Rosja podupadła na zdrowiu
11.11.2009 | Autor: Berenika Konar | [ 0 komentarzy ] |
Mężczyźni w Rosji średnio osiągają wiek jedynie 60 lat.
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Rosji?
- Zarezerwuj hotel w Rosji
- Wynajmij samochód w Rosji
- Podobne tematy:
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
- Czy Europa powstrzyma epidemię otyłości?
- Serbia przystąpiła do deklaracji barcelońskiej: będzie walczyć z gruźlicą
- Rosja - inne artykuły:
- Putin niszczy żywność – kościół i mieszkańcy apelują
- Rosja może wprowadzić sankcje na produkty rybne z UE
- Co lubił czytać Stalin?
W Rosji, państwie kojarzonym często z konsumpcją ogromnych ilości wódki, mężczyźni średnio osiągają wiek jedynie 60 lat – jeden z najniższych w Europie.
Głównie alkoholizm
W dzisiejszej Rosji można zaobserwować pewną nową tendencję, widoczną także w niektórych innych miejscach na świecie. Poprawa wskaźników zdrowia spowodowanych korzystnymi cenami towarów, która nastąpiła jeszcze przed poślizgiem globalnej gospodarki, nadal postępuje, również w przypadku wskaźnika średniej długości życia. Pozostaje on jednak cały czas na bardzo niskim poziomie, a za główną przyczynę uważane jest wysokie spożycie alkoholu.
Od upadku Związku Radzieckiego konsumpcja alkoholu i tytoniu wśród Rosjan znacznie wzrosła, co według ekspertów wiąże się z niemożnością przystosowania obywateli tego kraju do zmian ekonomicznych – w czasie, gdy gospodarka przestała opierać się na własności państwowej i rozkwitła własność prywatna, znacznie wzrosło bezrobocie i ogromna część populacji znalazła się w nędzy.
Badania wskazują, że najczęściej na alkoholizm zapadają mężczyźni o niskim wykształceniu oraz bezrobotni. Przeciętny osiemnastolatek na Zachodzie ma 90% szans na dożycie wieku emerytalnego, w Rosji jest to tylko 50% szans.
Kobiety mają inny problem
Alkohol lub jego nadużywanie nie stanowi tak wielkiego problemu wśród rosyjskich kobiet, których średnia długość życia wynosi 73 lata, ale zmagają się one z tak samo niepokojącym zagrożeniem zdrowia. To wśród nich znacznie wzrósł odsetek palących, które stały się grupą docelową wielu firm tytoniowych. Niegdyś niewiele rosyjskich kobiet paliło, dziś jest to już prawie 30%, które mają mniej niż 30 lat.
„Dziesięć lat prób zaadaptowania nowego systemu spowodowało wiele stresu” - mówi Mireia Jofre-Bonet, zdrowotna ekonomistka City University London. „Nadużywanie alkoholu i papierosów doprowadziło do wzrostu zachorowań na choroby serca i nowotwory”. Rosjan nękają także epidemie chorób zakaźnych, w tym gruźlica i HIV/AIDS.
W latach 90. ubiegłego wieku Rosja doświadczyła nawrotu gruźlicy, uważanej za chorobę biedaków. Mimo że od tego czasu liczba nowych zachorowań zmniejszyła się, to różne odmiany choroby nie mogą być leczone zwykłymi lekami i nadal stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Rząd „walczy”
Rząd rosyjski próbuje stawić czoła zdrowotnym wyzwaniom. Problem alkoholowy chwilowo zażegnano poprzez wprowadzenie w 2006 roku restrykcji na sprzedaż alkoholi nie będących napojami, jak płyn po goleniu, który powszechnie w Rosji się pija, jak wspomina McKee. Dodaje on jednak, że głównym wyzwaniem jest egzekwowanie prawa tak samo w każdym miejscu.
Hamowanie gospodarki w niczym nie pomaga. Narasta niepokój społeczny, który jest konsekwencją wzrostu bezrobocia, a rząd nie dysponuje wystarczającymi środkami do zaspokojenia potrzeb systemu opieki zdrowotnej. „Nie ma pieniędzy. Jest wielki bałagan” - mówi Jofre-Bonet. „System opieki zdrowotnej nie może zapłacić za to, czego potrzebuje. Rosja zmaga się z korupcją polegającą na ukradkowych płatnościach za leki lub lekarzy, których usługi powinni otrzymywać za darmo”.
źródło: CNN.com