Boże Narodzenie we Francji
16.11.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 8 komentarzy ] |
Crèche de Noël, francuska szopka bożonarodzeniowa.
Źródło: Wikimedia Commons
Le Père Noël, francuski Święty Mikołaj.
Źródło: Wikimedia Commons
Boże Narodzenie we Francji nie może się obejść bez Bûche de Noël, tradycyjnego francuskiego deseru świątecznego.
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Francji?
- Zarezerwuj hotel we Francji
- Wynajmij samochód we Francji
Boże Narodzenie we Francji wyróżnia centralny element dekoracyjny, czyli szopka bożonarodzeniowa, a nie choinka, jak ma to miejsce w Polsce.
Joyeux Noel!
Boże Narodzenie we Francji nazywa się „Noël”. Określenie to pochodzi od francuskiego „phrase les bonnes nouvelles”, co oznacza „dobrą nowinę” i odnosi się do ewangelii oraz zawartej w niej dobrej nowiny głoszącej o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa.
Prezenty po francusku
Jak w większości europejskich krajów, sezon bożonarodzeniowy inicjuje dzień św. Mikołaja (tzw. Mikołajki, szóstego grudnia). We wschodniej części kraju, rodzice mają zwyczaj wręczać prezenty w Mikołajki, zamiast w Święto Bożego Narodzenia, które zostaje zarezerwowane dla celebracji o bardziej religijnym charakterze oraz świątecznej kolacji. W innych częściach Francji, grzecznym dzieciom Le Père Noël (francuski Święty Mikołaj) przynosi prezenty, które wkłada do butów pozostawionych przy kominku w Boże Narodzenie. Dorośli zwykle czekają do obchodów Nowego Roku, aby podarować sobie prezenty.
Boże Narodzenie we Francji - symbolika
Bożonarodzeniowe bogato ozdobione choinki należą raczej do rzadkości we francuskich domach, w przeciwieństwie do tego jak to wygląda u nas i u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech, albo dalej, w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejszym symbolem i dekoracją związaną z tradycją obchodów Bożego Narodzenia we Francji jest szopka bożonarodzeniowa (Crèche de Noël). Popularyzowana w 1224 roku przez św. Franciszka z Asyżu, bez powodzenia zresztą, przyjęła się dopiero w szesnastym wieku na fali odrodzenia.
Boże Narodzenie we Francji wiąże się z drugim charakterystycznym symbolem występującym w wielu regionach kraju symbolem tzw. „santons” („mali święci”, figurki świętych). Niewielkie miasteczko Aubagne w Prowansji znane jest na świecie, jako stolica santons. Figurki zyskały na popularności podczas Wielkiej Rewolucji, kiedy zamykano kościoły, a inscenizacje narodzin Chrystusa zostały zakazane we Francji. Prócz postaci biblijnych, santons często przedstawiają osoby z życia codziennego, takie jak burmistrz, piekarz, policjant lub ksiądz.
Kolędy francuskie
Podobnie jak w wielu innych krajach, również we Francji nieodłącznym zwyczajem jest śpiewanie kolęd. Popularne kolędy to „Sainte Nuit” lub „Douce Nuit” („Cicha noc”), Vive le vent („Dzwonki sań)”, „Venez Divin Messie” („Przyjdź, Mesjaszu z Nieba”) czy „Aux concerts des anges” („Anielski Chór”). Aby dowiedzieć się więcej na temat historii kolędowania we Francji oraz poznać teksty kolęd przeczytaj artykuł: Kolędy francuskie
Świąteczne przysmaki
Tradycyjna bożonarodzeniowa kolacja zwykle ma miejsce już po mszy, tzw. „pasterce”, która odbywa się o północy w Wigilię Bożego Narodzenia. „Le Réveillon”, bo tak nazywają Francuzi świąteczną kolację, składa się z różnych dań w zależności od regionu Francji. W Alzacji zwykle serwuje się gęś, jako główny posiłek. Gryczane naleśniki polane kwaśną śmietaną podaje się w Bretanii. W Burgundii popularny jest indyk i kasztany, podczas gdy w Paryżu na wigilijnych stołach królują ostrygi. Francuskie Boże Narodzenie nie może się jednak obejść bez tradycyjnego deseru Bûche de Noël (dosłownie „świąteczna kłoda”), które do złudzenia przypomina polską roladę, choć obecnie coraz częściej występuje w wersji z lodami zamiast kremu.
Źródła:
http://french.about.com
http://www.bbc.co.uk
http://www.worldofchristmas.net
Anna
2010-01-12, 13:40
Nie zgadzam sie, mysle ze wypadaloby zmienic zrodla...