Protokół z Kioto - optymistyczne prognozy KE
14.11.2009 | Autor: Mariusz Kosakowski | [ 0 komentarzy ] |
W całej Unii Europejskiej w 2007 roku redukcja CO2 wyniosła 12,5%
Źródło: stock.xchng
- Podobne tematy:
- Islandia: poważne konsekwencje wybuchu wulkanu
- Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych
- Celebryci protestują przeciwko wydobyciu ropy na Ibizie
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Optymistyczne wieści płyną z Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Komisja opublikowała roczny raport o realizacji z nawiązką założeń protokołu z Kioto.
„Prognozy te potwierdzają w jeszcze większym stopniu wiodącą rolę Unii w wywiązywaniu się z międzynarodowych zobowiązań na rzecz walki ze zmianami klimatu. Pokazują one, że UE-15 jest na dobrej drodze, by osiągnąć swój cel wyznaczony na lata 2008-2012 w ramach protokołu z Kioto. A wraz z przyjętym na początku tego roku pakietem klimatyczno-energetycznym UE wdrożyła już najważniejsze środki służące znacznie większemu ograniczeniu emisji do 2020 r., czyli o co najmniej 20 proc. poniżej poziomów z 1990 r. Żaden inny region na świecie nie może pochwalić się takimi osiągnięciami. Jednak 20 proc. ograniczenie emisji nie wystarczy, by zapobiec zagrażającym nam zmianom klimatu. Dlatego więc UE opowiada się za podniesieniem celu ograniczenia do 30 proc. pod warunkiem, że inne kraje odpowiedzialne za największą ilość emisji wniosą równy wkład w ambitne cele globalnego porozumienia w kwestii zmian klimatu na grudniowym spotkaniu w Kopenhadze. Istotne jest, by nasi partnerzy w krajach uprzemysłowionych i w dużych wschodzących gospodarkach świadomie przyjęli swoje zobowiązania.” – uważa unijny komisarz ds. środowiska, Stavros Dimas.
Ograniczenia w emisji gazów cieplarnianych do atmosfery są podzielone między 15 krajów, które w chwili podpisywania protokołu z Kioto były już członkami Unii oraz pozostałe 12, które przystąpiły do Unii w 2004 i 2007 roku. Kraje te zobowiązały się w latach 2008-2012 zredukować emisję owych gazów do poziomu 8 proc poniżej poziomu roku bazowego, który dla większości krajów to 1990. Pozostałe 10 z 12 krajów, również zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów o 6-8 proc w stosunku do roku bazowego. Jedynie Malta i Cypr nie wyznaczyły żadnych celów.
Jedyne i pełne dane pochodzące z 2007 roku, mówią o 5% redukcji emisji gazów przez unijną piętnastkę, mimo 44% wzrostu gospodarczego. W całej Unii, włączając pozostałe 12 państw, redukcja gazów wyniosła 12,5%.
Źródło: Komunikat prasowy UE