEuropa.pl: Jeszcze będąc na piątym roku studiów postanowiłeś wyjechać na praktykę studencką w ambasadzie RP w Finlandii. Co zainspirowało Cię do Twojej decyzji? Czy nie był to w pewnym sensie „skok na głęboką wodę”?

Radek: Decyzję o odbyciu praktyki podjąłem już pod koniec 4 roku studiów. Zapytanie o możliwość odbycia praktyk wysłałem do ambasad polskich w Sztokholmie, Oslo i Helsinkach. Z Finlandii dostałem odpowiedź najszybciej i na pół roku przed rozpoczęciem praktyki, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym praktyk studenckich w placówkach MSZ, wysłałem niezbędną dokumentację do ambasady. Inspiracją były relacje moich znajomych, którzy mieli możliwość odbycia takich praktyk wcześniej. Co do skoku na głęboką wodę, to trudno to tak nazwać: posiadałem pewne obawy, ale nie traktowałem mojego wyjazdu w ten sposób.

Dlaczego praca w Finlandii, a nie na przykład w Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie język angielski jest językiem urzędowym? Czy nie myślałeś o krajach południa, jak na przykład Włochy, Hiszpania czy Portugalia, które oferują swoim mieszkańcom piękną pogodę przez większą część roku?

Nie wybrałem Wielkiej Brytanii ani Irlandii z racji tego, że wcześniej śledziłem różnego rodzaju fora internetowe. Studenci zamieszczali na nich wiele złych opinii na temat w/w krajów, dotyczyły one głównie tego, że byli oni w pewnym sensie wykorzystywani, do pracy raczej związanej z obsługą urządzeń biurowych i tłumaczeń, aniżeli spraw bardziej poważnych, na które można pozwolić studentowi podczas tego rodzaju praktyk. Opinie na temat „północy” okazały się bardzo pozytywne, stąd też moja decyzja, aby właśnie tam wysłać swoje podanie. Argument związany z pogodą, jeśli chodzi o południe Europy, nie przemawiał do mnie. Inna sprawa to względy językowe: nie znam języka hiszpańskiego ani portugalskiego, a język włoski mam opanowany na poziomie „komunikatywnym”, aczkolwiek wydaje mi się, że niewystarczającym do pracy w polskiej ambasadzie. W Finlandii język angielski jest bardzo rozpowszechniony, a z drugiej strony, z racji dużej emigracji zarobkowej z Rosji i Republik Nadbałtyckich, można się tu porozumiewać także w języku rosyjskim.

Jakie wyzwania stoją przed osobą, która chciałaby wyjechać do pracy w ramach praktyki studenckiej w ambasadzie RP? Jakie korzyści w Twojej ocenie niesie ze sobą praca w Finlandii w polskiej ambasadzie?

Praca w Finlandii i wszystko, co się z tym wiąże jest wyzwaniem. Dużo zależy od osoby, która będzie opiekunem studenta podczas praktyki i od zakresu odpowiedzialności, jaka zostanie powierzona praktykantowi. W moim wypadku odniosłem wrażenie, że pozwolono mi zapoznać się z pracą całej placówki, jak również powierzano mi interesujące zadania, nierzadko wymagające dużego wkładu energii i kompetencji.

Do korzyści związanych z moją pracą w Finlandii należy zaliczyć przede wszystkim doświadczenie i jest to coś trudnego do zmierzenia. Każdy może się nauczyć czegoś innego bądź wynieść zupełnie odmienne doświadczenia i dokonać innych obserwacji w ramach takiego wyjazdu. Praca w Finlandii w ambasadzie RP jest formą przygody i to zależy chyba tylko od naszych predyspozycji i starań, jak wiele będziemy potrafili z niej wynieść. Obserwowanie pracy w ambasadzie i konsulacie może dać praktykantowi motywację do tego, aby ciężko pracować i być może, kiedyś w przyszłości, stać się częścią takiego zespołu „na placówce”.

Czy praca w Finlandii niesie ze sobą problemy wynikające ze spotkania się ze sobą dwóch przecież różnych kultur? Jakie różnice zauważyłeś między kulturą polską i fińską?

Na tego rodzaju pytania można by opowiadać bardzo długo. Różnice są ogromne, Finowie przede wszystkim są narodem spokojniejszym, ale z drugiej strony bardzo otwartym, życzliwym i pomocnym. Problemów nie ma żadnych, a sprawy ułatwia powszechna znajomość języka angielskiego w Finlandii, dzięki czemu bardzo łatwo jest się z każdym porozumieć.

Czy polecasz tego rodzaju wyjazdy na praktyki zagraniczne innym studentom? Czy polecasz Finlandię, jako kraj, do którego warto przyjechać, aby tu pracować?

Polecam taki wyjazd na praktykę, bo jak wspomniałem, można zdobyć w ten sposób bardzo ciekawe doświadczenie. Polecam także samą pracę w Finlandii, gdyż jest to kraj, który łączy w sobie atmosferę Skandynawii (jaką znamy np. ze Szwecji) i Rosji (Helsinki zbudowane są na podobieństwo St. Petersburga). Okolice i same Helsinki są miejscem bogatym w różnego rodzaju atrakcje turystyczne oraz interesującą architekturę.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej na temat życia i pracy w różnych krajach Unii Europejskiej możecie przeczytać również w artykułach „Praca w Irlandii”, "Praca w Anglii i w Irlandii" oraz "Studia i praca w Szkocji".

...

Odsłon: 9746 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Praca w Finlandii – praktyka w ambasadzie RP [wywiad] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: NÖRDLINGEN

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy