Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prawosławne Boże Narodzenie

23.11.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 1 komentarz ]
Prawosławne Boże Narodzenie - obchody w Mińsku

Prawosławne Boże Narodzenie - obchody w Mińsku
Źródło: Pavel Tourtsevitch

Choinka w centrum Mińska

Choinka w centrum Mińska
Źródło: Pavel Tourtsevitch

Kutia tradycyjna potrawa z pszenicy z makiem, orzechami i miodem.

Kutia tradycyjna potrawa z pszenicy z makiem, orzechami i miodem.
Źródło: Wikipedia

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni później, niż u katolików. Jeśli się jednak dokładniej przyjrzeć tradycjom obu religii dostrzec można dostrzec również inne różnice.

Boże Narodzenie jest jednym z głównych świąt chrześcijańskich, obchodzonym na cześć narodzenia (ucieleśnienia) Jezusa Chrystusa. Świętuje się w nocy z 24 na 25 grudnia wg kalendarza gregoriańskiego co, w związku z tym, że w Rosji Cerkiew na początku XX stulecia nie przeszła z kalendarza juliańskiego na nowy – gregoriański, odpowiada nocy z 6 na 7 stycznia wg kalendarza juliańskiego.
W kulturze świeckiej Boże Narodzenie kojarzone jest najczęściej z choinką, dawaniem prezentów i składaniem życzeń. Na całym świecie tradycja dawania prezentów jest jak najbardziej popierana przez sprzedawców, co doprowadziło do komercjalizacji święta. W okresie przedświątecznym utarg w sklepach specjalistycznych może sięgać połowy lub więcej utargu za resztę roku. Dlatego zaczynając od początku spójrzmy na wciąż zacierającą się tradycję i dajmy jej szansę życia w dzisiejszym świecie.

Pochodzenie daty


Pierwsi Chrześcijanie byli Żydami i nie obchodzili narodzin. Dlatego w pierwsze lata istnienia Chrześcijaństwa nikt się nie interesował datą narodzin Chrystusa. O wiele ważniejszym z punktu widzenia zasad wiary było święto Zmartwychwstania Chrystusa, które dziś jest znane jako święto Wielkanocy. Waga Wielkanocy zachowała się do dziś, dlatego Prawosławne Boże Narodzenie jest drugim co do ważności świętem w hierarchii świąt rosyjskich.

Ewolucja święta


Po tym, jak do wspólnot Chrześcijańskich weszli Grecy (i inne ludy hellenistyczne), pod wpływem obyczajów hellenistycznych zaczęto obchodzić Boże Narodzenie. Nie było jednak, jednej określonej daty narodzin, więc każda wspólnota wybierała swoją. Często wybierano 6 stycznia z tego powodu, że Chrystus, jako nowy Adam, urodził się szóstego dnia.
Oficjalnie decyzję o obchodzeniu Bożego Narodzenia 25 grudnia podjęto na trzecim soborze powszechnym Efeskim w 431 roku. Z datą Bożego Narodzenia jest związana datą zwiastowania NMP: 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem – 25 marca w równonoc, kiedy dzień jest równy nocy. Według Chrześcijańskich zasad wiary, symbolizuje to równouprawnienie dwóch natur: Boskiej i ludzkiej razem we wcielonym w tym dniu Chrystusie.

Jest święto, jest wolne


Prawosławne Boże Narodzenie jest oficjalnym świętem państwowym w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi od 1991 roku. Rosjanie mają wolne 7go stycznia, tak samo jak Ukraińcy, jeden dzień wolnego mają również Amerykanie, tylko że 25 grudnia. Dwa ustawowo wolne dni mają Białorusini – 25 grudnia i 7 stycznia, a my tak samo jak m.in. Anglicy, Niemcy, Hiszpanie, Włosi i Litwini – 25 i 26 grudnia.

Boże Narodzenie w Rosji


Początkowo święto Bożego Narodzenia było związane z wieloma obyczajami ludowymi, lecz zostały one zapomniane po tym, jak w 1918 roku zakazano świętowania Bożego Narodzenia.
Dopiero w 1935 roku władze radzieckie pozwoliły stawiać i ubierać choinki – tylko, że nie Bożonarodzeniowe lecz Noworoczne. I gwiazda na szczycie była po radziecku pięcioramienna zamiast siedmioramiennej, przypominającej symboliczną gwiazdę, która według Ewangelii prowadziła mędrców do dziecięcia.

Dwa konkurujące między sobą święta


To samo stało się ze świętami: Nowym Rokiem i Bożym Narodzeniem. O ile do 1918 roku Boże Narodzenie obchodzono wszędzie , a Nowy Rok był o wiele mnie znaczącym świętem, to za czasów władzy radzieckiej święta te zamieniły się miejscami. Związek Radziecki stał się jedynym Państwem na świecie, w którym Nowy Rok przejął atrybuty Bożonarodzeniowe, zostając jednocześnie całkowicie radzieckim świętem. A jako że, transformacja powrotna po rozpadzie Związku Radzieckiego nie nastąpiła, do dziś Nowy Rok uważa się za tradycyjnie rodzinne święto. Natomiast Boże Narodzenie obchodzi jedynie część ludności państwa, w większości prawosławni, a przypada ono na 7 stycznia.
Post bożonarodzeniowy jest świetną okazją żeby się pomodlić, nie grzeszyć i czynić dobro. Oczyszczenie dokonuje się poprzez post ciała i duszy. Post ciała polega na odmówieniu sobie posiłków mięsnych i ogólnie dań pochodzenia zwierzęcego, oraz ograniczenie ilości posiłków. W czasie trwania postu, poza mięsem nie należy spożywać: jajek, ryby, mleka, oleju i wina. Oczyszczenie duchowe polega na modlitwie, spowiedzi i przemyśleniu dokonanych rzeczy.
Do przygotowania się do święta zalicza się również: sprzątanie mieszkania, zakup prezentów dla członków rodziny, a zwłaszcza dla dzieci, a także przygotowanie świątecznych potraw. Poza tym, wysyła się pocztówki do znajomych z pozdrowieniami i wiadomościami z życia rodziny.

Prawosławne Boże Narodzenie od postu się zaczyna


Post trwa 40 dni, zaczyna się 28 listopada a kończy się 6 stycznia, który jest dniem szczególnego poszczenia, gdyż można jeść tylko chleb i owoce, a pić jedynie wodę. 6 stycznia nazywa się ‘Сочельник’[soªcz’el’nik] i jest odpowiednikiem katolickiej Wigilii.
W ‘Сочельник’ około godziny 19-ej zaczyna się trzygodzinna służba, po której wszyscy pozdrawiają się słowami „Bóg się urodził”. Przed posiłkiem zamiast „Ojcze nasz” śpiewa się bożonarodzeniowy Tropar i Kondak (modlitwy na cześć świętego i święta). Dopiero po modlitwach, wszyscy siadają do stołu i zaczynają świąteczną kolację. Na świątecznie nakrytym stole znajdziemy śledzia w sosie, zupę rybną, następnie rybę, ziemniaki, sałatki, wódkę, wino itp. Na deser kutia, kompot i kawa lub herbata. Kutię robi się z pszenicy z makiem, orzechami i miodem. Jeśli nie ma się pszenicy, można użyć ryżu. Kutia jest pyszna, lecz robi się ją tylko raz do roku na Boże Narodzenie.
Po kolacji wszyscy siadają przy uroczyście przybranej choince i wyciąga się prezenty od „Dziadka Mroza”. Wszyscy się cieszą, dziękują w myślach „Dziadkowi Mrozowi” i w tej świątecznej, radosnej atmosferze idą spać.
Pierwszy dzień świąt Rosjanie starają się spędzić w domu, dlatego ci pracujący za granicą proszą w pracy o wolne. Stoły uginają się pod jedzeniem, tym razem są na nich wszystkie potrawy, które były zabronione w okresie postu. Zazwyczaj są to: na przekąskę śledź, dalej zupa, kurczak, wędliny, ziemniaki, sałatki, wódka, wina itp. Na deser poza kutią znajdziemy struclę i tort.
W okresie Bożego Narodzenia lub bezpośrednio po nim, szkoły i przedszkola organizują „Choinki” głównie dla dzieci. Zaczynają się one od modlitwy, następnie dzieci odgrywają scenki, śpiewają, tańczą, recytują wiersze. Po przedstawieniach, Dziadek Mróz z wielkim workiem pełnym prezentów siada w fotelu na scenie. Dzieci po kolei podchodzą do niego, a on rozdaje im prezenty. Oprócz tego, na „Choince” jest poczęstunek, loterie i tym podobne. Jako że w mieście bywa od kilku do kilkunastu „Choinek”, to rodzice śpieszą ze swoimi pociechami odwiedzić jak najwięcej takich imprez.

źródła:
http://www.calend.ru/holidays/0/0/2/1/
http://ru.wikipedia.org
http://www.dorogadomoj.com/d1204rhr.html

...

Odsłon: 12600 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Prawosławne Boże Narodzenie:

Komentarz

natiaa

2011-12-15, 08:50

kocahm to :************ ^^Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Obama naciska na Putina, by zmusił rebeliantów do współpracy przy dochodzeniu Polityka Nowość Obama naciska na Putina, by zmusił rebeliantów do współpracy przy dochodzeniu

Holandia: żałoba narodowa po katastrofie lotu MH17 nad Ukrainą

Berlusconi uniewinniony

Katastrofa Boeinga – wypadek czy terroryzm? Czyja to wina?

Niemcy wygrali Mundial – Stary Kontynent górą! Polscy internauci zawiedzeni

USA podsłuchuje - oburzenie Niemców

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

rzeznik 25.06.2014 Kraj: Wielka Brytania Miasto: Malton

Kierowca krajowy CE – kontenery morskie – Hamburg 11.07.2014 Kraj: Niemcy

stolarz 15.07.2014 Kraj: Szwajcaria

Opiekunki osób starszych z prawem jazdy Anglia 22.07.2014 Kraj: Wielka Brytania

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

Certyfikat EITCA/IS: Bezpieczeństwo Informatyczne Organizator: Informatyczne Centrum Szkoleniowe CompLearn 30.11.-1

Certyfikat EITCA/KC: Kluczowe Kompetencje IT Organizator: Informatyczne Centrum Szkoleniowe CompLearn 30.11.-1

Certyfikat EITCA/CG: Grafika Komputerowa Organizator: Informatyczne Centrum Szkoleniowe CompLearn 30.11.-1

Certyfikat EITCA/BI: Informatyka Biznesowa Organizator: Informatyczne Centrum Szkoleniowe CompLearn 30.11.-1

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Fakturowanie w NorwegiiNorweski program do fakturowania Marta Oleś pisze: Sprawdzałam kilka programów do wystawiania norweskich programów, >> 18.07.2014 13:20     Fakturowanie w Norwegii

Faktura NorwegiaFaktura Norwegia Arkadiusz Wolny pisze: Polecam web'ową aplikacje http://www.fakturasolid.no nie musisz go pobierać, >> 18.07.2014 09:18     Faktura Norwegia

Ogłoszenia wszelkieTanie przelewy EURO do Polski - Transfer24 Tomek Branowski pisze: Transfer24 realizuje tanie i szybkie przelewy ze Strefy Euro do Polski. Strona >> 15.07.2014 16:40     Ogłoszenia wszelkie

UbezpieczeniaPolisa OC/AC? Kamil Świderski pisze: Pani Elżbieto, na terenie UE jest honorowane nasze OC. Natomiast AC w zależności >> 27.06.2014 18:23     Ubezpieczenia

UbezpieczeniaStłuczka za granicą. Kamil Świderski pisze: Jeśli nie wyjeżdża się samochodem poza granice Unii Europejskiej bądź Europejskiego >> 20.05.2014 11:25     Ubezpieczenia

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Na co uważać przed wyjazdem do pracy za granicę?... Na co uważać przed wyjazdem do pracy za granicę?... Dobert: Witam, Forum z relacjami osób oszukanych poszukując pracy za granicą już...

Eksport w Polsce - czy zacznie hamować?... Patrycja Pożycka: Z pewnością przemyślimy taką funkcję:) Na dzień dzisiejszy po prawej stronie...

Eksport w Polsce - czy zacznie hamować?... Monika Grzegorzewska: Skoro autorem jest Pan Marek Wycisło, czy portal nie powinien osoby dodające artykuł...

UE wymierza cios branży tworzyw... Monika Grzegorzewska: Zakazy zakazami, ale przydałaby się skuteczna alternatywa - dla opakowań na pościel,...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Mrąowo, Cała Europa, 27.07.2014 - 27.07.2014
33. PIknik Country Mrągowo 2014- międzynarodowy festiwal muzyki country

Katowice, Polska, 01.08.2014 - 03.08.2014
OFF Festival

Zurych, Szwajcaria, 12.08.2014 - 17.08.2014
European Athletics Championships Zurich 2014

Katowice, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, Polska, 30.08.2014 - 21.09.2014
FIVB Mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014

Poznań, Polska, 29.09.2014 - 29.09.2014
Złodziej - poznańska premiera!

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy