Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia i praca w Szkocji - felieton

23.11.2009 [ 4 komentarze ]
Studia i praca w Szkocji - na zdjęciu Szkot grający na szkockich dudach na ulicy w Edynburgu.

Studia i praca w Szkocji - na zdjęciu Szkot grający na szkockich dudach na ulicy w Edynburgu.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Hotel nad Loch Earn - jeziorem w Szkocji.

Hotel nad Loch Earn - jeziorem w Szkocji.
Źródło: stock.xchng

Podczas roku spędzonego w kraju whisky i facetów w spódniczkach zdążyłem skończyć studia, zostać konsjerżem i menadżerem oraz zdobyć kilku przyjaciół. Szkocja to kraj możliwości.

Nie ma tego złego…


Do Szkocji przyleciałem bezpośrednio z Irlandii, gdzie spędziłem wakacje, pracując siedem dni w tygodniu, aby po pracy załatwiać formalności związane z przyjęciem mnie na trzeci rok studiów w Aberdeen. Na lotnisku w Glasgow przywitało mnie chłodne, jesienne powietrze. W Aberdeen odebrała mnie koleżanka z Polski, u której miałem nocować, "dopóki nie znajdę sobie innego miejsca do spania". We wrześniu we wszystkich hostelach i pensjonatach w naftowej stolicy Europy nie było wolnych łóżek do końca miesiąca, a ja musiałem się wyprowadzić z mieszkania, w którym spędziłem swoją pierwszą noc, już następnego dnia. Inna koleżanka z Polski pozwoliła mi przenocować u siebie jedną noc. Kończyły mi się koleżanki, noce stawały się coraz chłodniejsze, a do każdego ogłoszenia „wynajmę pokój” lub „wynajmę mieszkanie” zgłaszało się po dwadzieścia osób, co prowadziło do castingów, których niestety nie wygrywałem. Na szkockim uniwersytecie nie umieli mi pomóc. Miejsca w akademikach były wykupione już w maju, ale zapisałem się na listę rezerwową, na wypadek, gdyby coś się zwolniło w ostatniej chwili. Na polskim forum dotyczącym życia w Szkocji znalazłem numer telefonu do właściciela miejscowego hotelu dla robotników.

…co by na dobre nie wyszło


Kiedy już miałem gdzie położyć, chociażby na chwilę, moje rzeczy i moją zmęczoną głowę, oprócz kontynuowania poszukiwań mieszkania (perspektywa mieszkania z pracownikami platform wiertniczych na stałe, w oddzielonych czymś w rodzaju tektury pomieszczeniach ciągle nie wydawała mi się atrakcyjna), zacząłem szukać pracy. Po kilku dniach poszukiwań zostałem umówiony na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy na stanowisku konsjerża w jednym z trzech czterogwiazdkowych hoteli należących do miejscowego przedsiębiorcy, pana Charlesa Skene’a. Po tym, jak zostałem zatrudniony, dostałem telefon z uczelni z informacją, że zwolniło się miejsce w jednym z akademików i mogę się wprowadzić w trybie natychmiastowym, po uiszczeniu pierwszej transzy za czynsz w wysokości tysiąca funtów. Nie żebym był posiadaczem tak zawrotnej wówczas dla mnie sumy pieniędzy.

Studia i praca w Szkocji


Poranki spędzałem na uczelni, popołudnia i wieczory w pracy. Moi nowi pracodawcy byli bardzo wyrozumiali. Kiedy z powodu zajęć na uczelni nie mogłem przyjść do pracy, albo zmuszony byłem się spóźnić, wystarczyło, że informowałem o tym moją panią menadżer, z odpowiednim wyprzedzeniem. Wieczorami, kiedy w pracy robiło się spokojnie, a na recepcji zostawałem tylko ja i recepcjonistka, wyciągałem książki i uczyłem się. W ten sposób wykorzystywałem czas, który spędzałem w pracy na na nadrabianie zaległości na uczelni. Wkrótce, kiedy zaczęły przychodzić pierwsze wypłaty, zacząłem wiązać koniec z końcem, a moje życie w Szkocji zaczęło nabierać kolorów. Zacząłem uczęszczać na studenckie imprezy i poznawać coraz więcej osób z całego świata.

Czas płynął szybko, jak to ma w zwyczaju, aż przyszedł maj i koniec szkockiego roku akademickiego. Nie zdałem egzaminu. Pojechałem do Polski na tygodniowe wakacje. Po powrocie do Szkocji, poprosiłem w pracy o przeniesienie na sobotnie i niedzielne zmiany. Ponieważ w sierpniu miałem podejść do egzaminu poprawkowego, i w wypadku pomyślnego rezultatu otrzymać dyplom ukończenia studiów, postanowiłem poszukać bardziej ambitnego zajęcia. Udało mi się umówić na rozmowę kwalifikacyjną w innym hotelu w związku z wakatem na stanowisku menadżera nocnej zmiany.

W czerwcu zacząłem pracę w nowym hotelu, jako menadżer, jednocześnie kontynuując pracę w charakterze konsjerża. W sierpniu zdałem egzamin i otrzymałem dyplom. We wrześniu zwolniłem się z obu miejsc pracy i po uzyskaniu referencji wróciłem na studia do Polski.

Studia i praca w Szkocji – podsumowanie


Niewątpliwie godnymi uwagi są możliwości, jakie praca i studia w Szkocji mogą zaoferować tym z nas, którzy są na tyle zdeterminowani, aby przyjechać do kraju klanów i tartanów i rozpocząć nowe życie właśnie tu, nawet, jeśli tylko na chwilę. Najważniejsze spostrzeżenie jednak, jakie nasuwa mi się, kiedy próbuję ocenić rok spędzony na studiach i w pracy w Szkocji, dotyczy stosunków między Polakami i Szkotami, tudzież mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, chociaż da się zaobserwować pewne tendencje antagonistyczne między mniejszością polską zamieszkałą w Szkocji, a samymi Szkotami, to postawione przed możliwością wzajemnego bliższego poznania się, obie społeczności zaczynają odnosić się do siebie z wielkim szacunkiem i sympatią, podbudowanymi wzajemną ciekawością dotyczącą obcej kultury i obyczajowości. Zawsze sprawia mi przyjemność obserwowanie, jak obie strony ze zdumieniem przekonują się, że wszyscy mamy takie same troski i radości, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Może tylko nasze kobiety są odrobinę piękniejsze.

Więcej na temat studiowania w Szkocji możecie przeczytać również w artykule pt. „Studia w Szkocji”.

...

Odsłon: 6882 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Studia i praca w Szkocji - felieton:

Komentarz

macieklew

2010-01-17, 15:09

Loch Earn to jest jezioro, przy którym położony jest ten hotel ze zdjęcia, a nie pasmo górskie :)
Każdy mieszkaniec Szkocji (Polak też) wie, że Loch to jezioro, a nie góry. Ja to wiem tym bardziej, że jestem autorem wykorzystanej tu fotografii.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-01-17, 23:13

Witam serdecznie - redaktor dodający zdjęcie wziął opis z Wikipedii, niestety nieopatrznie usunął słowo "Grupa" przez co wkradł się błąd merytoryczny - dziękujemy pięknie za zwrócenie uwagi, już poprawiliśmy :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Loch_Earn

PS.
Przy okazji zauważyłem, że Pańskiego zdjęcia nie ma już w serwisie sxc.hu - czy mimo tego możemy nadal go używać przy artykule?

PS2. Mieszkaniec Szkocji? Zapraszamy do podzielenia się doświadczeniami ze społecznością portalu i napisania własnego artykułu. Wkrótce udostępnimy również grupy dyskusyjne, można utworzyć własną grupę - np. o Szkocji :)


Komentarz

macieklew

2010-01-18, 10:30

Dziękuję za poprawienie podpisu, teraz jest lepiej.

Zdjęcie oczywiście można nadal wykorzystywać. Ja po prostu przeniosłem całą moją galerię z SXC do RGBStock, zapraszam: http://www.rgbstock.com/gallery/macieklew

Piszę trochę tu i tam, także o Szkocji (tak, mieszkam tu od paru lat). Większość moich tekstów udostępniam (podobnie jak zdjęcia) na takich warunkach, że można je ponownie wykorzystywać.

Pozdrawiam i życzę owocnego rozwoju Państwa strony.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-01-18, 11:20

Dziękujemy za zdjęcie oraz życzenia :)
Przedruki artykułów również są mile widziane - portal ma podstawy społecznościowe, dlatego staramy się samemu nie publikować w imieniu autorów. Zapraszamy w wolnej chwili do rejestracji konta i opublikowania kilku tekstów
Również życzę sukcesów w nowym roku
Ł.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy