Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Tajemnicze światło na norweskim niebie czy nieudana próba rosyjskiej rakiety?

13.12.2009 [ 0 komentarzy ]
Rosyjski pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym zdolny do przenoszenia broni nuklearnej "Buława".

Rosyjski pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym zdolny do przenoszenia broni nuklearnej "Buława".
Źródło: Wikimedia Commons

Spektakularne widowisko świetlne na norweskim niebie wzbudziło entuzjazm amatorów UFO i rozczarowanie Rosjan kolejną nieudaną próbą ich rakiety morskiej "Buława".

Niezidentyfikowany obiekt latający?


Osobliwe, spiralne, niebiesko-białe światło, które można było zaobserwować 9 grudnia bieżącego roku na bezchmurnym nocnym niebie nad miasteczkiem Tromso w północnej Norwegii, wywołało poruszenie w środowisku obserwatorów niezidentyfikowanych obiektów latających (ang. unidentified flying object - UFO, pol. NOL).

Świadkowie opisywali zjawisko jako białe światło, które wyłoniło się zza linii gór, aby zawisnąć nad czarnym niebem i kręcić się na podobieństwo wielkiej spirali.

Jeden z naocznych świadków, mieszkaniec Tromso, Totto Eriksen powiedział norweskiej gazecie VG Nett, że światło wyglądało jak "rakieta, która kręciła się w kółko, aby w końcu wystrzelić po skosie w dal".

Australijska gazeta Herald Sun napisała, że obserwatorzy NOL (UFO) "uczynili wrzawę po tym, jak nagranie wideo pojawiło się w Internecie, przedstawiając najbardziej przekonujący jak dotąd dowód na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie".

Rosyjska próba rakiety nuklearnej


Okazuje się jednak, że wytłumaczenie pochodzenia ogromnej spirali na norweskim niebie jest o wiele bardziej prozaiczne, niż by tego niektórzy oczekiwali - najnowsza rosyjska rakieta morska "Buława", zdolna do przenoszenia broni nuklearnej, uległa zniszczeniu po nieudanej próbie wystrzelenia na Morzu Białym.

Rosyjska łódź podwodna o napędzie atomowym "Dmitrij Donskoj" wystrzeliła rakietę klasy "Buława", w której uległ awarii silnik stopnia trzeciego, potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Była to siódma nieudana próba rakiety z dwunastu prób, jakim poddany został rosyjski pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym - podaje agencja Interfax.

Kompromitacja rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego


Pavel Felgenhauer, rosyjski ekspert do spraw obrony stwierdził, że ostatnia nieudana próba skompromitowała rosyjską marynarkę wojenną i skutecznie zniweczyła dążenia Rosji do utrzymania statusu potęgi nuklearnej.

"Rosyjski przemysł zbrojeniowy uległ rozpadowi do tego stopnia, że nie potrafi sprawić, żeby tak skomplikowany system zadziałał. Technologia i umiejętności wydają się być zaprzepaszczone", powiedział.

Felgenhauer powiedział, że spektakularne światło, jakie pojawiło się na norweskim niebie, jest typowym zjawiskiem w przypadku awarii pocisku balistycznego. "Tego typu światła i chmury pojawiają się od czasu do czasu, kiedy pocisk ulega awarii w wyższych partiach atmosfery i były odnotowywane w przeszłości", stwierdził. "Przynajmniej nieudana próba rakiety była ciekawym widowiskiem dla mieszkańców Norwegii".

Źródło:
http://www.guardian.co.uk...

Odsłon: 5638 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Tajemnicze światło na norweskim niebie czy nieudana próba rosyjskiej rakiety? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem łazienek - bez znajomości języka 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Emsbüren

Pracownik (k/m) ds. wprowadzania danych - wsparcie działu HR 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen (Ems)

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy