Zamek Hartenberg w Czechach
12.11.2009 | Autor: Marta Nowakowska | [ 0 komentarzy ] |
Zamek Hartenberg (ruiny).
Źródło: Marta Nowakowska
- Wybierasz się do Czech?
- Zarezerwuj hotel w Czechach
- Wynajmij samochód w Czechach
Ostatecznie zniszczony przez nazistów w czasie II wojny światowej, zamek Hartenberg jest stopniowo przywracany do stanu dawnej świetności przy dużym zaangażowaniu wolontariuszy z całego świata.
Historia i znaczenie kulturowe
W przeszłości zamek Hartenberg bywał oblężony, zdobywany i wielokrotnie plądrowany, jego fundamenty zaś zostały osłabione poprzez liczne tąpnięcia. Budowla ta wielokrotnie stawała w płomieniach, a ostatnie pożary, które miały miejsce w latach 1985-1991 zniszczyły dziedziniec, część mieszkalną oraz wieżę. Zniszczenia te widoczne są do dnia dzisiejszego, mimo wieloletnich starań podejmowanych na rzecz odbudowy. Historia zamku jest obrazem ludzkich dążeń, pragnień, słabości i rozczarowań. Warto pamiętać, że zamek Hartenberg to jedna z najstarszych ruin w Bohemii, będącej jedną z trzech historycznych ziem czeskich. Budowla ma długą historię i odgrywa znaczącą rolę nie tylko jako element regionu, ale także pomaga zrozumieć układy, jakie panowały pomiędzy Królestwem Bohemii a Imperium Germańskim w czasach jej największej świetności.
Odbudowywanie zamku Hartenberg
Na przestrzeni lat kilka międzynarodowych grup wolontariackich podejmowało działania na rzecz odbudowy zamku Hartenberg. Założenia i aspiracje, a także zaangażowanie stały na wysokim poziomie, aczkolwiek brak odpowiedniej organizacji uniemożliwił efektywne działania. Wielu ochotników zgłosiło się, by odbudowywać zamek – setki ludzi z ponad czterdziestu pięciu krajów, między innymi Anglii, Malezji, Brazylii, Japonii, Meksyku, Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Ten zbiorowy wysiłek, jak i ogromne chęci uczestników pozwalają rokrocznie przełamywać międzykulturowe bariery i zaowocowały powstaniem swoistej tradycji, która przekształciła się w zorganizowany program pracy charytatywnej. Organizacją działająca na terenie Czech, która w głównej mierze odpowiada na napływ wolontariuszy, jest INEX SDA. Uczestnicy dzielą swój czas pomiędzy pracę a poznawanie kraju oraz siebie nawzajem. Okazją do pogłębienia znajomości są organizowane raz na jakiś czas festiwale, takie jak na przykład: „Przerażający Hartenberg”, „Festiwal Muzyki Zamkowej” czy „Rajd Świętego Mikołaja”. Festiwale te stwarzają doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej, włączając ją aktywnie w życie i rozwój zamku. Dzięki temu wolontariusze z różnych zakątków świata mogą zapoznać się nie tylko z historią tego niezwykłego miejsca, ale i z bogatą czeską kulturą oraz okolicznymi mieszkańcami.