Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sprowadzanie auta z zagranicy - praktyczne porady

01.12.2009 Autor: Aneta Kaczmarek[ 9 komentarzy ]
Formalności związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy wymagają cierpliwości.

Formalności związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy wymagają cierpliwości.
Źródło: stock.xchng

Sprowadzenie auta z zagranicy jest prostym sposobem, by stać się posiadaczem samochodu za rozsądne pieniądze. Jednak radość z nowego nabytku zwykle słabnie wraz z początkiem biurokratycznej wędrówki.

Za granicą


Bez względu na to, czy kupujemy auto od osoby fizycznej czy firmy, transakcję należy odpowiednio udokumentować. W pierwszym przypadku najczęściej zawiera się umowę sprzedaży, w drugim natomiast wystawiana jest faktura lub rachunek. Dokonując zakupu od osoby fizycznej, warto sporządzić umowę dwujęzyczną. Daje to szansę zaoszczędzenia na tłumaczeniu na język ojczysty. Nie jest to jednak nic pewnego, bowiem niektóre urzędy wymagają tłumaczenia umowy z pieczęcią przysięgłego. Przy zakupie auta powinniśmy otrzymać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu oraz dwa komplety kluczyków. Z takim zestawem możemy dokonać tymczasowej rejestracji i zadbać o ubezpieczenie auta. Czynności tych dokonujemy w lokalnym urzędzie (działającym na wzór polskiego Urzędu Komunikacji), który przygotuje niezbędne dokumenty. Najczęściej w pobliżu znajdują się firmy wyrabiające tymczasowe tablice rejestracyjne oraz firmy ubezpieczeniowe. Jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu od firmy, to w wielu przypadkach możemy liczyć, że pomoże ona w załatwianiu tych formalności. W większości krajów trwają one 1-2 godziny, a ich koszt waha się od 50 do 120 euro. I na tym koniec formalności za granicą.

Polska rzeczywistość. Krok 1


Mimo że już od 5 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej, to znaczna większość naszych urzędów nadal nie honoruje obcojęzycznych dokumentów i wymaga umowy przełożonej przez tłumacza przysięgłego. Przed wizytą w Wydziale Komunikacji warto jednak dowiedzieć się, czy urząd w naszym mieście przyjmuje dwujęzyczny dowód zakupu, by w najlepszym przypadku zaoszczędzić od 60 do 150 zł. W przeciwnym wypadku pieczątka tłumacza na dowodzie zakupu (umowie sprzedaży, fakturze lub rachunku) będzie niezbędna.

Krok 2


Kolejnym etapem jest badanie techniczne auta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie zostawimy ok. 170 zł, a w zamian dostaniemy dokument identyfikacyjny pojazdu oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym. Tu zachodzi niezgodność między prawem unijnym a krajowym, bowiem wedle pierwszego kraj członkowski ma obowiązek honorowania badań przeprowadzonych w innych państwach UE. Niemniej polskie urzędy respektują jedynie te przeprowadzone w kraju.

Krok 3


Następnie udajemy się do Urzędu Celnego. W ciągu pięciu dni od zakupu auta należy złożyć w urzędzie zgodnym z miejscem naszego zamieszkania deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego o symbolu AKC-U oraz dokonać wpłaty podatku akcyzowego. Do deklaracji dołączamy kopie wszystkich dotychczas uzyskanych dokumentów. Oryginały okazujemy do wglądu urzędnikowi. Należy przy tym pamiętać o złożeniu wniosku do naczelnika Urzędu Celnego o wydanie zaświadczenia o zapłacie podatku akcyzowego. Będzie ono niezbędne w wydziale komunikacji. Do niedawna wysokość akcyzy w naszym kraju ustalana była według wieku pojazdu. Obecnie zależy od pojemności silnika, o czym warto wiedzieć przed zakupem auta. Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują dwie stawki akcyzy: 3,1 proc. wartości pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 i 18,6 proc. wartości pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.

Krok 4 i 5


Nabywając auto w państwach UE nie musimy płacić podatku VAT. W Urzędzie Komunikacji musimy złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. W tym celu składamy wniosek VAT-24 i załączamy kserokopię dokumentów nabycia oraz dowodu opłaty skarbowej w wysokości 160 zł. Na wydanie zaświadczenia Urząd ma 7 dni roboczych. Kolejna sprawa to opłata recyklingowa – 500 zł przelanych na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na pokrycie kosztów przyszłego złomowania.

Finisz


Ostatnim etapem biurokratycznej podróży jest wizyta ze wszystkimi dokumentami, ich kopiami i dowodami opłat w Urzędzie Komunikacji, gdzie czeka na nas jeszcze kilka opłat i formalności. Wreszcie z ulgą na sercu i uśmiechem na ustach możemy wyruszyć na polskie drogi.
Aż ciśnie się na usta stwierdzenie, że na nudę w naszej rzeczywistości urzędowej petent narzekać nie może.

Źródło: www.bankier.pl


...

Odsłon: 19037 | ranking >>


Komentarze: 9 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Sprowadzanie auta z zagranicy - praktyczne porady:

Komentarz

elpolako

2010-01-13, 09:00

W krajach Unii Europejskiej obowiązuje swobodny przepływ towarów, dotyczy to także samochodów osobowych. Tak więc przywóz do Polski samochodów z dowolnego kraju Unii powinien być wolny od należności celnych przywozowych.


Komentarz

Maciek

2010-01-13, 11:03

A jak długo można na terenie kraju poruszać się sprowadzonym samochodem jeśli ma opłacone ubezpieczenie np. w Holandii? Są jakieś ograniczenia czasowe? I jakie może mieć to ewentualne minusy?
Pracuję w Holandii, mam tu samochód i zastanawiam się, czy wracając do Polski muszę przerejestrowywać go czy mogę jeździć nim tutaj jak długo chcę?


Komentarz

elpolako

2010-01-13, 15:31

Od 1 maja 2004 r. każdy Polak legiitymujący się ważnym prawem jazdy może prowadzić auto zarejestrowane w jednym z państw wspólnoty bez żadnych ograniczeń.


Komentarz

maci

2010-02-28, 15:29

ale kraj niech mi ktoś wyjaśni wcześniej okazało sie że niezgodna jest akcyza ,teraz co znowu jest zgodna i skad sie w zieło te 18%
czy holender jak kupuje auto w niemczeh to coś płaci chyba nie.


Komentarz

pioniere

2010-02-28, 15:32

w 2006 roku mieszkałem w belgi byłem tam zameldowany kupiłem samochód w niemczech i nie płaciłem zadnych akcyz tylko rejestracja i ubezpieczenie czemu w polsce jest inaczej????

może jakis zbiorowy pozew do trybunału------czas ukrucic to zllodziejstwo.


Komentarz

Sebastian

2011-09-05, 09:45

Można uniknąć tego wszystkiego udając się do firmy takiej jak ta www.carcomplex.republika.com


Komentarz

Ewa

2011-10-13, 21:42

kupilam nowy samochod w Polsce i chce zabrac go do belgii co musze zrobic by go legalnie tam zarejestrowac?


Komentarz

gregory

2012-07-15, 00:26

Dla laika takiego jak ja najlepszym rozwiązaniem było powierzenie komuś kupna samochodu. Słyszałam reklamę Auto Broker Leśniewscy w radiu i postanowiłam zaryzykować, może też dlatego, że wiedziałam, że gorzej niż ja nie kupi już nikt ;) mam złe doświadczenia z handlarzami itp. Więc tu się ucieszyłam dowiadując się, że oni wszystko sprawdzają i wszystko mam na piśmie! Sprawdzili mi auto, dostałam Seata Leona całego w oryginale, z niskim przebiegiem i książką. Ja się na tym w ogóle nie znam, więc tym bardziej ucieszyłam się, że oni wszystkim się zajęli- nawet rejestracją, wystarczyło napisać odpowiednie upoważnienie :)


Komentarz

Amar

2015-02-10, 13:11

www.amar-rejestracja.pl

Rejestracja pojazdów sprowadzonych

Formalności w:

Urzędzie Celnym

Urzędzie Skarbowym

Wydziale Komunikacji

Tłumaczenia przysięgłe, opinie rzeczoznawców,
ubezpieczenia komunikacyjne, przeglądy techniczne.

ul. Łodygowa 27
03-687 Warszawa
tel. 516 513 279
tel. 506 835 847Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Aneta Kaczmarek Aneta Kaczmarek Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Monter okien 20.07.2020 Kraj: Holandia

Brukarz (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy